У 2021 році команда Zero Waste Lviv за підтримки Управління екології та природних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради провела пілотний проєкт зі збору протермінованих медичних засобів від населення. Протягом 3 тижнів (з 24 листопада по 14 грудня) мешканці міста могли приносити ліки зі своїх домашніх аптечок та віддавати їх на знешкодження.

В різних районах міста було встановлено 6 стаціонарних контейнерів. Також 2 контейнери було розміщено в мобільних пунктах прийому небезпечних відходів, що курсують містом. Партнерами проєкту виступили:

🔸 Мережа аптек D.S.

в проєкті брали участь три аптеки за адресами:

  • пл. Міцкевича, 8
  • пр. Червоної Калини, 36
  • вул. Грінченка, 5

🔸 ТРЦ “Viсtoria Gardens”

  • вул. Кульпарківська, 226а

🔸 6-та міська поліклініка

  • вул. Медової печери, 1

🔸 ДП “Боднарівка”

контейнери було розміщено в двох мобільних пунктах прийому небезпечних відходів “Екобус”, які обслуговує підприємство і які курсують містом та збирають батарейки, лампи та ртутні термометри

🔸 ОСББ “Любінська дорога”

один з контейнерів було встановлено в ОСББ на вул. Любінській, 160. Доступ до нього мали співвласники та мешканці прилеглих будинків.

Інформаційним партнером проєкту також виступила соціальна ініціатива “Твій сімейний лікар”.

Мапа проєкту

Локації для розміщення контейнерів обирались таким чином, щоб максимально рівномірно покрити місто. На мапі відмічени адреси стаціонарних контейнерів, а також місця стоянок Екобуса.

Пілотний проєкт зі збору від населення протермінованих ліків.

За цей час було зібрано 156,6 кг відходів. Вага ліків з одного заповненого контейнеру коливалась в межах 9-15 кг, за 21 день ми 14 разів вилучали накопичені ліки, щоб звільнити контейнери. Найбільшою популярністю користувались контейнери в аптеках та ТРЦ. Щодо географічного розміщення, то найбільшу кількість ліків було зібрано в центральній частині міста (аптека D.S. на пл. Міцкевича, 8 посіла перше міце) та густонаселених районах (Сихів, Кульпарківська-Наукова).

Чому не в смітник?

За відсутності централізованої системи збору мешканці викидають протерміновані ліки у смітник або зливають в каналізацію — це те, що ми прагнемо змінити. Деякі ліки, які ми використовуємо вдома, небезпечні для довкілля. Коли вони потрапляють в природу, то шкодять тваринам і птахам, збільшують забрудненість та навіть спричиняють появу нових інфекцій. Такі ліки важливо збирати та знешкоджувати. Усі засоби, що ми купуємо в аптеці, можна умовно розділити на безпечні та небезпечні.

Небезпечні ліки

Ці ліки не можна виливати в каналізацію чи викидати в смітник:

•  АНТИБІОТИКИ
Потрапляючи в довкілля, сприяють появі стійких (резистентних) бактерій. Через це звичні інфекції з виліковних перетворюються на складні та навіть смертельні. Детальніше про це – тут

•  ГОРМОНИ
Викликають порушення репродуктивної та гормональної системи у риб та земноводних

•  ПРОТИЗАПАЛЬНІ засоби
Порушують роботу внутрішніх органів птахів, що призводить до їхньої смерті.

•  АНТИДЕПРЕСАНТИ
Змінюють поведінку тварин, відключають інстинкт самозбереження.

•  ПРОТИГРИБКОВІ та ПРОТИВІРУСНІ засоби
Забруднюють річки. Зокрема, виявлені у водах Дніпра у кількостях, що перевищують європейські стандарти безпеки

Безпечні ліки

Ці ліки не становлять загрози, їх можна викидати в смітник або виливати в унітаз:

•  Вітаміни
•  Амінокислоти
•  Сиропи від кашлю
•  Трав’яні збори
•  Рослинні препарати
•  Глюкоза, фізрозчин, штучні сльози тощо

Усі ліки з переліку небезпечних варто здавати на знешкодження. Також можна здавати ліки, щодо безпечності яких ви не впевнені, та пусті блістери, оскільки їх виготовлено зі шкідливого для довкілля пластику, що містить хлор.

Правила збору:

✅ кидати в контейнер лише флакони, ампули, тюбики, блістери та пакетики з протермінованими ліками
✅ скляні флакони та ампули додатково пакувати, щоб не розбились
✅ ліки, які не є крихкими, здавати без коробочок та інструкцій
❌  не кидати в контейнер шприци та голки, медичні маски та рукавички
❌  не кидати в контейнер інші медичні відходи
❌  В ЖОДНОМУ РАЗІ не кидати в контейнер ртутні термометри

Ртутні термометри, якщо вони цілі, варто здавати в мобільний пункт прийому небезпечних відходів “Екобус”. Графік його стоянок ми публікуємо на наших сторінках у Facebook та Instagram на початку кожного місяця. Якщо термометр розбився, необхідно швидко зібрати ртуть у банку з водою, щільно закрити та віднести в Управління безпеки міста на вул. Донецьку, 7. Детальніше про те, як безпечно зібрати ртуть — у нашому матеріалі.

Препарати, що не становлять загрози, ми рекомендуємо викидати в смітник чи зливати в каналізацію, а паковання від них здавати на переробку. Нижче ви можете побачити, які види паковання придатні до повторної переробки та зазвичай приймаються у приймальних пунктах та на сортувальних станціях. Дізнатись більше про сортування відходів у Львові можна тут.

Приймаються:

✅ картонні коробки
✅ паперові інструкції
✅ скляні флакони
✅ пластикові флакони з маркуванням 02 HDPE
✅ металеві аерозолі без тиску

Не приймаються:

❌ скляні ампули
❌ пластикові ампули
❌ пластикові флакони без маркування
❌ пластикові флакони з маркуванням 01 РЕТ
❌ пластикові та металеві тюбики

Морфологічний аналіз

Zero Waste Lviv було проведено морфологічний аналіз зібраних відходів. Статистичні дані ще обробляються, їх буде викладено тут, як тільки ми фіналізуємо інформацію.

Знешкодження

Усі ліки, зібрані під час проєкту, ми відправляємо на знешкодження шляхом високотемпературного спалювання на ліцензоване підприємство. Первинний договір на знешкодження 20 кг медичних відходів було укладено з ТОВ “Екологічні інвестиції” (м. Київ), тож частину зібраних ліків ми передали їм.

Решта ліків буде передано ТОВ “ІНСІМЕД” — підприємству, що отримало ліцензію від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів в кінці листопада 2021 року. ТОВ “ІНСІМЕД” знаходиться у Львівській області, що дозволить скоротити витрати на доставку.

Що далі?

Проєкт реалізовано громадською організацією “Нуль відходів Львів” за підтримки Управління екології та природних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради. Мета проєкту — дослідити, скільки протермінованих ліків залишається у містян, який морфологічний склад цих відходів та чи готові мешканці віддавати їх на знешкодження. А також порівняти, які локації та способи поширення інформації виявляться найбільш ефективними. За результатами проєкту ми склали рекомендації щодо розробки міської систему збору від населення протермінованих медичних засобів. На основі цих рекомендації Управління екології та природних ресурсів розпочнинає роботу над створенням такої системи збору, яка діятиме у Львові на постійній основі та стане прикладом поводження з медичними відходами для всієї України.

Найближчим часом тут з’явиться повний текст звіту, де можна буде дізнатись усі деталі проведення збору, а також ознайомитися з нашими рекомендаціями щодо впровадження системи збору протермінованих медичних засобів від населення.