Або чому команда Zero Waste Lviv стільки говорить про одноразові засоби гігієни?
Гігієнічні відходи складають близько 4% усіх змішаних відходів — це дані з дослідження, проведеного в ЄС у 2017 році. Таку ж цифру показав морфологічний аналіз відходів львів’ян, який ми проводили в 2020 році. А якщо не враховувати органіку і вторсировину, то на долю гігієнічних відходів припадає 20-25% відходів, що не переробляються.
Одноразові прокладки, тампони, вологі серветки та підгузки дорого обходяться довкіллю ще на етапі свого виробництва. Їх виготовляють лише з первинних ресурсів. За даними веб-сайту https://www.smallfootprintfamily.com/, на виготовлення 1 одноразового підгузка йде приблизно одна склянка сирої нафти. А їх ще й треба довести в магазини, а потім на сміттєві полігони.
Після використання вони сотні років засмічують довкілля та стають джерелом мікропластику. Є один жарт: якби Христофор Колумб носив одноразові підгузки, то ми би досі могли побачити їх)
Можливо, рішення проблеми — у переробці?
Насправді ні. Переробка одноразових засобів гігієни надзвичайно складна та енергозатратна. У світі існують поодинокі приклади, але ще жодна країна не налагодила масову переробку. Ось чому:
- їх потрібно збирати окремо від іншого сміття
- перед початком переробки їх треба очистити від біологічних відходів, для цього потрібно багато води та електроенергії
- після очищення лише третину видобутого пластику можна перевикористати. Більшість складових одноразових засобів гігієни мають складну структуру або не піддають повторному використанню
Окрім екологічного питання, є ще загроза для здоров’я. Клеї, лосьйони, ароматизатори у складі одноразових гігієнічних засобів можуть бути джерелом канцерогенів, важких металів, викликати подразнення чи алергію, а в довгостроковій перспективі – більш серйозні проблеми зі здоров’ям.
Прокладки, тампони й вологи серветки часто потрапляють в каналізацію (з невідомих причин, бо ж усі знають, що в унітаз їх кидати не можна). Тоді вони або забивають труби і додають проблем комунальникам (та витрат місцевим бюджетам), або потрапляють в річки, моря й океани. Наприклад, в 2017 році у Великобританії 6,2% сміття, зібраного на пляжах, складалося саме з цих відходів.
Про недоліки поговорили, тепер поговоримо про переваги відмови від одноразових засобів на користь багаторазових альтернатив:
- екологічні — здається, тут вже все сказано. Менше використаних ресурсів, менша площа сміттєзвалищ, менше мікропластику в природі
- соціальні — ці переваги менш очевидні, але теж важливі. В світі існує поняття «менструальна бідність». В 2017 році в ЄС кожна п’ята жінка не мала достатньо грошей для купівлі менструальних засобів. Менструальна чаша коштує дорожче за пачку прокладок, але за весь період її використання можна зекономити суттєву суму. Те ж саме стосується і інших багаторазових засобів
- економічні — зменшуються не лише витрати з сімейного бюджету, а й витрати на поводження з відходами, прочистку каналізаційних труб, прибирання пляжів
Тому чи не простіше обрати багаторазові альтернативи?