Продаж кави у свої горнята – це не просто модний тренд, але й необхідність для сталого розвитку. Львів популяризує відповідальне споживання та використання багаторазових речей замість речей одноразового призначення.
16.03.2023 відбулось обговорення в Міндовкіллі законопроєкту № 6077-д «Про заходи щодо запобігання та зменшення негативного впливу пластикових виробів на навколишнє середовище». Даний законопроєкт пропонує вимогу до всіх закладів надавати в обов’язковому порядку знижку на напій у горнятко відвідувача у розмірі 10%. Цей законопроєкт рекомендований профільним комітетом до внесення на розгляд Верховною радою. Тож дана ініціатива дозволить підготуватись до майбутніх регуляторних вимог. Це також ще один крок на шляху до задекларованої мети Львова – Zero Waste місто.
Ми підтримуємо ініціативу ГО «Нуль відходів Львів», яка покликана зменшити кількість відходів одноразового посуду, зокрема у центральній частині міста. Цей простий крок не лише зменшує об’єм сміття на вулицях міста, але й принесе місту економічну вигоду за рахунок зменшення витрат на вивіз та утилізацію відходів, сприятиме охайності вуличних смітників, які часто переповнені використаними одноразовими горнятками. Заощаджені кошти можна буде скерувати на інші нагальні потреби Львова. А для закладів – це нагода промоції свого бренду, як дружнього до довкілля, – прокоментувала Олександра Сладкова, заступниця директора Департаменту економічного розвитку ЛМР.
Інформацію про всіх учасників та знижки, які вони надають покупцям, буде розміщено на інтерактивній МАПІ. Цю мапу було розроблено у 2021 році й на сьогодні вже 12 брендів, серед яких «Світ кави», KREDENS CAFE, «Альтернативна кава», Coffee Lab (загалом 93 заклади) долучились до мережі.
Для додаткового інформування та заохочення покупців кожний заклад може отримати наліпки на двері та вітрини з відповідною інформацією, які розробили і виготовили Zero Waste Lviv.
Заклади, які вже запровадили знижки на напої у тару клієнтів, говорять про такі переваги, як зменшення витрат на закупівлю одноразового посуду і пакування, зменшення простору у закладі для зберігання запасів одноразової тари. Серед репутаційних переваг – це підвищення привабливості закладу для еко-свідомих відвідувачів та залучення нових споживачів.
Для того, щоб приєднатися до мережі, закладам потрібно заповнити АНКЕТУ.
Наклейки можна отримати безкоштовно у ТІЦ, що на пл. Ринок, 1, з 9.30 до 19.00.
Купівля напоїв зі собою у власне багаторазове горня – послуга, яка успішно функціонує у різних містах Європи. Ми ж розвиваємо її у рідному Львові. Така послуга збільшує довіру і лояльність до закладу, як серед клієнтів, так і серед постачальників, партнерів. Ми вкотре нагадуємо, що одноразові горнята мають всередині поліетиленову плівку, яка захищає від протікання. Через це така тара складна у переробці і не піддається компостуванню, а одноразовий посуд засмічує місто. До того ж в урни викидають разом із горням і кришки від них, і соломинки, які взагалі не переробляються. Тому закликаємо уникати накопичення таких відходів. Це вигідно і для міста, і для кав’ярень, і для довкілля, – наголосила Ірина Миронова, виконавча директорка ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv).
Зауважимо, що кожний заклад визначає індивідуально розмір знижки чи інші заохочення для клієнтів, які приносять своє багаторазове горнятко або термос до кав’ярні (посуд має бути чистим) і замовляють напій у свою тару. На сьогодні у львівських закладах практикуються знижки розміром від 5 до 20% від вартості напою, або комплімент від закладу, або фіксована вартість 2 – 4 грн.
«Так, у нас є постійні відвідувачі, які приходять зі своїми горнятками. Хоча їх не дуже багато, знижка на напій є для них приємним бонусом. У нас це 10%. Наші бариста готові приготувати будь-який із напоїв з меню у горнятко відвідувача», – прокоментувала Тетяна Салюк, комунікаційниця мережі KREDENS CAFE.
Нагадаємо, що у всіх закладах цієї мережі також можна скористатися сервісом заставної тари Zero Cup. Це зручно зокрема для тих, хто забуває своє багаторазове горнятко вдома. Користування заставними горнятками безкоштовне, покупець лише сплачує вартість застави (100 грн), яку отримає назад у повному обсязі після повернення горнятка в будь-який із закладів KREDENS CAFE. Детальніше про сервіс ТУТ.
Ця адвокаційна кампанія реалізовується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Текст і фото: Надія Кугук (ГО «Нуль відходів Львів»/Zero Waste Lviv)