10 українських реюз-ідей в дії: як повторне використання допомагає ЗСУ

Донейти, благодійні внески, допомога продукцією, сировиною чи запчастинами від підприємців. З перших днів російського вторгнення українці намагаються підтримувати і допомагати ЗСУ всіма можливими методами. Хтось грошима, хтось волонтерством, хтось втіленням нових нестандартних ідей. Народні умільці власноруч виготовляють корисні речі для українських військових, надаючи старим речам нового призначення. Ми підготували добірку із 10 таких популярних реюз-ініціатив, що наближають українську перемогу.

Маскувальні сітки для військової техніки

Фото: Андріана Сиванич (Zero Waste Lviv)

Старі штори, рушники, постіль, одяг та іншу матерію ріжуть на стрічки і вплітають їх у сітку (основу). Сітки можуть бути і спортивні, і рибальські. Часом основу теж спеціально плетуть із джгутів чи старих мотузок. Залежно від пори року, погодніх умов і місцевості, де їх будуть використовувати, сітки плетуть різних кольорів, адаптовуючи під розміри техніки, яку вони прикриватимуть. Так цивільні люди з непотрібної матерії створюють надійний камуфляж для військової техніки. Щоб її не побачив ворожий дрон, маскувальний ефект досягається особливим поєднанням візерунків і кольорів.

Кікімори для снайперів і розвідників


Кікімора – це спеціальний військовий маскувальний «наряд», накидка на одяг. Здебільшого для виготовлення використовують стару мішковину, мотузки та джгути. Також добре себе проявив у цій справі синтетичний матеріал спанбонд. Старі підкладки з одягу, устілки, парасолі, чохли, накидки навіть подерті багаторазові бахіли приносять користь у іншій сфері.

Технологія виробництва проста: спанбонд різних кольорів чи мішковина або джгут ріжуться на вузькі стрічечки й наплітаються на основу костюма. Нею є сітка прямокутної форми. Вона розділена на три зони: перед, спина та рукави. Зона горловини вплітається дуже густо, далі – у шаховому порядку.

Окопні свічки з бляшанок


Для виготовлення окопних свічок використовують гофрокартон, бляшанки з-під консервацій та маринадів, віск і парафін. 

Такі свічки горять довше, ніж звичайні, і що важливо – дають менше світла.

Завдяки ним на позиціях на передовій бійці можуть зігрітися, нагріти воду, щоб приготувати теплий напій чи їжу, запарити щось гарячою водою. 

Залежно від розміру окопні свічки можуть горіти від півтори до семи годин і більше. Вони вигорають повністю, нічого не залишається.

Матеріали для виготовлення збирають де завгодно. Деякі парафії віддають згарки свічок, що утворюються у церквах.

Детальніше про цю ініціативу у прикладі від нашої колеги із ІГ Mariupol Zero Waste.

Використані електронні сигарети на павербанки


Заряджений телефон для військового – це, як мінімум, мобільність. А в деяких ситуаціях може й зберегти життя. Тому потреба у павербанках є особливо гострою. 

В українських студентів виникла ідея виготовляти їх самостійно, з акумуляторів від викурених електронних сигарет. Використані сигарети розбирають і дістають з них батарейки. У корпус з проклеєною кришкою кладуть акумулятор. Далі все заливається по колу клеєм. Це дає міцність і вберігає від деформацій при падінні.

Для виготовлення одного павербанка використовують 24 елементи живлення. 

Потужність такого приладу – близько 20 000 мА/год. Цього вистачає, аби зарядити десять мобільних телефонів. Також можна заряджати рації, тепловізори, прилади нічного бачення, ліхтарики. Аби повністю зарядити павербанк, необхідно орієнтовно 12 годин. 

Близько 10% батарейок від викурених електронних цигарок виявляються непридатними для подальшого використання. Їх волонтери утилізують.

Детальніше про цю ініціативу.

… і на системи скидання в дронах


Акумулятор одноразової електронної сигарети може бути частиною системи скидання вантажу в дронах для ЗСУ. За допомогою цієї системи дрон точно та прицільно доставить вантаж, зокрема для знищення ворожих цілей.

Виготовляють такі системи волонтери, переважно студенти інженерних спеціальностей. 

Детальніше про цю ініціативу.

Старий лак для нігтів підсилює дію сірників


Головки сірників занурюють у лак і висушують. Такими обробленими сірниками користуються, коли треба запалити вогнище, а під рукою немає запальнички і звичайні сірники відсиріли. 

Першим «чирком» знімається шар лаку, а після другого – з’явиться вогонь.

Ремонт спецтехніки


Військові дії стали причиною розширення спектру послуг спеціалізованих ремонтних майстерень, оптичних лабораторій, висококласних інженерів і винахідників-аматорів. Адже полагодити військову техніку – тепловізори, приціли, каліматори, біноклі, прилади нічного бачення тощо – буде і простіше, і швидше, і дешевше, ніж придбати нову. Навіть якщо треба організувати її доставку в інше місто. Тому й зросла популярність такого сервісу.

Контакти оптичної лабораторії.

Обігрівачі зі старих горщиків для вазонів


Горщики різних розмірів вставляють один в одний, від більшого до меншого. Для забезпечення конвекції повітря між ними кріплять металеві шайби. Вони також забезпечують тепловіддачу. Для розігріву конструкції достатньо 1-2 свічок-таблеток. Виділеного тепла достатньо для кип’ятіння чи підігріву невеликих об’ємів води і обігріву малих приміщень, наприклад намету чи землянки. Крім вазонних горщиків підійде будь-яка керамічна посудина, в якій можна зробити отвір посередині.

Відеоінструкція виготовлення обігрівача.

Буржуйки зі старих автомобільних дисків або з металевих бочок


Буржуйками називають металеві печі для обігріву приміщень та приготування їжі, що були популярними і масово використовувалися в першій половині XX століття.

Віднедавна буржуйки для українських захисників майструють із використаних автомобільних дисків. Біля таких металевих мініпічок можна зігрітися, посушити одяг і зготувати їжу.

Спершу пічки виготовляли зі старих металевих бочок. Військові використовували їх у наметах. Далі технологію удосконалили і почали робити з того, що є майже у кожному гаражі – старих автомобільних дисків.

Буржуйка вариться з 3-4 дисків. Чим більші диски, тим менше їх затрачається і тим більше тепла виходить. Пічки з автодисків і бочок зігрівають військових у зоні бойових дій. 

За умови наявності всіх необхідних матеріалів на виготовлення однієї буржуйки волонтери витрачають до двох днів. 

Матеріал про цю активність.

Собача шерсть на нитки для шкарпеток і поясів військовим

Хвостаті теж допомагають військовим. Шерсть домашніх улюбленців використовується для прядіння. 

Собак вичісують і роблять з підшерсті нитку. Далі її звивають ще з додатковою ниточкою, шерстяною чи акрилом, і вже з цього в’яжуть шкарпетки, пояси, шалики чи бафи. Вироби із собачої шерсті допомагають зняти біль, зменшити відчуття втоми, відновити кровообіг, що так потрібно у складних умовах військовим на фронті.

Детальніше про цю ініціативу.

Підготувала Надія КУГУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *