Що таке zero waste місто?

Zero waste місто, або місто нуль відходів – це місто, що живе за принципами “нуль відходів”. Це не означає, що люди тут не викидають сміття. Проте означає, що місто працює над зменшенням кількості відходів усіма можливими способами, насамперед за рахунок раціонального та свідомого використання ресурсів. В основі функціонування такого міста лежить кілька принципів:

  • запобігання виникненню нових відходів;
  • перевикористання існуючих ресурсів;
  • раціональне споживання ресурсів;
  • підтримка циркулярної економіки.

А ще такі міста не інвестують у застарілі та несталі методи поводження з відходами, зокрема у спалювання.

Програма “Zero Waste Cities” була започаткована організацією Zero Waste Europe, щоб допомогти окремим містам та громадам ефективно управляти відходами. Вона об’єднує загальноєвропейську платформу обміну досвідом та найкращими практиками, а також програму наставництва для муніципалітетів. Реалізацією програми займається дочірня організація Zero Waste Europe, Mission Zero Academy (далі MIZA), за участі місцевих zero waste організацій в різних країнах.

Як виглядає місто нуль відходів?

У zero waste місті впроваджуються різноманітні проєкти задля скорочення кількості відходів, що утворюються в різних сферах. Зокрема це:

  • підтримка заходів із запобігання утворенню відходів (практик повторного використання речей, відмови від одноразового паковання, систем заставної тари тощо);
  • покращення системи роздільного збору відходів, у т.ч. небезпечних;
  • організація роздільного збору та переробки органічних відходів;
  • впровадження актуальних норм законодавства ЄС щодо запобігання утворенню та поводження з відходами;
  • регулярний аналіз досягнутих результатів та звітування перед громадою.

Всі ці кроки не лише зменшують об’єми сміттєзвалищ, але й приносять місту суттєву економічну вигоду за рахунок повторного використання ресурсів та зменшення витрат на поводження з відходами.

Як отримати статус Zero Waste міста?

Для отримання офіційного статусу zero waste міста треба пройти спеціальну сертифікацію – незалежну зовнішню перевірку. Система сертифікації була розроблена в 2021 році. Вона базується на системі показників, яка включає два типи критеріїв: обов’язкові та додаткові (бальні):

Обов’язкові критерії формують мінімальні вимоги до Zero Waste міста (що саме має бути впроваджено).

Критерії на основі балів нараховуться залежно від ефективності впроваджених кроків. Сума балів за всіма критеріями визначатиме рівень сертифікації муніципалітету. Цей рівень буде зображено відповідною кількістю зірочок на логотипі сертифікації, де 5 зірочок – найвищий рівень, який означає, що місто доклало максимальних зусиль для скорочення кількості відходів.

Критерії для сертифікованого міста

Сертифікацію можуть проводити фахівці та незалежні сторонні аудитори, що мають акредитацію MIZA. Такі фахівці стежать за дотриманням усіх вимог та надають консультації щодо подальших удосконалень.

Порядок дій:

Запит

Міська влада має надіслати запит на отримання статусу міста-кандидата Програми Zero Waste Cities до місцевого представництва Zero Waste Europe або Mission Zero Academy.

Критерії для міста-кандидата

Зобов’язання

Муніципалітет отримує статус міста-кандидата, після чого має розробити та представити власну дорожню карту зі зменшення відходів.

Імплементація

У міської влади є два роки на те, щоб запланувати і зробити конкретні кроки зі зменшення відходів та прозвітувати офіційному аудитору.

Сертифікація

Офіційний аудитор перевіряє, яким чином виконані поставлені задачі. Після успішної оцінки аудиторами муніципалітет-кандидат стає сертифікованим zero waste містом.

Щорічне вдосконалення

Під час отримання сертифікації процес не зупиняється. Міська влада має щороку переглядати і за потреби коригувати цілі щодо зменшення відходів у громаді. Кожні три роки відбуватиметься аудит поставлених цілей. Тоді місто підтверджує свою сертифікацію та має можливість підвищити власний рівень, тобто отримати більшу кількість зірочок.

Станом на зараз офіційно сертифікованих міст є не так багато. Все тому, що система сертифікації була розроблена та представлена нещодавно. Восени 2022 року муніципалітет Капаннорі в регіоні Тоскана одним із перших пройшов сертифікацію і отримав статус міста нуль відходів. У місті вдалося досягти збільшення показників роздільного збору відходів з 48 до 82%, а також було запущено ряд програм з мінімізації кількості відходів та компостування органіки.

Багато міст зараз чекають на проходження перевірки та отримання статусу. Усі міста-учасники Програми можна побачити на мапі. В Україні наразі є два міста-кандидати: Львів і Люботин Харківської області. Zero Waste Lviv підтримує рідне місто на шляху до zero waste та розповідає про його досягнення в окремому розділі цього сайту.

 

Цей проєкт виконується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.