Zero Waste Lviv проводить дослідження стану відходів під час війни. 

Війна принесла чимало змін в українські міста. З повномасштабним вторгненням агресора різко змінилася і кількість мешканців, і склад відходів, які утворюються в громадах. Цю проблему ГО «Нуль відходів Львів» досліджує у співпраці з ГО «Еколтава» у Львові та Полтаві відповідно. Адже ці два опорні міста з перших днів повномасштабного вторгнення прийняли велику кількість внутрішньо переміщених осіб. 

Метою проєкту є дослідити ситуацію з побутовими відходами в цих приймаючих громадах та розробити рекомендації щодо ефективного та раціонального управління побутовими відходами в умовах воєнного часу. 

Ця тема для Zero Waste Lviv не нова. Адже з початком війни ми багато працюємо над зменшенням кількості обігу одноразового пластику, зокрема співпрацюємо з рестораторами та закладами, які готують їжу для переселенців. Ми забезпечили їх багаторазовою тарою для доставки їжі, а для харчування у місцях перебування ВПО, захисників, тероборони закупили багаторазовий посуд і посудомийну машину. Детальніше ці заходи описано тут. А межах проєкту «Органічні відходи в часі війни» досліджували утворення відходів у модульному містечку для ВПО та закупили набори багаторазових контейнерів для ВПО на заміну одноразовому посуду для можливісті безсміттєвої організації процесу харчування в містечку.

В процесі роботи окрім великої кількості відходів одноразового пластику ми ідентифікували ще одну важливу проблему – відходи гуманітарної допомоги. Про те, як надавати благодійну допомогу, щоб вона дійсно була помічною, писали тут. Продовжуватимемо досліджувати тему і далі у цьому проєкті.

Заплановані заходи

В ході дослідження ми плануємо реалізувати наступне:

  • Проаналізуємо морфологічний склад відходів у період воєнного стану на прикладі Львова та Полтави. 
  • Проведемо глибинні інтерв’ю з волонтерами, які працюють з гуманітарною допомогою стосовно управління відходами у точках отримання такої допомоги. 
  • Складемо перелік виробників екологічних товарів на заміну пластиковому одноразовому посуду для потреб тероборони та ВПО.
  • Розробимо рекомендації для населення, органів місцевого самоврядування, волонтерів стосовно мінімізації використання одноразових пластикових виробів під час військових дій чи будь-яких надзвичайних ситуацій, що можуть викликати значну міграцію людей до міст. На їх основі будуть створені інформаційні матеріали щодо правильного сортування побутових відходів для населення (брошури, буклети, інфографіки).
  • Перекладемо українською мовою Директиву ЄС 2019/904 Європейського Парламенту та Ради про зменшення впливу окремих пластикових виробів на довкілля від 5 червня 2019 року та дослідження нюансів користування пластиковими виробами одноразового використання згідно зазначеної Директиви.

Результати дослідження та рекомендації презентуємо під час онлайн події. 

Нагадаємо, що разом із ГО «Еколтава» ми вже проводили дослідження «Про утворення відходів під час пандемії Covid-19». Цього разу спільно дослідимо про вплив війни.

Роботи відбуваються в межах проєкту «Дослідження стану сектору управління твердими побутовими відходами під час російської агресії в Україні у приймаючих громадах», що виконується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.