Про діяльність та проєкти Zero Waste Lviv впродовж 2022 року у інформаційному дайджесті

Війна в Україні вплинула на функціонування та існування багатьох бізнесів і приватних ініціатив. Навіть за таких надскладних умов Zero Waste Lviv продовжує працювати, дотримуючись основних напрямів діяльності, враховуючи обставини і реалії військового стану. Потреба зі зменшення кількості відходів, особливо від одноразових речей, стала актуальною, як ніколи. Зросла роль і цінність багаторазових альтернатив, завдяки яким є можливість переглянути розподіл коштів, суттєво економити і мінімізувати кількість утвореного сміття.

У співпраці з бізнесом, волонтерами, міською владою, приватними структурами, іноземними партнерами ми продовжуємо розпочаті і впроваджуємо нові проєкти задля зменшення використання одноразового пластику, популяризуємо багаторазові речі для мінімізації утворення кількості відходів, проводимо просвітницькі інформаційні кампанії для допомоги найбільш вразливим категоріям українців, серед яких багато переміщених осіб, закликаємо до повторного використання речей і допомоги військовим.

Команда Zero Waste Lviv дякує усім за підтримку, співпрацю, розуміння та допомогу, які ми щиро цінуємо. Нам спільно вдалось гідно відповісти на виклики війни кожному у своїй сфері.

Ми підсумували наш рік у форматі дайджесту і викладаємо його далі.

На сьогодні команда Zero Waste Lviv працює у такому складі:

  • Ірина Миронова – виконавча директорка
  • Лілія Шевчук – операційна менеджерка
  • Ольга Кудик – бухгалтерка
  • Надія Кугук – комунікаційна менеджерка
  • Ірина Панчишин – комунікаційна і проєктна менеджерка
  • Євгенія Дев’яткова – проєктна менеджерка
  • Любов Бокало – аналітикиня, проєктна менеджерка
  • Олена Лаптєва – дизайнерка
  • Андріана Сиванич – відео та фотографиня
  • Богдан Сиванич – монтажер та відеограф

Команда ZWL впроваджує процеси та позитивні зміни в громадську організацію через тренінги та навчання

Наша команда активно навчається. Ми пройшли серію тренінгів з впровадження CRM-системи, яку запроваджуємо у нашій ГО. Також в процесі впровадження системи RBM (result-based management), або ж управління, орієнтоване на результат.

4 менеджерки команди здобули знання на курсі з проєктного менеджменту на платформі «Прометеус».

2 наші колеги пройшли 3-денне навчання у Майстерні з розробки гендерночутливих проєктів, яке проводилось UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення для ГО, що працюють у сферах захисту довкілля або охорони здоровʼя. У результаті наша ГО була куратором проєкту «Екодружні» (про нього буде далі).

2 учасниці освоюють (навчання триває) репортажну фотозйомку від агенції «Люфа».

Стратегічні сесії і планування

У липні і серпні ми провели стратегічну сесію для ГО, яку модерувала Олександра Бакланова. Дякуємо за плідну співпрацю і активну участь членів Правління у цій події.

У грудні відбулося планування нашої діяльності на 2023 рік. Його результати представлені окремим документом. Наперед вдячні за ваші коментарі і поради щодо цього.

На жаль, деякі заплановані проєкти 2021 року залишилися «замороженими» через повномасштабну війну. В грудні ми встигли подались на конкурс соціально-культурних проектів «Зробимо Львів кращим!». Командою ми напрацювали аж 10 заявок на різні галузеві напрямки. 2 з них отримала погодження на дофінансування, а 7 навіть не встигли розглянути. Через повномасштабне вторгненння впровадження усіх проєктів призупинено.

Збір від мешканців протермінованих медичних засобів

У лютому ми презентували результати цього пілотного проєкту, що розпочався 2021 року за підтримки Управління екології та природних ресурсів Департаменту містобудування ЛМР.

Впродовж трьох тижнів мешканці міста могли приносити ліки зі своїх домашніх аптечок та віддавати їх на знешкодження. Для збору в різних районах Львова було встановлено 6 стаціонарних контейнерів. Ще 2 контейнери курсували містом в мобільних пунктах прийому небезпечних відходів.

Ми зібрали і передали на утилізацію 150 кг препаратів з домашніх аптечок львів’ян (розраховували зібрати до 20 кг).

У Львові є запит на створення ефективної системи збору медичних відходів, і є готовність її втілювати з боку влади та бізнесу. Тож ми віримо, що ця історія отримає продовження вже найближчим часом і в майбутньому надихатиме інші міста на втілення подібних проєктів.

Детальніше про проєкт на нашому сайті.

Відмова від одноразового на користь багаторазового

Зменшення обігу одноразового посуду (Співпраця з рестораторами і волонтерами)

Гастроємності з вакуумними кришками. Закупили і надали в безкоштовне користування рестораторам (тим, хто забезпечував безкоштовне харчування для ТПО, волонтерів, ЗСУ, тероборони) багаторазові гастроємності з вакуумними кришками (марміти). Це дозволило суттєво зменшити щоденні видатки на одноразовий посуд, в якому доставляли їжу до використання цих гастроємностей. Як наслідок – уникнути накопичення відходів (використаного одноразового посуду), зменшити обсяги вивезення сміття і кількість рейсів для здійснення цього вивозу. За нашими усередненими розрахунками, один марміт окуповується за 12 днів.

ВІДЕО

Загальна кількість закуплених мармітів різного об’єму: 114 шт.

Кількість закладів, яким надали мартміти: 8.

Кількість приготованих порцій обідів щодня: 50 – 250 у кожному із закладів.

Проєкт реалізовваний в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки уряду Швеції.

Пластикові ящики замість картонних коробок. Закупили і надали в безкоштовне користування мережі ФЕСТ-кейтеринг міцні багаторазові пластикові ящики (100 шт) на заміну картонним коробкам, які швидко нищаться і потребують постійної заміни. Ящики використовували для доставки харчових заготовок і продуктів у місця, де проживали і харчувалися ТПО, евакуйовані, волонтери.

Проєкт реалізований в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки уряду Швеції.

Багаторазові горнята, що не використовувалися в обігу для сервісу заставної тари Zero Cup (були у запасі), співзасновником якого є Zero Waste Lviv, передали у користування волонтерським штабам.

Це дозволило не витрачати кошти на одноразові горнята у цих локаціях і водночас пропагувати використання багаторазових речей. Передали 200 горнят.

Посуд для ТПО. Ініціювали серед львів’ян збір і передачу багаторазового посуду для потреб центру для тимчасово переміщених осіб, що на «Арена Львів». Спільними зусиллями вдалося зібрати усе необхідне за кілька днів.

Скляні лотки для доставки їжі. За кошти, які зібрали наші італійські друзі з Eco Dalle Città, закупили багаторазові лотки для їжі з собою. Цей посуд приступив до роботи у Lvivsmartfood, які доставляють їжу зокрема і для переселених осіб. На лотках розмістили наліпки з QR-кодом про збір коштів на закупку багаторазових речей для військових, адже такі речі потрібні не лише в тилу, а й на фронті. ВІДЕО

Багаторазовий посуд для евакуйованих осіб. Ініціювали використання багаторазового посуду на залізничному вокзалі, де працювала волонтерська кухня і харчувалися тисячі евакуйованих осіб щодня. Для цього у рамках проєкту Zero Waste Cities за підтримки мережі Zero Waste Europe та Zero Waste Alliance Ukraine ми закупили багаторазові горнята для напоїв (142 шт), горнята з кришками для супів (304 шт), контейнери для їжі зі собою (122 шт), металеві ложки (500 шт) і надали їх у використання кураторам волонтерської кухні.

Миття посуду. Для організації миття багаторазового посуду з вокзалу за кошти, зібрані італійськими партнерами з Eco Dalle Città, закупили і встановили професійну посудомийну машину. ЇЇ використовують у ресторані «Бойківська гостина», який з перших днів війни зайнявся організацією виїзного безкоштовного харчування для евакуйованих осіб. ВІДЕО

Термогорнята і термоси з собою. Ініціювали акцію серед львів’ян зі збору термогорняток і термосів, які могли б забрати зі собою, вирушаючи у подальшу дорогу евакуйовані особи. Впродовж кількох тижнів зібрали 30 термогорнят, 1 термос і пляшку для води, які наповнивши теплими напоями, роздали на вокзалі (в осоновному – дітям).

Багаторазові засоби гігієни

Менструальна гігієна

Ініціювали і провели проєкт з популяризації багаторазових засобів менструальної гігієни, що особливо актуально в часі війни. Жінки зможуть зменшити витрати на засоби менструальної гігієни. І, звичайно, зменшиться кількість утвореного сміття.

Крім інформаційної діяльності, ми залучили іноземних партнерів (з Угорщини, ПАР, Швейцарії, Хорватії, Словенії), які зібрали і надали нам безкоштовно менструальні чаші, багаторазові прокладки і інші засоби жіночої гігієни. В межах проєкту провели вебінар із гінекологинею та лікаркою-виробником менструальних чаш. Вебінар доступний в записі на нашому ютуб-каналі. Організували офлайн зустріч для переселених у Львів жінок у медцентрі Святої Параскеви і лекцію гінекологині медцентру про вплив багаторазових засобів менструальної гігієни на здоров’я жінки. Усі присутні отримали такі засоби.

Впродовж року ми організували і провели 13 зустрічей (ознайомча лекція-презентація + роздача засобів). Отримали 798 реєстрацій від жінок. Роздали 495 засобів.

Проєкт матиме продовження у 2023 році. До нього долучаються, як і інші іноземні партнери, які організували у своїх країнах збір для українок, так і збільшується кількість охочих отримати такі засоби.

Про наш проєкт на сайті Zero Waste Europe: https://zerowasteeurope.eu/2022/06/period-poverty-week-2022-success-stories-ukraine-spain/

Засоби гігієни для немовлят

Продовжили інформаційну кампанію з використання багаторазових підгузок, коли це можливо. А також розпочали новий проєкт з підтримки використання багаторазових підгузків, горщика та висаджування. Він реалізовується за підтримки Zero Waste Alliance Ukraine та Break Free From Plastic .

  • Зняли 5 інформаційних відеороликів. Усі доступні до перегляду на нашому ю-туб каналі.
  • Провели відкриту зустріч з батьками в Стрийському парку.
  • Провели онлайн захід із медичною спільнотою Львова.
  • Відбувся круглий стіл для підприємців і влади на тему «Розвиток локального виробництва текстильних багаторазових засобів дитячої та менструальної гігієни».

Детальніше про проєк на нашому сайті.

Реалізували пілотний проєкт з оренди багаторазових підгузків. До участі в експерименті запросили львів’янку Уляну Явну і її донечку Дзвінку.  ВІДЕО про старт проєкту.

На етапі верстки і підготовки до друку книга «Підгузки зайві» М. Качмар.

Інформаційні та просвітницькі кампанії

Щоб збільшити поінформованість переселених осіб про львівські міські екоініціативи, ми запропонували міській владі додати інформацію у спеціально розроблений чат-бот (Львів для тебе бот), що доступний у месенджерах телеграм та вайбер. Для цього розробники створили у застосунку окремий розділ «Львів і відходи». Ми сформували перелік найважливіших тем і наповнили категорії про роздільний збір органіки, міські пункти прийому, контейнерні майданчики, мінімізацію відходів, заміну одноразовому, менструальну та дитячу гігієну тощо. Сподіваємося, що ця інформація зробить максимально комфортним життя переміщених осіб у Львові, а також буде прикладом до впровадження таких ініціатив у їхніх рідних містах.

Інші проведені інфокампанії:

  • Про збір та утилізацію новорічних ялинок, небезпечних відходів, вивезення великогабаритних твердих побутових відходів.
  • Із закликом сплачувати комунальні платежі, адже від цього залежить якість життя у місті та уникнення сміттєвої кризи, яка б могла виникнути при невивезенні відходів;
  • Про якість водопровідної води у помешканнях і питні фонтанчики у місті;
  • Про потребу роздільного збору органічних відходів, які переробляють на компост.
  • Про можливість роздільного збору відходів. Оновили та актуалізували карту пунктів прийому вторсировини (https://zerowastelviv.org.ua/punkty-pryiomu-vtorsyrovyny/).

Координація проєкту «Екодружні». Сімейний екомарафон. 16 родин-учасників з 4 територіальних громад (Львів, Київ, Кривий Ріг, с. Курне Житомирської області) впродовж 21 дня мали впровадити у своє повсякденне життя 8 екологічних звичок. Відбувся конкурсний відбір учасників. Усіх забезпечили необхідними матеріалами і менторською підтримкою. Для проєкту створили окрему подію у фейсбук. Провели три вебінари. Виготовили 8 роликів з учасниками (по 2 від кожної із громад). Усі родини отримали нагороди за участь у проєкті і стали амбасадорами способу життя дружнього для довкілля.

Проєкт відбувся в межах програми “WE ACT: Діємо задля жінок та їхніх можливостей”, впроваджену Фондомом ООН у галузі народонаселення, UNFPA за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Сайт Zero Waste Lviv

Продовжуємо розпочату у 2021 році роботу з розвитку і наповнення сайту організації. Частково змінили його структуру і додали нові розділи. У 2023 році в межах інституційного розвитку плануємо провести повний аудит сайту і реформувати його згідно аналізу експертів. 

Сортування, морфологічні аналізи і органічні відходи

Одним із важливих реалізованих проєктів є «Органічні відходи в часі війни». Метою проєкту було зʼясувати, які органічні відходи утворюються у закладах, що займаються наданням харчування та розміщенням ВПО, та напрацювати моделі налагодження роздільного збору цих відходів.

В ході проєкта ми працювали з низкою закладів, дотичних до розміщення та приготування їжі для ВПО: модульним містечком, закладами харчування.

ВІДЕО з проведеного морфологічного аналізу.

Детально про хід проекту і результати на нашому сайті.

Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Європейського Союзу.

У рамках проєкту “Перехід до zero waste: громада за громадою” ГО Zero Waste Lviv провела дослідження морфологічного складу відходів, що генеруються у Замарстинівському парку м. Львова.

Результати, висновки і рекомендації представлено на нашому сайті.

Це дослідження мало продовження. Для налагодження роздільного збору вторсировини відвідувачами парку під час фестивалю «Балатон-Фест» відбулося відкриття оригінальної конструкції – сортувального корабля. Детальніше про нього. Перше вивантаження зібраної вторсировини мало цікаві результати, які ми описали на сайті.

Наступного року у ЛМР планують закласти гроші у бюджеті для проведення морфологічного аналізу відходів у 10 найвідвідуваніших парках Львова, а згодом – встановити сортувальні конструкції різної візуалізації.

Проведення морфологічного аналізу складу відходів та розробка і виготовлення такого корабля були здійснені в межах проєкту «Перехід до zero waste: громада за громадою» в Україні. Реалізовується Zero Waste Lviv та Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки Zero Waste Europe, MAVA Faundation та Plastic Solutions Fund.

Наша команда була залучена до реалізації проєкту «Впровадження принципів Zero Waste в готельно-ресторанному бізнесі України для його адаптації до вимог Паризької кліматичної угоди в умовах російського вторгнення».

Ми були спікерами у двох вебінарах для представників сегменту HoReCa, які провели в межах проекту. А також здійснили комплексні морфологічні аналізи відходів у трьох закладах-учасниках і надали експертні висновки за їхніми результатами.

Проєкт реалізований ГО Екологічні новини (м. Херсон), ІГ Mariupol Zero Waste (м. Маріуполь), Društvo Ekologi brez meja (Словенія), за підтримки Zero Waste Alliance Ukraine, Zero Waste Lviv та Europe Climate Foundation. Результати проеку на сайті ZWAU.

Представлення Львова / Zero Waste Cities

Львів у міжнародному звіті GAIA. У 2022 році Глобальний альянс за альтернативи сміттєспалюванню (Global Alliance for Incinerator Alternatives, GAIA) вперше підготував і представив звіт «Від нуль відходів до нуль викидів: запобігання утворенню відходів як істотна складова протидії зміні клімату».

Приклад Львова було обрано для представлення в дослідження європейського континенту. Співавторкою цього звіту була Ірина Миронова.

Повний текст звіту українською мовою доступний на нашому сайті.

Ірина Миронова представляла Львів і Україну у Міжнародній конференції ООН зі зміни клімату (СОР) – найголовнішій кліматичній події світу, що відбулася у листопаді у Шарм-ель-Шейху.

Допомога військовим у ракурсі zero waste діяльності

Популяризували реюз, заохочуючи віддати старі речі, як сировину для плетіння маскувальних сіток для військової техніки. Побували у міських штабах, поспілкувалися з організаторами і волонтерами, дізналися про їхні здобутки і потреби. Також наша команда періодично долучається до процесу плетіння цих сіток.

Були співорганізаторами проведення великодніх майстер-класів з розпису писанок (спільно з Пласт Львів). Завдяки оргвнескам вдалося зібрати і передати кошти на потреби ЗСУ (5500 грн).

Підготували інформаційну статтю про те, як повторне використання допомагає ЗСУ.

У липні, в межах кампанії «Липень без пластику», розпочали збір коштів на закупівлю багаторазового посуду для військових. За зібрані пожертви закупили багаторазові казанки, похідні набори посуду, ложки, виделки, а також турбопічки, газові балони, пальники. Уже здійснили 4 передачі закупленого військовим. Збірка триває.

Підготували відеоогляд роботи пічок, які закуповуємо для військових.

У грудні отримали прохання закупити для захисників 100 термосів. На даний момент зібрали кошти і закупили 35 шт. Збір коштів з цією метою триває. 

Нові проєкти

У співпраці з ГО Еколтава в 2023 році будемо реалізовувати проєкт «Дослідження стану сектору управління твердими побутовими відходами під час російської агресії в Україні у приймаючих громадах». Проєкт відбудеться за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та фінансової підтримки уряду Швеції.

На жаль, війна триває, і роботи зі зменшення кількості відходів ще дуже багато. Але кожен з нас наближає перемогу всіма можливими методами, працюючи на своєму фронті. Здолаємо і ворога, і сміття!

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *