У Львові дискутували про потребу змін у плані управління відходами

У Львові обговорили проєкт постанови КМУ «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами». Його оприлюднили 9 січня на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України до консультацій з громадськістю.

З ініціативи ГО «Нуль відходів Львів» дискусія на тему: «Регіональний план управління відходами у Львівській області: Затвердити не можна відхилити» відбулася за участі представників обласної та місцевої влади, бізнесу та громадських організацій і транслювалася на ресурсах медіа-хабу «Твоє місто».

Попри війну, на національному рівні триває реформа сфери управління відходами. Зокрема, у червні минулого року прийняли закон про управління відходами, який передбачає національний план до 2030 року. Також мають бути регіональні плани управління відходами, а в громадах, де мешкає понад 50 тисяч осіб – місцеві плани.

Для Львівської області такий регіональний план управління відходами на даному етапі перебуває на стадії проєкту.

Заступниця директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА Ганна Башта зазначила, що ще у 2019 році Міністерство довкілля зобовʼязло всі обласні адміністрації розробити такі регіональні плани, а департамент тоді ж виділив кошти та розпочав розробку.

Однак до розробки цього плану компанією-підрядником не були залучені фахівці зі сфери управління відходами: ні представники від бізнесу – перевізники, ні від міської влади – від профільних управлінь і комунальних підприємств, ані від територіальних громад області і громадських організацій.

Ольга Мелень-Забрамна, керівниця юридичного відділу МБФ «Екологія Право Людина» висловила свої застереження до проєкту регіонального плану управління відходами, адже навіть не всі територіальні громади знали, що такий документ розробляється.

Ольга Мелень-Забрамна, керівниця юридичного відділу МБФ «Екологія Право Людина»

«Тому, щоб розроблений план був прикладним, а не залишився документом без застосування, важливо, щоб представники територіальних громад мали можливість подати свої коментарі, пропозиції та зауваження. Щоб була стратегічна екологічна оцінка, проєкт був дотриманий відповідно до ієрархії поводження з відходами, у нього були закладені основи для запобігання утворенню відходів, повторному використанню. Важливо, щоб у проєкті плану вихідні дані були максимально реальні до фактичних обсягів і були враховані усі типи відходів. Без цього дуже важко спланувати інфраструктуру подальшого поводження з ними», – додала Ольга Мелень-Забрамна.    

Через рік, відповідно до процедури, план подали на погодження до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів та Міністерства інфраструктури й отримали низку зауважень.

Ганна Башта, заступниця директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА

«Міністерства мали проаналізувати, чи відповідає наш план національному, чи там враховані всі вимоги згідно з чинним законодавством. Були зауваження від Мінінфраструктури, але не суттєві, і ми їх усували… Після цього надійшов лист від Міндовкілля про те, що є вимога все законодавство в частині управління відходами привести у відповідність до європейського. Тому вони припиняють розгляд таких регіональних планів, не лише для Львівської області, допоки не прийметься нове законодавство. Недавно стало відомо, що в інших областях працюють за цими планами. Можливо, вони погоджені на рівні області, але є обовʼязкова вимога погодження від двох міністерства», – прокоментувала Ганна Башта.

Зауважимо, що наприклад, в Хмельницькій області була публічна презентація плану за участі Міндовкілля, його оприлюднили і він відповідає методиці розробки таких регіональних планів. Тому дуже важливо мати публічний діалог, аби розуміти, що включає такий план для Львівщини. Загроза може бути у тому, що розроблений без залучення експертів і операторів цієї сфери документ не відповідатиме крокам, які вже вживають громади. Відтак публічний діалог дуже важливий. 

Виконавча директорка ГО «Нуль відходів Львів» Ірина Миронова закликала учасників починати працювати над впровадженням якісних підходів до управління відходами, керуючись уже наявними напрацюваннями, а також враховуючи досвід інших країн.

Ірина Миронова, виконавча директорка ГО «Нуль відходів Львів»

«Дуже важливо під час розробки регіонального, а згодом на його основі і міського планів управління відходами керуватися, насамперед, ієрархією управління відходами, починати з запобігання утворенню відходів, особливо тих, які неможливо переробити.

Важливо встановити такі правила, які допомагають і економічно стимулюють зменшувати кількість відходів, збирати їх роздільно, впроваджувати принцип «Плати за те, що викадаєш», коли кожен (і бізнес, і мешканці) розумітимуть свій вплив і економічні наслідки. 

Для цього важливо знати які саме типи відходів утворюються, хто і у якій кількості їх генерує. Тому потрібно робити регулярний аналіз морфологічного складу відходів і розуміти як ми далі працюватимемо з різними частинами цих відходів. Zero Waste Lviv готові до цього експертно долучатися, розробляти інформаційні кампанії і дослідження, допомагати в розробці регіонального плану управління відходами», – додала Ірина Миронова.

Цю думку підтримав Ігор Пастущин, начальник управління житлового господарства Стрийської міської ради. 

Ігор Пастущин, начальник управління житлового господарства Стрийської міської ради

«Ми розробили схему санітарної очистки міста і Стрийський полігон, а це 23 гектари, має велике стратегічне значення. 2021 року Стрийська міська рада прийняла рішення про управління полігоном з компанією «ГрінЕра Україна». Зараз його територія повністю рекультивована. Він обслуговує велику південну частину Львівської області. Подальший розвиток може бути у плані державного приватного партнерства. І ми вже у пошуку інвестора щодо побудови заводу по переробці відходів. Тому у новому плані розвитку важливо це теж враховувати», – прокоментував Ігор Пастущин. 

Про те, як у Львові на сьогодні працюють із відходами та які зміни відбулися, керівник управління з питань з поводження з відходами ЛМР Петро Кінаш повідомив, що місто має окреслені завдання, які потрібно виконати до кінця року. Зокрема, йдеться про повноцінне забезпечення контейнерами для різних видів сировини (ПЕТ, скло та органіка) і зменшення вивезення твердих побутових відходів.

«Ми маємо інформацію стосовно всіх контейнерних майданчиків, що діють в місті. На сьогодні їх аж 1356. Розуміємо, де і яке сортування. Загалом до кінця цього року поставили собі завдання повністю закрити місто під різні види сировини: ПЕТ, скло, органіка – це три пріоритети на цей момент. Кожному перевізнику розробили дорожню карту, знаємо, скільки той чи інший має контейнерних майданчиків, які з них якими фракціями закриті, а які – ні. Перевізники розписали свої плани, а ми як управління їх відстежуємо», – додав Петро Кінаш. 

Петро Кінаш, керівник управління з питань з поводження з відходами ЛМР

Окрім цього, він повідомив, що впродовж останніх трьох місяців місто почало доставляти контейнери для скла і в такий спосіб вже покрили орієнтовно 40% міста. Для прийому ПЕТ-відходів забезпечені 98% майданчиків, а органіки – 80%.

«Основне завдання і місія – це створити культуру сортування відходів у місті. Відсортовану сировину – передавати заводам на переробку. Завдяки цьому зміниться кількість того, що вивозять на захоронення. Згідно плану від Міндовкілля ми маємо на 50% зменшити вивіз твердих побутових відходів до 2030 року. Зараз це вдалося лише на 5%. Але ми активно відсортовуємо органіку, ПЕТ та скло і маємо вийти цього року вже на показник у 10-15%», – додав керівник управління.

Станом на сьогодні у місті виконали понад 90% робіт із рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Планували завершити їх ще весною 2022 року, але, зі слів керівника ЛКП «Зелене місто» Тараса Калужного, через війну відтермінували до весни-літа цього року. Наступний етап – біологічний – висадження дерев, кущів тощо.

Щодо сміттєпереробного заводу, то там виконали лише 20-25% від необхідних робіт: розроблена та затверджена проєктна документація, що пройшла комплексну експертизу, підрядник вже працює на території.

«У серпні 2023 року маємо завершити, якщо не буде інших надзвичайних ситуацій, збудувати комплекс та запустити в експлуатацію. Хочу нагадати, що всі ці роботи проводимо за кошти ЄБРР та ЄІБ, тому вони під наглядом і все відповідає європейському законодавству»,– зазначив Тарас Калужний.

Тарас Калужний, керівник ЛКП «Зелене місто»

Він зауважив, що проєктна потужність такого заводу – 250 тисяч тонн відходів на рік, тобто близько 700 тонн на добу. На сьогодні Львів генерує понад 600 тонн відходів шодня. У заводу буде гнучка технологія, яка дозволить на будь-якому етапі збільшити потужність і глибину переробки відходів. Також у Львові є станція компостування, куди привозять органіку і яка, за словами Калужного, показує добрі результати. Надалі її потужності планують збільшити вдвічі.

Зазначимо, що завод проектувався для змішаних відходів. Але у Львові впроваджено і заплановано збільшити і роздільний збір відходів, і збір органічних відходів. Діючий національний план управління відходами буде посилювати вплив введення в дію ієрархії управління відходами і стимулюватиме до запобігання утворенню відходів, підготовки до перевикористання, до роздільного збору. Відповідно кількість змішаних відходів має істотно зменшуватися. Тому дуже важливо завчасно підняти питання розробки регіонального плану управління відходами, щоб не закладати там будівництво надмірної кількості потужностей, що спрямовані на обробку змішаних відходів, а натомість правильно планувати і будувати ту інфраструктуру, що допоможе впроваджувати ієрархію управління відходами.

Богдан Михалусь, директор компанії «ГрінЕра Україна», яка працює у Львові, Стрию та Бориславі і крім послуг вивезення ТПВ займається ще й управлінням полігонами ТПВ в області доповнив: «Важливо до усіх законодавчих речей, особливо у процес допрацювання регіонального плану поводження з відходами, долучити фахівців. На жаль, за останніх сім років цього не відбулося жодного разу. Потрібна участь тих людей, які розуміють, якою є реальна ситуація, які аналізують те, що відбувається на ринку щодня, які бачать і знають, як збирають і що далі роблять з відходами. Також важливо підняти питання щодо роботи пунктів прийому вторсировини, які не є ліцензованими і не сплачують податків, а ведуть готівковий бізнес. Порядок потрібно починати наводити на базовому рівні. В іншому випадку ми зайдемо в тупік».

Богдан Михалусь, директор компанії «ГрінЕра Україна»

Підсумовуючи дискусію, Ірина Миронова зауважила, що попри те, що погодження регіонального плану управління відходами у Львівській області від того чи іншого Міністерства наразі немає, ніхто не забороняє проводити його доопрацювання та обговорення. Нам треба починати цей процес майже спочатку і не чекати. Дорожня карта реформи управління відходами на національному рівні є, досвід інших країн, експертиза теж є. Тому впроваджувати правильні підходи до управління відходами можна не зволікаючи із залученням якнайширшого кола стейкхолдерів.

Цей захід відбувся в межах проєкту «Аналіз i моніторинг впровадження національної політики та регіональних стратегій щодо поводження з ТПВ в областях Карпатського регіону України», який ГО «Нуль відходів Львів» реалізовує у співпраці з ГО «Екосфера» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.

Запис дискусії доступний до перегляду на нашому ютуб каналі.

Фото: Медіа-хаб «Твоє місто».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *