Наприкінці серпня ми, команда zero waste lviv, мандрували Європою. Обмінювались досвідом та досліджували найкращі практики поводження з відходами. Перші три країни проїхали за 72 години (в межах дії тестів ПЛР), далі вже мали більше часу на дослідження. Так ми відвідали 3 країни, 4 міста, 1 острів, і транзитом промайнули ще й Угорщину.
Хочемо підвести підсумки поїздки, тож зібрали для вас топ найбільш цікавих фактів і найтепліших вражень.
Ґрац, Австрія.
Тут ми відвідали zero waste магазин-кав’ярню Das Gramm. Команда цього проєкту разом із міською владою створили систему заставних горнят для кави з собою BackCup. І саме за їхнім прикладом тепер у Львові діє Zero Cup.
Факти
- Система заставних горнят Back Cup працює за підтримки влади міста з 2019 року, і саме місто виділило кошти на виготовлення горнят.
- В Ґраці є два zero waste магазини Das Gramm, більший з повним асортиментом та менший магазин-кав’ярня, обидва в межах центру.
- Усі товари в магазинах, від багаторазових контейнерів до сиру і алкоголю, локальних виробників. Це важливий принцип їхньої роботи.
Враження
- Горнятка Back Cup ідуть в двох розмірах, вони без кришечок, і клієнтам це підходить. Для нас це вау – наші користувачі звиклі до кришечок і багато про них питають.
- Асортимент магазину вражає, окрім звичних zero waste товарів для дому, гігієнічних засобів та бакалії там можна придбати на вагу різноманітні спеції, жуйки, желейні цукерки, таблетовану зубну пасту.
- Тут була ну дуже смачна локально обсмажена кава, закуплена напряму в фермерів. Найсмачніша кава в нашій мандрівці!
Фотоальбом тут.
Любляна, Словенія
Зустрілись із громадською організацією “Ekologi brez meja”, однією з перших членів мережі Zero Waste Europe. Пройшлися містом та послухали про їхню систему управління відходами.
Факти
- Любляна – перше місто-столиця, яка буде проходити сертифікацію Zero Waste.
- В центральній частині міста розташовані лише підземні смітники з 5-кубовими контейнерами. Контейнери для органіки та для змішаних відходів відкриваються на картку, тобто мешканці та бізнес сплачують кошти за користування ними.
- “Ekologi brez meja” має 7 співробітників, кожен/на з яких має проєкт з впровадження екополітики у різні сфери життя міста або адвокації поширення концепції zero waste.
Враження
- Викидати змішані відходи істотно дорожче, але скло, папір та пластик можна викинути просто так, адже збір, досортування та переробка цих фракцій фінансується завдяки механізму розширеної відповідальності виробника (РВВ).
- Перелік продукції, на яку розповсюджується РВВ в Словенії, найширший в Європі. Окрім електроніки та відходів паковання до нього входять медичні відходи та навіть цвинтарні лампадки!
- Особливо цікаво нам було послухати про проєкти із запобігання food waste у лікарнях та геріатричних пансіонатах, над якими працює “Ekologi brez meja”.
Фотоальбом тут.
Острів Крк, Хорватія.
Тут був візит у компанію Ponikve Krk. Це комунальне підприємство, яке займається управліннями відходами (а також водопостачанням, водовідведенням та відновлюваною енергією). Сім громад острова Крк готуються стати zero waste.
Факти
- Остів невеличкий. Тут постійно проживає близько 20 тисяч осіб, але влітку завдяки туризму кількість жителів збільшується до 120 тисяч. І система управління відходами легко справляється із цим викликом.
- Роздільний збір тут працює з 2005 року, і за цей час кількість роздільно зібраних відходів вдалося збільшити втричі. Станом на сьогодні на переробку потрапляє 60% відходів мешканців.
- Ідея побудови сміттєспалювального заводу тут не в пошані: вважають, що це зіпсує туристичну привабливість регіону.
Враження
- Роздільний збір відходів, включно з органічними, дозволяє заощаджувати кошти та зменшити залежність від сміттєзвалища.
- Компанія має осівтню команду, яка постійно працює з жителями. А ті господарства, які приймають туристів, зобов’язані інструктувати своїх гостей щодо правил сортування. Компанія надає роздаткові матеріали-інструкції (ми такі отримали в своїх апартаментах).
- 80% тарифу на вивезення рахується за площею житла, 20% – за кількоістю зібраних відходів. Послуги оплачуються в повному об’ємі навіть для тих будинків, яке взимку стоять пустим і чекають на туристів.
Фотоальбом тут.
Прелог, Хорватія
Це ще один муніципалітет на шляху до zero waste. Тут ми відвідали комунальне підприємство PRE-KOM.
Факти
- PRE-KOM займається управлінням відходами у Прелозі та ще 12-ти населених пунктах, а це орієнтовно 50 тис осіб. Працівники компанії також піклуються про благоустрій міста, обслуговують цвинтарі, займаються похованнями та чистять комини.
- Окрім сортувальної станції, рекультивованого полігону та станції компостування компанія має ще майстерню, де ремонтують і продають використані речі.
- Контейнерний майданчик біля цвинтару має великий контейнер спеціально для лампадок. Його вміст вивозять окремо, сортують і передають на переробку. І не лише пластик, метал та скло, а й самі свічки: окремо парафінові, окремо світлодіодні.
Враження
- Сім’ї з маленькими дітьми окрім звичних контейнерів для сортування отримають один додатковий – для підгузків.
- У органічних відходах істотно переважають саме зелені відходи з присадибних ділянок, а не харчові, як у Львові. Це дозволяє збирати органічні відходи без пакетів й вивозити раз в тиждень влітку і раз на два тижні взимку.
- На кладовищах тут повсюдно практикують дозахорорення. Померлих ховають у могилах предків, тому більшість могил на кладовищі – родинні. Так невелика територія цвинтару обслуговує велику громаду. Найстаріші поховання на місцевому цвинтарі датовані серединою 19 століття.
Фотоальбом з Прелогу з’явиться незабаром.
Більше вражень від Ірини Миронової та Євгенії Дев’яткової – у відео.
Ця навчальна поїздка та обмін досвідом з Zero Waste Europe відбулися завдяки підтримці Міжнародного фонду Відродження та Посольства України в Швеції в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU).
На фото – команда Zero Waste Lviv в магазині Das Gram. Фотограф Андріана Сиванич.