Zero Waste Lviv продовжує працювати, дотримуючись основних напрямів діяльності і, звичайно, враховуючи потреби і реалії військового стану. Що ж нам вдалося вже зробити?
Зменшення одноразового пластику
♦ Закупили і надали у безкоштовне користування рестораторам (тим, хто забезпечує безкоштовне харчування для ТПО, волонтерів, ЗСУ, тероборони) багаторазові гастроємності з вакуумними кришками (марміти). Це дозволило суттєво зменшити щоденні видатки на одноразовий посуд, в якому доставляли їжу до використання цих мармітів. Як наслідок – уникнути накопичення відходів (використаного одноразового посуду), зменшити обсяги вивезення сміття і кількість рейсів для здійснення цього вивозу. За нашими усередненими розрахунками, один марміт окуповується за 12 днів.
- Загальна кількість закуплених мармітів різного об’єму: 114 шт.
- Кількість закладів, яким надали мартміти: 8.
- Кількість приготованих порцій обідів щодня: 50 – 250 у кожному із закладів.
Проєкт реалізовується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки уряду Швеції.
♦ Ініціювали використання багаторазового посуду на залізничному вокзалі, де працює волонтерська кухня і харчуються тисячі евакуйованих осіб щодня. Для цього у рамках проєкту Zero Waste Cities за підтримки мережі Zero Waste Europe та Zero Waste Alliance Ukraine ми закупили багаторазові горнята для напоїв (142 шт), горнята з кришками для супів (304 шт), контейнери для їжі зі собою (122 шт), металеві ложки (500 шт) і надали їх у використання кураторам волонтерської кухні.
♦ Для організації миття багаторазового посуду з вокзалу за кошти, зібрані італійськими партнерами з Eco Dalle Città, закупили і встановили професійну посудомийну машину. ЇЇ використовують у ресторані “Бойківська гостина”, який з перших днів війни зайнявся організацією виїзного безкоштовного харчування для евакуйованих осіб. Відео про цю ініціативу ТУТ.
Популяризація багаторазових альтернатив
♦ Закупили і надали в безкоштовне користування мережі “ФЕСТ-кейтеринг” міцні багаторазові пластикові ящики на заміну картонним коробкам, які швидко нищаться і потребують постійної заміни. Ящики використовують для доставки харчових заготовок і продуктів у місця, де проживають і харчуються ТПО, евакуйовані, волонтери.
Закупили 100 ящиків, в яких доставляють продукти дотепер.
Проєкт реалізовується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки уряду Швеції.
♦ Багаторазові горнята, що не використовувалися в обігу для сервісу заставної тари Zero Cup (були у запасі), співзасновником якого є Zero Waste Lviv, передали у користування волонтерським штабам.
Це дозволило не витрачати кошти на одноразові горнята у цих локаціях і водночас пропагувати використання багаторазових речей. Передали 200 горнят.
♦ Ініціювали серед львів’ян збір і передачу багаторазового посуду для потреб центру для тимчасово переміщених осіб, що на “Арена Львів”. Спільними зусиллями вдалося зібрати усе необхідне за кілька днів.
♦ Ініціювали акцію серед львів’ян зі збору термогорняток і термосів, які могли б забрати із собою, вирушаючи у подальшу дорогу, евакуйовані особи. Впродовж кількох тижнів ми зібрали 30 термогорнят, 1 термос і пляшку для води, які, наповнивши теплими напоями, роздали на вокзалі (в осоновному – дітям).
На заміну одноразовому (менструальна гігієна та підгузки для немовлят)
♦ Ініціювали і провели проєкт з популяризації багаторазових засобів менструальної гігієни, що особливо актуально в часі війни. Крім інформаційної діяльності, ми залучили іноземних партнерів (з Угорщини та ПАР), які зібрали і надали нам безкоштовно менструальні чаші, багаторазові прокладки і інші засоби гігієни. В межах проєкту ми провели вебінар із гінекологинею та лікаркою-виробником менструальних чаш. Вебінар доступний в записі на нашому ютуб-каналі. Організували офлайн зустріч для переселених у Львів жінок у медцентрі Святої Параскеви і лекцію гінекологині медцентру про вплив багаторазових засобів менструальної гігієни на здоров’я жінки. Усі присутні отримали такі засоби. Проєкт триває. До нього долучаються інші іноземні партнери (зі Швейцарії, колеги із Zero Waste Croatia), які організували у своїх країнах збір для українок, а також збільшується кількість охочих отримати такі засоби. На сьогодні їх вже понад 200 осіб. Ми вже запланували наступні зустрічі, під час яких роздамо зібрані багаторазові засоби менструальної гігієни.
Під час війни вони є особливо актуальними для тимчасово переміщених жінок, волонтерок, лікарок, жінок-військових — усіх, хто через життєві чи службові обставини не має змоги часто міняти одноразові тампон чи прокладку. Також для тих, хто бажає зменшити витрати на засоби менструальної гігієни.
♦ Продовжили інформаційну кампанію з використання багаторазових підгузок, коли це можливо. А також розпочали новий проєкт з підтримки використання багаторазових підгузків, горщика та висаджування. Він реалізовується за підтримки Zero Waste Alliance Ukraine та Break Free From Plastic.
Повторне використання
♦ Популяризували реюз, заохочуючи віддати старі речі як сировину для плетіння маскувальних сіток для військової техніки. Побували у міських штабах, поспілкувалися з організаторами і волонтерами, дізналися про їхні здобутки і потреби.
Також наша команда періодично долучається до процесу плетіння цих сіток. На даний момент є велика потреба і у матеріалі, і у робочих руках. Тому ми пропонуємо ще й так підтримати ЗСУ: своїми ресурсами у будь-якому із центрів, де плетуть захисні сітки.
♦ Були співорганізаторами проведення великодніх майстер-класів з розпису писанок (спільно з Пласт Львів). Завдяки оргвнескам, вдалося зібрати і передати на потреби ЗСУ 5500 грн.
Інформаційна допомога місту
♦ Для того, щоб збільшити поінформованість переселених осіб про львівські міські екоініціативи, ми запропонували міській владі додати інформацію у спеціально розроблений чат-бот (Львів для тебе бот), що доступний у месенджерах телеграм та вайбер. Для цього розробники створили у застосунку окремий розділ «Львів і відходи». Ми сформували перелік найважливіших тем і наповнили категорії про роздільний збір органіки, міські пункти прийому, контейнерні майданчики, мінімізацію відходів, заміну одноразовому, менструальну та дитячу гігієну тощо.
Ми сподіваємося, що ця інформація зробить максимально комфортним життя переміщених осіб у Львові, а також буде прикладом до впровадження таких ініціатив у їхніх рідних містах.
♦ Провели інформаційні кампанії:
-
- із закликом сплачувати комунальні платежі, адже від цього залежить якість життя у місті та уникнення сміттєвої кризи, яка б могла виникнути при невивезенні відходів;
- про якість водопровідної води у помешканнях і питні фонтанчики у місті;
- про потребу роздільного збору органічних відходів, які переробляють на компост.
♦ Додатково ми розпочинаємо проєкт з налагодження роздільного збору органіки від закладів, що харчують переміщених осіб та волонтерів.
На жаль, війна триває, і роботи зі зменшення кількості відходів ще дуже багато. Але кожен з нас наближає перемогу всіма можливими методами, працюючи на своєму фронті.
Фото: Андріана Сиванич