Морфологічний аналіз відходів у модульному містечку

В рамках проєкту «Органічні відходи в часі війни» команда Zero Waste Lviv провела морфологічний аналіз змішаних побутових відходів у модульному містечку, що знаходиться на території Стрийського парку у місті Львові. Модульне містечко є місцем тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Житлові модулі, з яких складається містечко, подарував Львову польський уряд за сприяння Міністерства розвитку громад та територій, а оплату комунальних платежів та супутніх послуг забезпечує місто. Через воєнний стан населення Львова різко збільшилась, і одним із викликів для міста стало збільшення кількості відходів, що утворюються на території Львівської ОТГ. Морфологічний аналіз був проведений з метою дослідити склад відходів, що генеруються у місці проживання внутрішньо переміщених осіб, і на основі цього зрозуміти, які кроки допоможуть зменшити кількість цих відходів та вберегти якомога більше ресурсів від звалища, а відтак заощадити кошти на вивезення відходів.

На момент проведення морфологічного аналізу у модульному містечку проживало 352 мешканців, з них 150 — діти до 18 років.

Контейнерний майданчик модульного містечка має три пластикові контейнери для змішаних відходів обʼємом 1100 л кожний, а також один контейнер-сітку для PET-пляшок. На території містечка також є два контейнери для органічних відходів, що знаходяться біля їдальні. На контейнерному майданчику контейнери для органічних відходів відсутні.

Контейнерний майданчик обслуговує компанія-перевізник ТОВ САНКОМ-ЛЬВІВ, вивезення відходів здійснюється тричі на тиждень (у понеділок, четвер та суботу). Послуги вивезення відходів оплачує Природоохоронна рекреаційна установа парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Стрийський парк» з подальшою компенсацією з міського бюджету.

Дослідження було проведене у середу, 20.07.2022, з 17:00 до 20:30.

Контейнерний майданчик станом на початок дослідження

Станом на початок дослідження два контейнери був заповнені, третій — майже заповнений. Для дослідження обрано перший контейнер, обʼєм відходів у ньому — 1235 л. З них проаналізовано 905 л, що становить близько 73% обʼєму. В ході дослідження усі відходи були розділені на фракції, було заміряно вагу та обʼєм кожної фракції. Загальні результати за вагою та обʼємом представлені нижче.

Обʼєм та щільність

Середня щільність проаналізованих відходів є приблизно на третину меншою, ніж нормативна щільність відходів у Львові, що використовується для розрахунку тарифів на вивезення відходів для квартир та гуртожитків. Це пояснюється великою кількістю легких, але обʼємних відходів у складі ТПВ, серед яких на першому місці — одноразові контейнери для їжі. Крім них найбільше за обʼємом займають текстиль, відходи паковання та органічні відходи (див. графік).

Органічні відходи

У фокусі дослідження цього разу були органічні відходи. Ми хотіли зʼясувати, чи потрапляють органічні відходи до складу змішаних відходів попри наявність на території модульного містечка окремих контейнерів органіки. Також ми хотіли зʼясувати основні джерела та причини утворення органічних відходів на території модульного містечка. Львів є першим і наразі єдиним містом в Україні, де налагоджено централізований роздільний збір органічних відходів. Тому для ВПО це цілком новий і незвичний досвід.

Загальна вага органічних відходів у складі змішаних склала 44,68 кг (41,8% загальної ваги), обʼєм — 79,4 л (10,8% загального обʼєму).

Як бачимо, на органічні відходи припадає дві пʼятих загальної ваги відходів, проте лише десята частину загального обʼєму. Велику частина цих відходів (трохи більше половини за вагою і трохи менше половини за обʼємом) становить змарнована їжа — а це ті відходи, утворенню яких за певних умов можна було б запобігти.

Для домогосподарства в звичайних умовах рекомендації щодо запобігання марнуванню їжі зазвичай зводяться до планування закупівель та меню, тоді як в умовах побуту ВПО варто звернути на особливості організації харчування в модульному містечку. Розглянемо ці особливості, а також два види відходів, які в результаті утворюються найбільше.

Залишки порцій з одноразових контейнерів

Сніданки та вечері мешканці модульного містечка зазвичай готують самостійно на спільній кухні, тоді як обіди забезпечує благодійна організація World Central Kitchen. Приготування та роздача обідів відбувається на території Трапезної УКУ, що знаходиться неподалік. Мешканці модульного містечка мають можливість споживати обіди в Трапезній або забирати з собою в одноразових контейнерах.

Під час морфологічного аналізу було виявлено багато залишків порцій і навіть повних порцій їжі (супів, гарнірів, салатів, мʼясних страв) у контейнерах, промаркованих наклейками World Central Kitchen. Зі слів мешканців модульного містечка, це може відбуватись через ряд причин:

  • Не всі мешканці мають можливість ходити на обіди в Трапезну. Дітям та літнім людям часто приносять обіди, вже розфасовані в одноразові контейнери. Розфасовані обіди включають набір страв згідно меню без урахування смаків людини.
  • Якщо їжу не спожили одразу, можуть виникнути проблеми з її зберіганням. На території модульного містечка є лише три спільні холодильники, в яких недостатньо місця. Інше застереження — зберігаючи декілька однакових контейнерів з однаковим вмістом у спільному холодильнику, їх легко переплутати. Тому їжу зберігають в особистих кімнатах, де немає ні холодильників, ні можливості їх встановити, а при кімнатній температурі їжа швидко псується, особливо в теплу пору року.
  • Трапляється, що їжа не відповідає індивідуальним вподобанням чи дієтичним обмеженням людини, що може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.

Одноразовий посуд

Оскільки більшість залишків приготовленої їжі (79,4% ваги та 64,5% обʼєму) потрапляють в смітник саме в одноразових контейнерах, вважаємо за доцільне приділити окрему увагу питанню одноразового посуду. На одноразові контейнери (у т.ч. контейнери World Central Kitchen) припадає 3,8% загальної ваги та 21,8% загального обʼєму проаналізованих відходів. Велика кількість одноразового посуду у складі змішаних відходів — це швидке переповнення смітників, збільшення частоти забору відходів, відповідно, більший розхід пального та більша кількість відходів на звалищі. А регулярні закупівлі великих партій одноразового посуду повʼязані з витратами як на закупівлі, так і на логістику (нещодавно ми порівнювали ціни одноразового та багаторазового посуду в одній з торговельних мереж).

Переробка одноразового посуду практично неможлива, тож для зменшення кількості відходів доцільно буде розглянути варіанти відмови від одноразового посуду та переходу на багаторазовий. Також контейнери, що використовуються, не є оптимальними з точки зору практичності: в них незручно зберігати в холодильнику залишки, оскільки від відкривання і повторного закривання контейнер легко деформується. А кругла форма не дозволяє компактно зберігати велику кількість порцій.

Продукти харчування запаковані

До цієї категорії відносяться невикористані продукти харчування в заводському пакованні з нормальним терміном придатності. Ми неочікувано для себе виявили у смітнику цей вид відходів: нерозпаковані або розпаковані та невикористані сіль, цукор, олію, борошно, соуси, консерви, чай тощо. Загалом було виявлено 12 кг таких відходів, що становить 11,1% ваги та 1,9% обʼєму органічних відходів. Частина товарів мала етикетки іноземними мовами, що може свідчити про те, що ці товари були гуманітарною допомогою. За припущеннями мешканців, ці товари могли потрапити в смітник, бо сімʼї виїжджали з модульного містечка та не мали можливості забрати продукти з собою чи передати сусідам в момент виїзду.

Ми також виявили 6 невикористаних однакових пачок рослинного (веганського) масла. Припускаємо, що це масло також надійшло з гуманітарної допомоги та з певних причин не прийшлося до смаку частині мешканців. Або ж було викинуте через неможливість зберігати його в холодильнику.

Рекомендації

До скорочення генерування органічних відходів (особливо за рахунок зменшення марнування їжі) та для ефективного роздільного збору органіки у модульному містечку важливо підходити комплексно. Для цього можна вживати заходів на різних рівнях, від змін у забезпеченні харчування (зокрема йдеться про перехід на багаторазовий посуд) до оптимізації спільного побуту на території модульного містечка. Ми рекомендуємо наступні кроки:

  1. Розмістити додатковий контейнер для органічних відходів на контейнерному майданчику (зараз такі контейнери є лише біля їдальні, яка знаходиться в протилежному кінці модульного містечка від контейнерного майданчика). Більша кількість місць для сортування органічних відходів зробить цей процес зручнішим для сімей, що проживають в різних кінцях модульного містечка, особливо враховуючи, що вони зберігають і споживають їжу не лише в їдальні, а і в кімнатах.
  2. Організувати в їдальні місце, де можна залишати для інших залишкові продукти харчування — у випадку, якщо мешканці виїжджають, або якщо отримані в продуктових наборах товари не відповідають їхньому смаку чи суперечать обмеженням у харчуванні. Якщо дозволить місце у холодильнику, то організувати там аналогічне місце для продуктів, що потребують відповідного температурного режиму. Важливо також донести інформацію про таку можливість до мешканців містечка.
  3. Забезпечити мешканців модульного містечка багаторазовим посудом для обідів на заміну одноразовому. Радимо звернути увагу на багатосекційні контейнери прямокутної форми з кришками, що щільно закриваються. Це дозволить компактно зберігати більшу кількість їжу в холодильнику та запобігатиме розповсюдженню запахів.
  4. Оптимізувати процес видачі обідів, а саме надати мешканцям можливість регулювати розміри порцій або відмовлятись від певних страв, які вони не споживають.
  5. Перейти на видачу обідів у багаторазовому посуді, який мешканці модульного містечка приноситимуть із собою. За відсутності багаторазового посуду — рекомендувати споживати їжу на місці, використовуючи посуд Трапезної.
  6. Зробити можливість маркувати власні контейнери, щоб вони не плутались: наклейками з номерами кімнат або за допомогою перманентного маркера.

Вторинна сировина

Серед змішаних відходів ми виявили частину відходів, що підлягають вторинній переробці, у кількості 18,3 кг (16,98% від загальної маси) та 162,5 л (22,11% від загального обʼєму). Переважно вторинній переробці підлягають відходи паковання. Найбільша кількість вторсировини за вагою — скло (пляшки з-під напоїв та банки), 43,17% ваги усієї вторсировини, а за обʼємом — поліетилен (пакети та плівка), 43,08% обʼєму усієї вторсировини.

Попри наявність на контейнерному майданчику контейнера-сітки для PET-пляшок, певна кількість таких пляшок була виявлена у складі змішаних відходів. Більшість із них, як і більшість пляшок в контейнері-сітці, неущільнені, хоч на контейнері-сітці є табличка з закликом стискати пляшки.

Можливості для роздільного збору інших видів вторсировини (скла, металу, макулатури) на майданчику відсутні. Через це вторинна сировина замість переробки потрапляє на звалище, що призводить до збільшення обʼємів захоронення та марнування ресурсів.

Рекомендації

Налагодження роздільного збору вторинної сировини дозволить зменшити швидкість заповнення контейнерів зі змішаними відходами та витрати на вивезення і захоронення ТПВ. Крім того, збільшення показників роздільного збору підтримує роботу переробної галузі в Україні. Для покращення сортування відходів на території модульного містечка рекомендуємо наступне:

  1. Встановити додатковий контейнер для інших видів вторсировини, окрім PET-пляшок (скла, металу, макулатури).
  2. Поширити інформацію про правила роздільного збору відходів серед мешканців модульного містечка (провести лекцію та/або поширити друковані матеріали з переліком матеріалів, які підлягають сортуванню).
  3. При поширенні інформації наголосити на важливості ущільнення паковання, щоб зменшити швидкість заповнення контейнерів із вторсировиною та частоти вивезення.
  4. Поширювати інформацію про практики мінімізації відходів, що дозволяють уникати зайвого паковання — використання багаторазових торбинок замість пакетів, купівля товарів на вагу тощо.

Санітарні відходи та засоби гігієни

Ці відходи також не підлягають матеріальній переробці. Проте їх ми виділяємо окремою групою, оскільки саме на запобігання утворення цього виду відходів спрямована значна частина наших проєктів.

Сюди входять одноразові підгузки, менструальні засоби, вологи серветки, відходи з санвузлів, а також інші дрібні гігієнічні відходи: ватні палички, зубні щітки, станки для гоління тощо. Загалом на ці відходи припадає 13,33% загальної ваги та 11,88% загального обʼєму. Значна частина санітарних відходів припадає на одноразові підгузки та вологі серветки — 7,3% ваги та 4,3% обʼєму. Раніше ми вже писали про те, що одноразові підгузки, менструальні засоби та вологі серветки становлять приблизно 4% усіх відходів домогосподарств та 20-25% відходів, що не переробляються. В цьому дослідженні ми бачимо навіть дещо більші цифри, оскільки в модульному містечку проживає багато дітей та жінок.

Рекомендації

  1. Інформувати мешканців модульного містечка про альтернативи одноразовим гігієнічним засобам, зокрема багаторазові підгузки та засоби менструальної гігієни.
  2. Забезпечувати мешканців багаторазовими засобами гігієни та проводити відповідний інструктаж із користування такими засобами.
  3. Звертати увагу гуманітарних організацій та донорів на питання утворення відходів та закликати їх надавати перевагу багаторазовим засобам при наданні гуманітарної допомоги. При цьому враховувати інфраструктуру містечка, насамперед кількість пральних та сушильних машин.

Побутові речі, миючі засоби та засоби гігієни, одяг і взуття

Одним з найбільш неочікуваних для нас результатів морфологічного аналізу стала наявність у складі ТПВ великої кількості речей, придатних для подальшого використання. Серед них:

1. Миючі засоби та засоби гігієни — 3,99% загальної ваги та 1,05% загального обʼєму

Пральний порошок, засіб для миття посуду, мило, зубна паста, зубні щітки, прокладки, вологі та сухі серветки тощо. Переважна більшість речей не мала маркування українською мовою. Виявлено гігієнічний набір UNFPA (Фонд ООН у галузі народонаселення) — блакитний рюкзак на фото, з усім наповненням (мило в мильниці, зубна паста, гребінець, зубна щітка, одноразові та багаторазові засоби менструальної гігієни, ліхтарик тощо), а також пустий рюкзак та окремо деякі засоби зі складу наборів UNFPA (зокрема 5 однакових тюбиків зубної пасти, запакованих). Зі слів мешканців модульного містечка, такі набори безкоштовно видавали жінкам напередодні.

2. Побутові речі — 5,29% загальної ваги та 1,78% загального обʼєму

Канцелярські товари, посуд, іграшки, аксесуари для волосся, спортивний інвентар, книги, розмальовки. Більшість речей не зламані та не втратили зовнішнього вигляду, придатні до використання. Одна книга іноземною мовою, розмальовки як українського, так і іноземного виробництва, нерозмальвані, пусті блокноти.

3. Одяг, взуття, текстиль — 10,39% загальної ваги та 12,65% загального обʼєму

Більшість елементів одягу, взуття та мʼякі іграшки в ідеальному або доброму стані, на перший погляд без дефектів.

Cпілкування з мешканцями та аналіз цих фракцій відходів дозволяють припустити, що значну їх частину складає гуманітарна допомога. Ми вже писали про те, що згідно міжнародних досліджень від 50 до 70% гуманітарної допомоги виявляються непотрібними та не потрапляють за призначенням. Проведений морфологічний аналіз наочно ілюструє повʼязані з цією темою марнування ресурсів та навантаження на міську систему управління відходами.

Рекомендації

  1. Виділити в модульному містечку місце, де можна залишати речі для загального користування чи обміну, наприклад, гігієнічні та миючі засоби.
  2. Створювати в спільнотах ВПО можливості для взаємного обміну речами, які з певних причин не підходять новим власникам. Інформувати про такі можливості та заохочувати ними користуватися.
  3. Популяризувати свідоме поводження з речами, а також можливості для ремонту та обміну речами, що існують у місті (місцеві групи в facebook, благодійні магазини, ремонтні майстерні, контейнери для збору речей тощо).
  4. Організовувати роздачі гуманітарної допомоги таким чином, щоб дати можливість отримувачам обирати речі. Такий процес складніший і довший, ніж отримання стандартизованих наборів засобів (наприклад, гігієнічних), проте таким чином отримана допомога краще відповідає потребам і не формується непотрібний залишок.
  5. Обмежувати прийом гуманітарної допомоги на рівні модульного містечка з подальшою роздачею мешканцям, оскільки такий спосіб призводить до певної кількості залишкових речей, які нікому не потрібні. Натомість краще створювати центри видачі, де мешканці можуть обрати речі самостійно (за прикладом безкоштовних соціальних магазинів) та популяризувати інформацію про такі центри серед ВПО.
  6. У випадку централізованого надання гуманітарної допомоги — брати до уваги особливості побуту в модульному містечку. Важливо не лише вивчити потреби людей в конкретній локації, а й звернути увагу на те, чи зможуть вони повноцінно користуватись отриманими речами. Ось декілька прикладів обмежень, що повинні впливати на рішення донорів:
    • електрична мережа в містечку не розрахована на потужні електричні прилади у кожній кімнаті, тому важливо надавати перевагу техніці високих класів енергоефективності або техніці загального користування;
    • в кімнатах недостатньо місця для зберігання речей, тому роздавати обʼємні зимові речі на початку літа не варто;
    • місця для досушування випраних речей в модульному містечку може бути недостатньо, особливо в холодну пору року, коли використання вуличних сушарок не є можливим. Тож у випадку забезпечення ВПО гуманітарною допомогою, яка потребує додаткового прання (наприклад, багаторазовими підгузками чи прокладками), важливо передбачити такі місця та провести лекцію з користування цими засобами.

Відходи, що не переробляються

До цієї категорії належать відходи паковання та одноразовий посуд, а також недопалки, пачки з-під цигарок і чеки. На них припадає 7,61% загальної ваги та 39,74% загального обʼєму. Дві найбільш обʼємні фракції у складі відходів, що не переробляються — паковання типу “шуршик” (29,1%) та одноразові контейнери (54,78%). Щільність цих відходів мінімальна, але за рахунок обʼєму вони швидко заповнюють контейнери, через що, зі слів мешканців, на момент забору відходів перевізником контейнери майже завжди переповнені.

Рекомендації

  1. Відмовитись від обідів в одноразових контейнерах та перейти на багаторазові або на приготування їжі на кухні містечка.
  2. Нагадувати мешканцям про важливість ущільнення паковання, щоб воно займало менше місця в контейнері.
  3. Поширювати інформацію про практики мінімізації відходів та заохочувати мешканців їх використовувати.

Небезпечні відходи

У складі проаналізованих відходів з небезпечних відходів виявлено один шприц з голкою. Проте ми розуміємо, що в побуті у мешканців модульного містечка будуть утворюватись також інші небезпечні відходи:

  • батарейки,
  • протерміновані ліки,
  • інші медичні відходи, у т.ч. шприци, ртутні термометри.

Ще один поширений у побуті вид небезпечних відходів — ртутьвмісні лампи — у побуті мешканців містечка не утворюватимуться, оскільки заміною ламп у кімнатах та вилученням тих, що вийшли з ладу, займається обслуговуюча компанія.

Єдиних правил для збору та знешкодження небезпечних відходів в Україні наразі немає. Усі подібні ініціативи реалізуються в межах окремих міст чи громад, а перелік відходів, що приймаються, та механіка збору часто відрізняється. Тож очікувано, що ВПО не знайомі з практиками поводження з небезпечними відходами, що працюють у Львові. Або ж можуть не усвідомлювати, що такі відходи, як батарейки та протерміновані ліки, не можна викидати до змішаних відходів.

Рекомендації

  1. Встановити в адміністрації модульного містечка контейнер для збору батарейок, ртутьвмісних та медичних відходів.
  2. Узгодити з ДП “Боднарівка” можливості накопичення у модульному містечку та вивезення Екобусом небезпечних відходів (батарейок, ртутьвмісних термометрів).
  3. Розповісти мешканцям (шляхом проведення лекції та/або поширення друкованої інформації) про види небезпечних відходів та правила поводження з ними.
  4. Поширити інформацію про поводження з медичними відходами та дії у випадку, якщо розбився ртутний термометр. Останнє особливо актуальне в умовах проживання декількох людей в одній кімнаті, коли немає можливості відкрити вікна та лишити кімнату провітрюватись протягом доби.
  5. Доносити таку інформацію для нових мешканців, які поселятимуться в містечку в майбутньому.

Висновки

Дослідження морфологічного складу відходів локації чи закладу допомагає виявити основні джерела генерування відходів. Це, в свою чергу, дозволяє краще побачити можливості для зменшення їх утворення. Основні рекомендації щодо поводження з кожною фракцією відходів наведені вище у відповідних розділах. А у цей розділ ми винесли основні особливості поводження з відходами у подібних закладах та рекомендації з проєктування модульних містечок з точки зору мінімізації утворення відходів.

  1. Джерелом великої кількості у складі змішаних відходів речей, ще придатних для використання, ймовірно, є безоплатна гуманітарна допомога: одяг і взуття, продукти харчування, косметично-гігієнічні засоби. Відповідно, для зменшення потрапляння таких речей до смітника важливо досліджувати та за потреби змінювати механізми надання допомоги мешканцям містечка, щоб утворювалось якомога менше нікому не потрібних залишків. При чому це важливо робити як для конкретних місць проживання ВПО, так і на рівні міста і країни в цілому, оскільки сфера гуманітарної допомоги зараз генерує дуже багато відходів.
  2. Велика кількість змарнованої їжі у складі змішаних відходів, зокрема залишків обідів, що готуються для мешканців містечка, вказує на необхідність змінювати систему надання харчування. Залежно від доступних ресурсів та можливостей тут може бути декілька варіантів — аналіз меню та заміни страв, що не користуються попитом, перехід на багаторазові контейнери замість одноразових, відмова від приготованих обідів та перехід на продуктові набори та/або самостійне приготування.
  3. Наявність у складі ТПВ паковання, що підлягає переробці, вказує на доцільність роздільного збору відходів на території модульного містечка. Окрім контейнерів для PET-пляшки та органічних відходів варто встановити також один або декілька контейнерів для інших видів матеріалів (скла, металу, макулатури). Таким чином контейнери для змішаних відходів заповнюватимуться повільніше, частина ресурсів уникне сміттєзвалища, а місто зможе зекономити кошти на оплаті вивезення та захоронення змішаних відходів.

Рекомендації на майбутнє

Часто попередження утворення відходів лежить за межами сфери поводження з відходами. Іншими словами, для того, щоб менше менше всього потрапляло у смітник, треба впроваджувати зміни у сферах харчування, надання гуманітарної допомоги та організації побуту в модульному містечку. А деякі моменти потрібно враховувати ще на етапі планування модульних містечок та вибору місця для їх розміщення. Лише маленька частина попередження утворення відходів досягається за рахунок правильної організації збору: впровадження сортування, інформування мешканців та забезпечення регулярного вивезення.

  1. Планувати навантаження на електромережу в модульному містечку таким чином, щоб вона витримувала достатню кількість побутової техніки.
  2. Передбачити наявність необхідної побутової техніки в кімнатах (зокрема холодильників), іншу побутову техніку встановлювати в загальних зонах для спільного користування (пральні, сушильні машини, плити).
  3. При встановленні побутової техніки, яка передбачає використання специфічних супутніх засобів, подбати про забезпечення цими засобами (наприклад, при встановленні індукційних плит забезпечити мешканців посудом для таких плит).
  4. Облаштувати місця для сушіння білизни (чи досушування при використанні електричних сушарок).
  5. Забезпечення мешканців деякими видами гуманітарної допомоги (зокрема багаторазовими засобами гігієни) важливо проводити для них інструктаж з користування та враховувати можливості інфраструктури містечка, яка може накладати обмеження на користування.
  6. При укладанні договору з компанією, що вивозитиме відходи, передбачити роздільний збір відходів на контейнерному майданчику модульного містечка.
  7. Розробити памʼятку для мешканців, що міститиме інформацію про поводження з різними видами відходів у місті, та розмістити таку памʼятку в кожній кімнаті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *