З 1 липня у Львові зросли тарифи на вивезення відходів. П’ять компаній-перевізників пропонують наступні тарифи:Але ціна — не єдине, на що варто звертати увагу. Ось наші рекомендації, як можна уникнути переплат:
Обирайте роздільний збір
Насамперед запитайте, чи перевізник пропонує роздільний збір відходів: органіки та вторсировини (скло, пластик та інша вторсировина).
У цьому випадку вторсировину та органіку перевізники вивозять безкоштовно. Мешканці сплачують тільки за вивезення змішаних відходів, що не підлягають переробці і які везуть на захоронення на полігон.
За відсутності роздільного збору скляна тара (пляшки і банки) займає багато місця в контейнерах та збільшує загальну вагу зібраних відходів. Багато обʼєму також займає пластик, особливо пляшки з-під напоїв та одноразові контейнери. Тому контейнери швидко переповнюються. А ще органічні відходи у суміші з пластиком швидко починають гнити і створюють неприємний запах.
Якщо обрати низький тариф без роздільного збору, відходи накопичуватимуться швидше і їх потрібно буде частіше вивозити. В результаті мешканці оплачуватимуть вивезення усієї загальної маси відходів та вторсировини, і низький тариф може виявитись дорожчим.
Укладайте колективну угоду з перевізником
Колективна угода від імені ОСББ чи ЖБК дозволить платити за фактичну кількість вивезених змішаних відходів. Таке ціноутворення максимально прозоре, адже ви платите лише за ті відходи, які генеруєте. Якщо ж угода укладається індивідуально з кожною квартирою, то оплата нараховуватиметься згідно норми накопичення, і це виходить істотно дорожче.
Облаштуйте контейнерний майданчик
Зараз є можливість обирати різні варіанти облаштування майданчиків: відкриті з накриттям або без, закриті на кодовий чи магнітний замок. Закриті контейнерні майданчики під накриттям мають свої плюси з точки зору заощадження коштів. По-перше, обмежений доступ ускладнює підкидання відходів сторонніми людьми. По-друге, укриття над контейнерами запобігають потраплянню опадів, які збільшують вагу відходів та спричиняють протікання.
Щоправда, є і свої недоліки. Якщо ви не маєте роздільного збору відходів і закриєте контейнерний майданчик, то в такий спосіб обмежите доступ до контейнера неформальним збирачам вторсировини. А вони є вашими помічниками, адже забирають вторсировину з контейнерів зі змішаними відходами, через що оплата за вивезення відходів зменшується.
Якщо наявних встановлених контейнерів для органіки і вторсировини недостатньо – домовляйтеся з перевізником про додаткові, адже їх забезпечує він.
Мінімізуйте та сортуйте відходи самостійно
- Пластикові пляшки перед викиданням потрібно стискати, кришечки — знімати та збирати окремо.
- Органіку сортуйте у спеціальні вузькі контейнери від перевізників, обовʼязково без пакетів. Також можна змайструвати власний компостер на прибудинковій території (більше про це читайте тут).
- Роздільно зібрану вторсировину, таку як папір та картон, скло, метал, PET-пластик, можна здавати в пункти прийому вторсировини, а отримані кошти скеровувати на потреби ОСББ чи на підтримку ЗСУ. Є й благодійні організації, які збирають вторсировину. Про це читайте на нашому сайті.
І памʼятайте про багаторазові альтернативи одноразовим засобам — торбинки замість пакетів, горнятка, контейнери, пляшки для води, засоби гігієни. Адже вони допоможуть вам зменшувати кількість змішаних відходів та економити на їх вивезенні.