В рамках проєкту “Перехід до zero waste: громада за громадою” ГО Zero Waste Lviv провела дослідження морфологічного складу відходів, що генеруються у Замарстинівському парку м. Львова.
Замарстинівський парк знаходиться у Шевченківському районі Львова. Це лісопарк, популярний серед мешканців району: там гуляють з дітьми, проводять пікніки та вигулюють домашніх тварин. В парку знаходиться 31 вуличний смітник, вивезення відходів здійснюється щоденно. З метою накопичення більшої кількості відходів перед дослідженням вивезення не проводили, тож проаналізовані відходи накопичились у парку за 1,5 дні. Дослідження проводилось 18 серпня 2022 року, у четвер, напередодні декілька днів у місті дощило. Відповідно, отримані результати дозволяють оцінити генерування відходів у парку в будні дні за неідеальних погодних умов. Можна припустити, що в сонячну погоду та на вихідних кількість відходів, що утворюються, буде більшою.
Дослідження проводилось 18 серпня 2022 року. Було проанаізовано вміст вуличних смітників, розташованих вздовж доріжок парку, а також відходи, зібрані в пікніковій зоні парку. Загальний обʼєм проаналізованих відходів склав 340,35 л, вага — 28,19 кг. В ході дослідження усі відходи були розділені на фракції, було заміряно вагу та обʼєм кожної фракції. Отримані результати представлені нижче.
Вторинна сировина
Значну частину зібраних у парку відходів — 19,67 кг (69,78% загальної ваги) та 226,8 л (66,64% загального обʼєму) — становить паковання, що підлягає вторинній переробці. Переважно це паковання з-під продуктів, які люди споживають в парку:
- PET-пляшки та кришечки — з-під газованих напоїв, пива
- скляні пляшки — з-під безалкогольних та алкогольних напоїв
- поліетиленові пакети та плівка — пакети з супермаркетів, одноразові пакети-маєчки та плівка, в яку пакують хлібо-булочні вироби
- макулатура — картонні коробки з-під піци, паперові пакети з-під випічки та кебабів, інше паперове та картонне паковання
- метал — алюмінієві бляшанки з-під напоїв, одноразові алюмінієві контейнери з-під кулінарії, металеві кришечки від пляшок
- паковання типу Tetra Pak — переважно з-під соків.
Відходи, що не переробляються
Частина відходів — 6,42 кг (22,77% загальної ваги) та 103,55 л (30,42% загального обʼєму) — не підлягає вторинній переробці. Серед цих відходів 4,22% за вагою та 16,75% за обʼємом займають відходи паковання:
- пакети-шуршики з-під різноманітних снеків
- паковання типу дой-пак — паучі з-під дитячого харчування
- контейнери з різних видів пластику —первинне паковання з-під продуктів харчування або паковання, в яке в магазинах продають продукцію на вагу
Також багато одноразових стаканчиків з-під напоїв: як пластикових, так і паперових з-під кави. І до цієї ж категорії ми віднесли екскременти тварин, які відвідувачі парку прибирають за своїми улюбленцями.
Засоби гігієни
Окремою групою ми виділили гігієнічні відходи. На них припадає 3,9% загальної ваги та 2,06% загального обʼєму проаналізованих відходів. До цієї групи входять одноразові підгузки та вологі серветки. Ми вже писали про те, що такі відходи не підлягають переробці та створюють серйозні проблеми для довкілля.
Органічні відходи
Органічні відходи серед проаналізованих відходів займають зовсім невелику частку — 3,55% загальної ваги та 0,88% загального обʼєму. Переважно це залишки фруктів, які люди споживають у парку.
Рекомендації
Дослідження морфологічного складу відходів дозволяє краще дізнатися не лише структура відходів, а й основні джерела їхнього утворення. І використовувати ці дані для розробки рішень задля зменшення обʼємів відхоідв, що генеруються. Маємо з цього приводу декілька рекомендацій, які дозволять скоротити використання одноразових речей та засобів, зменшити кількість відходів, що потрапляють на сміттєзвалища, та покращити загальний санітарний стан парку.
Роздільний збір вторинної сировини
Оскільки значна частина відходів, що генерується на території парку, підлягає переробці, доцільно впроваджувати роздільний збір основних фракцій відходів. В рамкає проєкту “Перехід до zero waste: громада за громадою” ми змогли втілити таке рішення і встановити контейнер для сортування у вигляді корабля. Контейнер має шість відділень для різних типів відходів:
- PET-пляшок
- пластикових кришечок
- скляних пляшок
- металевих бляшанок
- паковання Tetra Pak
- макулатури
На вітрилах корабля надруковано інструкцію з користування контейнером та інформацію щодо мінімізації утворення відходів. Тепер відвідувачі парку можуть відсортовувати відходи та відправляти їх на переробку.
Роздільний збір інших видів відходів
Деякі відходи не підлягають вторинній переробці, проте в певних випадках може бути доречно відсортовувати їх окремо. В цьому випадку ми можемо говорити про два види відходів:
- Недопалки. Цей вид відходів є найпоширенішим на планеті, цигаркові недопалки наносять значну шкоду довкіллю. Ними частково засмічена територія парку вздовж доріжок та біля лавочок, оскільки не всі курці викидають недопалки до смітників. Встановлення окремих контейнерів може заохотити їх все ж викидати своє сміття у відведених місцях, особливо якщо контейнери матимуть певну розважальну складову. Так, практикується встановлення контейнерів для недопалків із прозорою передньою стінкою та розділенням на два відсіки. На контейнері розміщується запитання, а кожен відсік символізує певну відповідь, тож курець може своїм недопалком “проголосувати” за той чи інший варіант. Запитання на контейнерах зазвичай мають жартівливий характер: Яка суперсила краща — невидимість чи здатність літати? Чи варто класти ананас на піццу — так чи ні?
- Екскременти тварин. Дослідження показало, що відвідувачі парку прибирають за своїми улюбленцями та викидають пакетики з екскрементами в смітники. Встановлення окремих контейнерів дало б змогу максимально відділити змішані відходи від відходів життєдіяльності собак. Це спростило б вилучення відходів працівникам парків. Крім того, серед змішаних відходів трапляється вторинна сировина, яку можуть вибирати неформальні збирачі. Окремі контейнери для екскрементів запобігатимуть забрудненню вторсировини та збільшать її шанси потрапити на переробку.
Попередження утворення відходів
Генеруванню деяких видів відходів цілком можна запобігти, якщо замість одноразових речей користуватися багаторазовими. На цій сторінці ми зібрали поради щодо зменшення утворення відходів як вдома, так і поза межами помешкання, і багато з них стануть у пригоді відвідувачам парків. Кампанії з популяризації використання багаторазових аналогів замість звичних одноразових засобів допоможуть зменшити кількість відходів, що утворюються в місті, та загалом прищепити містянам більш екодружні щоденні звички та підходи сталого споживання.
Робота з бізнесом
Окремим напрямом скорочення відходів може стати робота з місцевими бізнесами — кавʼярнями, пекарнями, супермаркетами. Дослідження морфологічного складу відходів показало, що багато відходів походять саме з локальних торговельних точок.
На фото вище ви бачите одноразові паперові горнятка, частина з яких брендовані логотипами локальних закладів, а також паперові пакети з-під випічки та готових страв, які готують та продають неподалік. Відповідно, впровадження альтернативних підходів до паковання та реалізації товарів у цих закладах може стати рішенням для цієї проблеми. Зокрема, в кавʼярнях доцільно впроваджувати системи заставної тари для напоїв із собою, а магазини можуть популяризувати купівлю в свою тару та навіть надавати знижки таким покупцям. Все це призведе до змешення обсягів відходів, що утворюються, і як результат — до економії ресурсів та покращення стану довкілля.
Дослідження проведене в рамках проєкту “Перехід до zero waste: громада за громадою”, який в Україні реалізується Zero Waste Lviv та Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки Zero Waste Europe, MAVA Foundation та Plastic Solutions Fund. Дякуємо за участь у проведенні дослідження Управлінню екології Львівської міської ради.