Після повномасштабного вторгнення Львів став прихистком для великої кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Для них швидко облаштували місця розміщення та можливості для харчування. На потребу забезпечувати людей, що прибували, їжею, відгукнулись багато містян, локальних рестораторів та благодійних організацій. Тисячі порцій їжі на день, переважно в одноразовому посуді, — обʼєми, що не могли не вплинути на генерування відходів у місті. 

У Львові діє система збору та переробки органічних відходів та працює міська компостувальна станція. Наразі це єдиний приклад централізованого компостування в Україні. Органіку збирають переважно від домогосподарств та окремих бізнесів, тоді як багато закладів, у т.ч. зі сфери харчування та гостинності, наразі не охоплені послугами роздільного збору. Тож фокусом цього дослідження стала саме органіка. Метою проєкту було зʼясувати, які органічні відходи утворюються у закладах, що займаються наданням харчування та розміщенням ВПО, та напрацювати моделі налагодження роздільного збору цих відходів.

В ході проєкта ми працювали з рядом закладів, дотичних до розміщення та приготування їжі для ВПО.

Модульне містечко для ВПО

Це — новий вид закладів для більш тривалого розміщення ВПО. Перше містечко було збудоване в травні. Для співпраці ми обрали модульне містечко, розташоване на території Стрийського парку. Воно складається з 88 житлових модулів, які Львову подарував польський уряд за сприяння Міністерства розвитку громад та територій. Тут проживає близько 350 людей, переважно жінки та діти.

Інтервʼю з адміністрацією та мешканцями

На початку проєкту ми поговорили з адміністрацією модульного містечка та Стрийського парку, а також із мешканцями. Розпитували їх про утворення, збір та вивезенням відходів. Дізнались наступне:

  • контейнерний майданчик модульного містечка має три стандартні контейнери для змішаних відходів (обʼємом 1100 л) та контейнер-сітку для РЕТ-пляшок;
  • вивезення відходів здійснює компанія САНКОМ-ЛЬВІВ тричі на тиждень. Послуги вивезення відходів оплачує адміністрація Стрийського парку з подальшою компенсацією від міста;
  • в містечку є їдальня, де мешканці мають можливість готувати їжу. Їдальня обладнана електроплитами (звичайними та індукційними) та трьому спільними холодильниками;
  • обіди мешканцям забезпечуються безкоштовно у Трапезній УКУ, розташованій неподалік, завдяки партнерству із благодійною організацією World Central Kitchen. Більшість мешканців забирає обіди в одноразових контейнерах та споживає в містечку.

Долідження морфологічного складу відходів

Для кращого розуміння складу та джерел утворення відходів, насамперед органічних, 20.07 ми провели аналіз морфологічного складу відходів, що утворюються в модульному містечку. Для дослідження обрано перший із трьох контейнерів на контейнерному майданчику, обʼєм відходів у ньому — 1235 л. З них проаналізовано 905 л, що становить близько 73% обʼєму. В ході дослідження усі відходи були розділені на фракції, було заміряно вагу та обʼєм кожної фракції. Загальні результати за вагою та обʼємом представлені нижче.

Основні результати дослідження:

  • у складі змішаних відходів виявлено багато органічних відходів 41,8% загального обʼєму (хоча на момент проведення дослідження в містечку вже було встановлено контейнер для роздільного збору органіки);
  • 45,3% органічних відходів — це залишки готової їжі, переважна більшість в одноразових контейнерах, маркованих наклейками World Central Kitchen;
  • одноразові контейнери — найбільш обʼємна фракція відходів (21,77% загального обʼєму);
  • середня щільність проаналізованих відходів склала 119,12 кг/м3, тоді як нормативна щільність для гуртожитків, затверджена у Львові для розрахунку вартості вивезення відходів, складає 179,9кг/м3;
  • серед відходів було також виявлено речі, придатні для подальшого використання: одяг, миючі засоби та предмети гігієни, а також запаковані продукти харчування. Це відходи, утворенню яких (відповідно, марнуванню ресурсів) можна було запобігти, переглянувши стандарти та механіку надання гуманітарної допомоги.

Повний опис отриманих результатів із висновками та рекомендаціями для кожного виду відходів дивіться за посиланням.

Закупівля контейнерів

Для зменшення марнування продуктів харчування та мінімізації утворення відходів (органічних та відходів одноразового паковання) ми прийняли рішення забезпечити мешканців містечка багаторазовими контейнерами. Для кожної сімʼї було закуплено набір з трьох контейнерів:

  • контейнери обʼємом 0,9 та 1,7 л для зберігання їжі;
  • контейнер-ланчбокс на 2 відділення, щоб брати їжу з собою (наприклад, на роботу).

Під час реалізації проєкту в містечку було змінено систему надання обідів. Тепер готову їжу не видають мешканцям в одноразових контейнерах, а привозять в їдальню модульного містечка і розкладають на місце у власний посуд мешканців. Ми спостерігали цей процес і побачили, що частина мешканців містечка не має власного посуду і використовує одноразовий, або ж використовує для цих потреб салатниці, кастрюлі та інші ємності. Закуплені контейнери щільно закриваються, їх можна компактно розміщувати в холодильнику за рахунок квадратної форми. Також ми передбачили можливість маркувати контейнери, щоб вони не плутались.

Крім цього ми закупили декілька контейнерів обʼємом 3, 4 та 5 л для зберігання залишків їжі, яку не роздали під час обіду.

Інші заходи з мінімізації відходів

  1. Поширили в соціальних мережах інформацію про потреби модульного містечка, у т.ч. потреби в багаторазовому посуді та кастрюлях для індукційних плит, із закликом до львівʼян приносити ці речі в містечко.
  2. Організували для мешканок містечка лекцію про використання багаторазових засобів менструальної гігієни. Такі засоби жінки могли отримати безкоштовно в рамках нашого менструального проєкту.
  3. Встановили на території містечка контейнери для збору батарейок.
  4. Розробили дизайн памʼятки з інформацією про практики поводження з відходами у Львові та забезпечили такими памʼятками усі кімнати. Ця інформація буде корисною людям, що приїжджають з інших міст, оскільки в кожному місті правила та доступні сервіси зі збору різних видів відходів можуть відрізнятися.

Заклади харчування

Окрім модульного містечка ми також працювали із закладами, що займаються приготуванням їжі для потреби внутрішньо переміщених осіб: досліджували морфологічний склад відходів, що утворюються, консультували з питань налагодження роздільного збору органіки, допомагали налагоджувати співпрацю з компаніями-перевізниками та закуповували контейнери. Все це для того, щоб інтегрувати ці заклади в міську систему збору органічних відходів.

  • Трапезна Українського Католицького Університету. На момент старту проєкту цей заклад спільно з організацією World Central Kitchen забезпечував обідами мешканців модульного містечка. З початком навчального року заклад перейшов на обслуговування студентів та відвідувачів УКУ. Проте роздільний збір органічних відходів для закладу лишається актуальним, тому ми прийняли рішення продовжити співпрацю. Ми консультували заклад з питань налагодження роздільного збору органічних відходів та вторсировини, закупили контейнери, а також допомагали вирішувати організаційні питання для запровадження роздільного збору.
  • Кухня World Central Kitchen. Одна з двох кухонь у Львові, де готують їжу для центрів проживання ВПО та волонтерів, що розташована на території !FESTrepublic. Тут готують та щодня розвозять велику кількість гарячої їжі, а також концентрати готових страв для приготування у польових кухнях. На момент старту проєкту більшість їжі (близько 85%) розвозили в одноразовому посуді. З часом стали переходити на доставку в багаторазових гастроємностях.

Дослідження морфологічного складу відходів Трапезної !FESTrepublic

На території !FESTrepublic окрім кухні World Central Kitchen розташовані також інші заклади харчування. Територія має спільний контейнерний майданчик, тож для більш ефективного збору органічних відходів ми вирішили сприяти налагодженню сортування органічних відходів в інших закладах. Серед них:

  • Реберня
  • Пекарня “Братванка”
  • Трапезна
  • Кавʼярня

Холдинг емоцій !FEST вже має досвід налагодження роздільного збору органічних відходів у Реберні під Арсеналом, тож адміністрація готова розширювати цей досвід на інші заклади та має можливість самостійно провести навчання для персоналу.

В ході проєкту ми закупили для закладів контейнери для збору органічних відходів обʼємом від 5 до 120 л, а також розробили інформаційні матеріали з правилами сортування харчових відходів.

 

Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО Zero Waste Lviv і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.