Ні для кого не секрет, що одноразові дитячі підгузки розроблені для використання впродовж декількох годин, а то й менше, після чого вони стають сміттям. Оскільки вони на 61 % складаються з пластику та матеріалів зі змішаним складом (целюлоза, бавовна, віскоза, поліестер, поліетилен, поліпропілен, клеї та барвники) та містять органічний залишок (випорожнення дитини) після використання, це робить їх збір і переробку технічно та економічно не вигідними, складними та дорогими (Про пілотний проєкт заводу «Fater» з переробки одноразових дитячих підгузків можна прочитати більше у дослідженні).
За даними організації Zero Waste Europe, у Європі 87% одноразових підгузків відправляється на сміттєві полігони, а 13% спалюються. А це близько 2,7% від твердих муніципальних відходів. Тут слід враховувати, що не тільки сім’ї з маленькими дітьми витрачають гроші на одноразові підгузки, а й громада платить за їх вивезення та захоронення.
Найкращими альтернативами скорочення використання одноразових підгузків для батьків, опікунів, вихователів та самих дітей є використання багаторазових підгузків, тренувальних трусиків, висаджування та раннього привчання до горщика як варіації висаджування. Не тільки як окремих засобів, а й у поєднанні, адже легше винести горщик, ніж прати багаторазовий підгузок чи тренувальні трусики.
Для багатьох батьків в Україні багаторазові підгузки – це все ще новинка, дехто навіть ставиться дуже негативно, порівнюючи їх з «шматочками-пеленками». Проте в нас можна виділити два найбільші стримуючі фактори для батьків: ціна багаторазових підгузків та те, що їх необхідно прати.
А що, якщо багаторазові підгузки можна було б взяти в оренду? І міняти зі зростанням дитини або ж якщо посадка по фігурі цієї моделі не дуже підходить для дитини. Або ж, брудні підгузки у вас забирали і привозили вже випраними та сухими? І такі сервіси є!
Бібліотеки підгузків
Подібно, до звичайних бібліотек, де можна взяти книжки і потім їх повернути, бібліотеки підгузків дають підгузки в оренду. Тут можна виділити два основних типи:
- Ті, що дають для ознайомлення набір підгузків різних брендів, моделей чи видів на короткий час. Це дає змогу батькам підібрати такий варіант багаторазових підгузків, який найкраще «сидить» на малюку (зазвичай, час оренди такого набору – місяць).
- Ті, що дають в довготривалу оренду набори багаторазових підгузків одного розміру та однієї моделі. Їх згодом можна поміняти на більший розмір.
Є бібліотеки, які поєднують ці дві моделі роботи. Користувачі отримують інструкції з використання та догляду за підгузками та мають їх дотримуватися. Оренда багаторазових підгузків може бути як безкоштовна, так і за встановлену плату або за пожертви на розвиток. Більшість бібліотек просять грошову заставу, яка повертається при поверненні набору. Наприклад, у Великобританії часто можна зустріти пропозицію оренди ознайомчого набору багаторазових підгузків з 10-18 видів на 4 тижні за 10£ і з заставою 50£. А дізнатись, де знаходиться найближча бібліотека можна на відповідній карті.
Самі ж бібліотеки можуть отримувати кошти для свого існування і розвитку від грантів, місцевого бюджету або ж покривати свої витрати, продаючи нові багаторазові підгузки та проводячи майстер-класи.
Сервіси прання багаторазових підгузків
Nappy service – це сервіси, які надають послугу повного циклу: ви отримаєте чисті підгузки на самому початку, корзину або мішок для складання використаних і потім у вас обміняють брудні на чисті. Фактично ви не маєте свого персонального набору, підгузки належать сервісу, ви сплачуєте тільки за їх використання та прання.
Для багатьох великим мінусом є те, що всі багаторазові підгузки всіх користувачів перуться разом і ті ж самі підгузки найбільш ймовірно не повертаються до вас. Цілком зрозуміло відчувати гидливість з приводу того, що одягаєте свою дитину в підгузок, яким користувалася інша дитина. Але сервіси прання підгузків стерилізують їх шляхом прання при високій температурі, що робить їх абсолютно безпечними для використання.
До мінусів також можна віднести те, що зазвичай підгузки йдуть тільки одного виду – підгузок –обгортка, який не пропускає рідину та вкладка. До них ще використовують біорозкладні вкладки (зазвичай з целюлози), які підкладають в підгузок ближче до дитини. Ця вкладка пропустить рідину, але затримає на собі какунці. Їх разом з цією вкладкою можна змити в унітаз. Ще мінусом є те, що підгузки забирають і привозять чисті не щодня, залежно від розкладу пральні.
В цей час плюсами є те, що сервіси прання використовують гіпоалергенні, безфосфатні, біорозкладні засоби для прання. А деякі навіть стверджують, що використовують електрику тільки з зелених джерел. Також прання у промислових пральних машинах є менш ресурсозатратним (вода та електроенергія).
Цей вид послуг не є так широко поширений, як бібліотеки підгузків, але є громади, в яких він популярний, а батьки можуть отримувати ваучери на знижку за користування цим сервісом або грошові компенсації від місцевої влади.
– У Бельгії, наприклад, близько 40% міст надають субсидії (відшкодування) сім’ям, які користуються багаторазовими підгузками. Ця сума зазвичай 100 євро або більше.
– У Великобританії понад 70 муніципалітетів пропонують економічні стимули, такі як схеми повернення коштів, безкоштовні пробні набори та ваучери для популяризації багаторазових підгузків.
– В Італії заохочення використання багаторазових підгузків почалося в 1997 році в муніципалітеті Торре Бондоне. А тепер понад 100 муніципалітетів, провінцій та регіонів пропонують різні види заохочень.
– Набувають популярності пілотні проєкти сервісів прання підгузків для дитячих садків (наприклад, в Каталонії). Тут брудні підгузки забирають з садка, а батькам видають з собою чисті.
Нещодавно ми переклали резюме дослідження оцінки впливу життєвого циклу підгузків Довкіллєвої програми ООН (UNEP), згідно з яким одноразові підгузки створюють найбільше навантаження на довкілля на етапі виробництва та на етапі поводження з підгузком після використання. Багаторазові підгузки створюють найбільше навантаження на довкілля під час їх використання. Тож бібліотеки підгузків та сервіси прання підгузків є хорошими прикладами управління ресурсами у поводженні з багаторазовими підгузками.
Матеріал підготовлений в межах проєкту з підтримки використання багаторазових підгузків, горщика та висаджування у співпраці з Zero Waste Alliance Ukraine та Break Free From Plastic.