Інтерв’ю біля смітників: Zero Waste Lviv опитали людей, які допомагають львів’янам сортувати

  • Ми закінчили опитування збирачів вторсировини у Львові. Тобто тих людей, які відсортовують метал, скло, папір зі смітників і здають все до пунктів прийому, таким чином заробляючи собі на життя. Це один з етапів дослідження про їхню роль у системі управління відходами нашого міста. З іншого боку, ми хочемо більше дізнатись про те, наскільки добробут цих людей залежить від збору вторсировини та як вплинуть на них зміни пов’язані з реформою системи управління відходами. Таке дослідження проводиться в Україні вперше.

Допомагала проводити це опитування Марія Сав’яненко, соціологиня, незалежна дослідниця, а також студентки та студенти УКУ в рамках соціологічної практики. Вони опитали 85 осіб в різних районах міста, різного профілю, віку, статі, становища. Опитування проводили поруч зі смітниками чи біля пунктів прийому вторсировини. Зараз ці дані будемо аналізувати з соціологами, щоб сформувати соціо-демографічні портрети різних груп збирачів вторсировини. Так, це не лише бездомні, як зазвичай можна почути.

А вже наступного тижня продовжимо дослідження: цього разу це вже будуть етнографічні дослідження представників із виділених під час опитування типових груп збирачів вторсировини. Разом із соціологинею Анастасією Рябчук будуть проводитись спостереження за типовим днем цих людей й практикою збору вторсировини.

Паралельно тривають ще два типи досліджень. По-перше, це глибинні інтерв’ю з головними стейкхолдерами, тобто зацікавленими сторонами, які працюють з системою управління відходами компаніями, що вивозять відходи, головами ОСББ, представниками відповідних підрозділів міської ради, експертами, іншими громадськими організаціями, робота яких дотична до збирачів вторсировини. По-друге, ми аналізуємо закордонний досвід ролі та взаємодії зі збирачами вторсировини за кордоном. Зокрема, дуже цінним є досвід світової асоціації неформальних збирачів відходів.

У результаті нашого дослідження плануємо напрацювати ряд рекомендацій для міста, як простіше запровадити сучасні підходи до управління відходами з урахуванням впливу на тих, хто сьогодні забезпечує свої базові потреби за рахунок збору вторсировини. Ми сподіваємось напрацювати різні рішення та зібрати кращі закордонні практики щодо того, як збирачів вторсировини інтегрувати до формальної системи поводження із відходами.

Проєкт реалізовуємо в рамках «Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (EPAIU) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та уряду Швеції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *