Zero waste (англ. “нуль відходів”) — це філософія скорочення продукування відходів. Досягається таке скорочення завдяки відмові від зайвого та зменшенню вживання одноразових речей і засобів. А ще за рахунок свідомого підходу до споживання загалом.

Ми дуже любимо твердження, що zero waste — це шлях, а не пункт призначення. Любимо за те, що таке визначення руху “нуль відходів” не ставить недосяжну планку у вигляді вічно пустого смітника, а дозволяє кожному іти до зменшення відходів у зручному темпі та робити те, що є можливим для вас саме зараз.

На цій сторінці розповідаємо про те, які щоденні звички допоможуть мінімізувати утворення відходів вдома, на роботі та під час подорожей.

Вдома

Увесь zero waste зводиться до кількох правил, дотримання яких дозволяє суттєво зменшити кількість того, що ви викидаєте: за рахунок реорганізації побуту, переосмислення деяких переконань та сміливості пробувати нове.

  • Відмовляйтеся від зайвого (Refuse). Перша причина великої кількості відходів — надмірне споживання. Аналізуйте свої потреби, купуйте лише необхідне, а якщо купуєте, то віддавайте перевагу якісним речам, які служитимуть довше і не потребуватимуть заміни вже за місяць користування.
  • Скорочуйте (Reduce). Мінімізуйте генерування відходів доступними методами та позбавтесь від зайвих речей, якими не користуєтесь. Але не через смітник, а більш сталими способами: пожертвуйте, подаруйте чи продайте.
  • Використовуй повторно (Reuse). Відмова від одноразового пластику та інших одноразових засобів на користь багаторазових альтернатив дозволить зекономити багато місця на звалищах.
  • Здавайте на переробку (Recycle). Знайдіть можливості для сортування відходів, доступні у вашій містевості, та перетворіть сортування на звичку. Це не лише рятує відходи від смітника, а й зберігає ресурси від марнування.
  • Компостуйте (Rot). Роздільний збір органічних відходів з подальшим компостуванням — це автоматичне зменшення кількості сміття, що потрапляє на полігони. А також економія на вивезенні відходів, попередження утворення звалищних газів та виробництво цінного добрива. Тож якщо у вашому місті є роздільний збір органіки (а у Львові від є) — обовʼязково користуйтесь! А якщо такої можливості немає, почитайте про компостування в домашніх умовах.

У ванній

Звичні миючі та косметичні засоби часто продаються в паковані, що не переробляється, або ж самі по собі стають джерелом сміття. Розповідаємо про більш безвідходні альтернативи:

  • Бамбукові зубні щітки чистять не гірше пластикових, проте краще обирати якісні щітки, а не дешеві з Аліекспресу. Стару щітку можна компостувати, лише відламайте голівку чи витягніть пласкогубцями щетину, адже вона зазвичай зроблена з нейлону.
  • Зубна паста буває не лише в тюбиках, але і в таблетках. Така паста дорожча за звичайну, тож може не підійти на щодень, але її дуже зручно брати з собою в подорож.
  • Тверді шампуні замість шампунів у пляшках — це чудова економія місця та ресурсів на виготовленні пластику. Вони зазвичай мають натуральний склад, тому не шкодять довкіллю і дуже гарно впливають на волосся. Тверді шампуні нагадують мило лише за формою, тоді як за складом зовсім інші. Перед купівлею радимо почитати відгуки про бренд.
  • Металева бритва зі змінними лезами може потребувати трохи обережності на початку користування. Проте голить вона чудово, і ви більше не купуватимете одноразових станків для гоління чи пластикових змінних касет. Доречі, змінні леза для неї коштують значно дешевше.
  • Натуральна мочалка-люфа відмінно замінить синтетичну. А ще не шкодитиме довкіллю, адже люфа має рослинне походження і швидко розкладається в природі. 

На закупах

Багато пластикового паковання ми приносимо додому разом із покупками, і лідерами тут, безперечно, є поліетиленові пакети. “Живуть” вони зовсім недовго — від кількох хвилин до пари днів, — а після контакту з їжею часто стають непридатними для переробки. Тому відправляються в смітник, а звідти — на полігон.

Тож як купувати продукти, але не сміття?

  • Заведіть удома мішечки для покупок. Сіточки найзручніші для фруктів та овочів, бавовняні — для круп, а мішечки з плащівки — для картоплі та інших “брудних” продуктів. Їх можна придбати в інтернеті або навіть у супермаркетах, а можна пошити зі старих речей, якщо дружите зі швейною машинкою.
  • Почніть звертати увагу на те, де можна придбати товари на вагу та без паковання. Базари, супермаркети і маленькі магазинчики часто дають таку можливість, тож наступного разу захопіть свої мішечки!
  • Для вологих товарів (мʼяса, риби, солінь та кулінарії) можна використовувати скляні чи пластикові контейнери або зіп-пакети, поліетиленові чи силіконові. Щодо технічної сторони питання: продавцю достатньо натиснути на вагах кнопку “Тара”, щоб вага контейнера не рахувалася. Переважно продавці ставляться до такого способу продажів із цікавістю, а, скажімо, у мережі “Сільпо”
  • Пишіть список, щоб взяти з собою потрібну кількість мішечків і контейнерів. Але про всяк випадок візьміть пару додаткових для незапланованих смаколиків.
  • Якщо не маєте можливості купити у свою тару, обирайте товари з мінімальним пакованням: пакет замість полістиролового лотка, харчова плівка замість масивної пластикової упаковки тощо. І надавайте перевагу пакованню, що піддається вторинній переробці (про це нижче)
  • Не беріть пакет, де це можливо. Навіть попри заборону безкоштовного розповсюдження пластикових пакетів продавці іноді за звичкою пакують все в пакет. Проте помідор з огірком не посваряться в одному пакеті на двох, а звʼязка бананів, коробочка ліків з аптеки чи дитяча іграшки зовсім не потребують пакетів.
  • За можливості відмовляйтесь від чеків. Їх друкують на папері з доволі токсичними добавками, тож в макулатуру здати чеки не вийде. Та й до рук їх краще зайвий раз не брати, а тим більше не давати бавитись ними дітям.

На прогулянці і в подорожі

Вихід у місто чи поїздки за його межі рідко обходяться без генерування відходів. Але завжди можна захопити з собою з дому кілька речей, які допоможуть значно його скоротити:

  • Багаторазова пляшка з водою. Її завжди варто мати під рукою, щоб не шукати магазин та не купувати зайвого пластику. Поповнити пляшку можна в автоматах, що розливають воду, та у закладах харчування. А ще у питних фонтанах — їх можна часто зустріти за кордоном, та й у Львові їх уже пʼять.
  • Горнятко для напоїв, щоб взяти каву з собою. Або забрати додому залишкі порції з ресторану, або купити дорогою ягоди чи горішки на вагу — гарному горнятку можна придумати безліч застосувань 🙂 Крім того, багато львівських закладів дають знижку на каву в своє горня.
  • А для тих, хто не взяв горнятко, існують сервіси заставної тари — можливість взяти напій в багаторазовому посуді, лишивши заставу, а потім повернути посуд і забрати заставу назад. Такі сервіси популярні на європейських різдвяних ярмарках, але і у Львові вже є Zero Cup — багаторазові горнятка для кави з собою.
  • Невеликий контейнер чи ланчбокс. Може стати в пригоді, якщо плануєте йти до ресторану чи на фестиваль вуличної їжі. В зручному контейнері набагато приємніше нести їжу додому, ніж в ненадійних пластикових боксах. Та й їсти з нього значно приємніше.
  • Багаторазові прибори. Можливо, не на кожну прогулянку, але їх точно можна взяти у відпустку чи на пікнік. І ще маленький лайфхак для естетів: якщо ідете на суші, можете взяти з дому гарні палички для їжі. Звісно, палички у ресторані будуть, і зроблені вони з дерева, а не пластику. Але це майже як їсти вишукані страви одноразовими виделками.
  • Металеву чи силіконову трубочку — якщо вам життя не миле без коктейлів, а пластик використовувати не хочеться. Не забудьте попередити офіціанта чи баристу, що трубочка вам не потрібно. Робити це можна і тоді, коли не маєте трубочки з собою, адже пити ротом — прекрасно!
  • Мішечки можуть згодитися, навіть якщо ви не плануєте нічого купляти. Назбирати трав у горах в торбинку-сіточку чи покласти мокрий купальник в торбинку з плащівки — рідко коли вони виявляються зайвими.

В офісі

Чи можна щось робити для мінімізації відходів в офісі, якщо ви не офіс-менеджер? Можна!

  • Багаторазові горнятка замість одноразових стаканчиків: якщо на роботі раптом немає керамічного посуду, заведіть свій.
  • Запропонуйте купувати якісний розсипний чай замість чаю в пакетиках. Він смачніший і генерує менше сміття, адже пакетики для чаю зазвичай роблять із додаванням пластику.
  • Ланчбокс для обіду також допоможе уникати одноразового посуду. Принесіть обід з дому або придбайте у відділі кулінарії найближчого супермаркету чи в їдальні. А якщо замовляєте доставку, то пошукайте варіанти доставки в багаторазових контейнерах.
  • Дізнайтесь, чи у вашому офісі є сортування відходів. Якщо є — ознайомтеся з правилами і сортуйте, якщо немає — запропонуйте впровадити.

Гігієна

Найбільш поширені гігієнічні засоби, на жаль, одноразові, хоч і мають багаторазові альтернативи. Чверть усіх відходів, що не підлягають переробці — це вологі серветки, підгузки та менструальні засоби. Тож скажемо кілька слів про їх безсміттєві замінники.

  • Хустинка з тканини + декілька крапель води = волога серветка. Унікальна технологія, не засмічує довкілля та може використовуватись безліч разів (звісно, після прання).
  • Дитячі підгузки також бувають багаторазовими. Про різні варіанти та особливості їхнього використання читайте тут. А ще ми переклали з англійської книгу про раннє привчання до горщику, що також дозволить зекономити багато одноразових підгузків.
  • Не всі знають, що існують також багаторазові менструальні засоби: силіконові чаші, диски, прокладки з тканини та спеціальна білизна. Дізнавайтесь більше про різні засоби на цій сторінці. Щиро радимо спробувати!