Деякі ліки, які ми використовуємо вдома, є небезпечними для довкілля. Коли вони потрапляють в природу, то шкодять тваринам і птахам, збільшують забрудненість та навіть спричиняють появу нових інфекцій. Такі ліки важливо збирати та знешкоджувати.

Небезпечні ліки

Ці ліки не можна виливати в каналізацію чи викидати в смітник:

•  АНТИБІОТИКИ
Потрапляючи в довкілля, сприяють появі стійких (резистентних) бактерій. Через це звичні інфекції з виліковних перетворюються на складні та навіть смертельні. Детальніше про це – тут

•  ГОРМОНИ
Викликають порушення репродуктивної та гормональної системи у риб та земноводних

•  ПРОТИЗАПАЛЬНІ засоби
Порушують роботу внутрішніх органів птахів, що призводить до їхньої смерті.

•  АНТИДЕПРЕСАНТИ
Змінюють поведінку тварин, відключають інстинкт самозбереження.

•  ПРОТИГРИБКОВІ та ПРОТИВІРУСНІ засоби
Забруднюють річки. Зокрема, виявлені у водах Дніпра у кількостях, що перевищують європейські стандарти безпеки

Безпечні ліки

Ці ліки не становлять загрози, їх можна викидати в смітник або виливати в унітаз:

•  Вітаміни
•  Амінокислоти
•  Сиропи від кашлю
•  Рослинні препарати
•  Глюкоза, фізрозчин

Ситуація в Україні

Сьогодні жодне місто в Україні не має системи збирання протермінованих ліків. Ми прагнемо, щоб у Львові така система з’явилась, та за підтримки Львівської міської ради випробовуємо різні способи збирання ліків. Таким чином ми хочемо з’ясувати, які моделі працюватимуть найкраще та можуть бути поширені на все місто. Долучайтесь до збору та поширюйте інформацію, щоб отримані дані були якомога повнішими!

Де знайти контейнери?

До 14 грудня переберіть домашню аптечку та приносьте ліки з переліку небезпечних на знешкодження. Ми тестуємо різні локації для розміщення контейнерів. Обирайте найзручнішу для себе:

Мапа проєкту

Для вашої зручності ми зібрали усі локації на мапі. Натискайте на позначку, щоб дізнатись графік роботу закладу, де розміщено контейнер, або дату та час стоянки Екобуса в кожній локації.

Пілотний проєкт зі збору від населення протермінованих ліків.

Приймаємо:

✅ пластикові блістери з таблетками та пігулками (без коробочок та інструкцій)
✅ металеві та пластикові тюбики
✅ пластикові баночки та пляшки
✅ скляні пляшки, баночки та ампули (подбайте, щоб вони не розбились: покладіть в коробочку або загорніть в папір)

НЕ приймаємо:

❌ шприци та голки
❌ ртутні та електронні термометри
❌ медичні маски та рукавички
❌ ліки з переліку безпечних
❌ інші відходи

Що далі?

Усі протерміновані ліки, зібрані під час проєкту, будуть передані ліцензованому підприємству ТОВ “Екологічні інвестиції” (м. Київ). Після цього їх знешкодять шляхом високотемпературного спалювання.

Про проєкт

Пілотний проєкт реалізовує громадська організація “Нуль відходів Львів” за підтримки Управління екології та природних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради. Мета проєкту — дослідити, скільки протермінованих ліків залишається у містян, який морфологічний склад цих відходів та чи готові мешканці віддавати їх на знешкодження. А також порівняти, які локації та способи поширення інформації виявляться найбільш ефективними. За результатами проєкту ми напрацюємо рекомендації щодо розробки міської систему збору від населення протермінованих медичних засобів.