Майже 66 кг відходів накопичив сортувальний корабель, який на початку вересня ГО Zero Waste Lviv у співпраці з Управлінням екології ЛМР встановили у Замарстинівському парку. Перше вивантаження зібраної вторсировини відбулося 20 жовтня.
63,11 кг зібраної вторсировини відправлять на переробку у компанію «Терра Рециклінг Компані». Зокрема це пет-пляшки – 4,97 кг, пластикові кришечки-закрутки – 2,62 кг, скло – 43,11 кг, комбіноване паковання типу тетра-пак – 7,09 кг, паперові горнятка від напоїв – 1,86 кг, паперове і картонне паковання – 2,94 кг, металеві бляшанки – 0,52 кг.
Зауважимо, що частину картону, металу та оборотних скляних пляшок системно вибирають з конструкції і здають у пункти прийому неформальні збирачі. Тому загалом впродовж місяця її було накопичено трохи більше, ніж виявилося на момент зважування. Але ми можемо вважати цю сортувальню соціально справедливою і дружньою для різних збирачів.
Встановленню конструкції передувало морфологічне дослідження відходів у Замарстинівському парку, яке провела ГО Zero Waste Lviv. За його результатами було спроєктовано таку сортувальню, яка пропорційно до складу вміщує щонайменше тижневу к-ть відходів у літній період. Корабель дозволить містові заощадити на прибиранні парку та вивезенні відходів, а також береже околиці від забруднення.
«Наш експеримент показує, що мешканці Львова готові сортувати відходи і свідомо ставляться до цього процесу. За задумом організаторів корабель мав би накопичувати відходи, які виникають під час прогулянки парком. Але бачимо, що серед накопиченого багато вторсировини, яку сюди спеціально принесли мешканці району з дому. Це, наприклад, вимите і акуратно складене одне в одне паковання тетра пак з-під літрових молока чи йогуртів, а також прив’язані до корабля зібрані в окремі кульочки пластикові кришечки від пляшок. Навіть якщо на прибудинкових майданчиках перевізники не ставлять окремі контейнери для різних типів вторсировини, мешканці свідомо збирають її окремо. Тому важливо налагодити інфраструктуру для цього збору та вивіз. Це свідчить і про те, що можна істотно, на 2/3, скоротити витрати ЛМР на вивезення відходів, отже – подвійна вигода для міста», – розповіла Ірина Миронова, виконавча директорка ГО Zero Waste Lviv.
Попри те, що конструкція має окремі відсіки для шести різних типів відходів, що на сьогодні переробляються в Україні, серед викинутого були й «бонусні» речі: використані дитячі одноразові підгузки, упаковки від таблеток, кульочок з екскрементами тварин і багато шуршику (паковання від чіпсів, печива, морозива тощо). Загалом у корабель втрапило 2,5 кг змішаних відходів, що не переробляються. Серед них можна виокремити невелику за масою – 0,165 кг, – але доволі об’ємну частину, що займають одноразові пластикові кришки і соломинки для напоїв із собою.
«Щоб зменшити кількість утворених відходів від використання таких одноразових речей, ми рекомендуємо кав’ярням, що пропонують напої із собою надавати знижку при купівлі кави у своє горня. Карта таких закладів вже є на нашому сайті, і ми заохочуємо бізнес підтримати цю ініціативу. Також майже 40% вмісту сортувальні становлять пет-пляшки з-під води, як солодкої, так і звичайної. Аби зменшити кількість цих відходів, рекомендуємо встановлювати у парках питні фонтани», – прокоментувала Ірина Миронова.
«Цей корабель – пілотний проєкт, перша конструкція такого типу, з окремими відсіками для збору різних видів вторсировини у міському парку. Ми хотіли, щоб сортувальня була не лише корисною, а й цікаво естетично виглядала зовні, – коментує Оксана Луцко, заступниця начальника управління з нагляду за утриманням парків, Управління екології та природних ресурсів ЛМР. – У парку Івана Франка вже також провели морфологічний аналіз відходів. Тому ми плануємо, що і там зʼявиться сортувальна конструкція такого типу. На даний момент розробляють проєктно-кошторисну документацію і вирішують як правильно зреалізувати проєкт у центральному парку міста. Загалом, наступного року планують закласти гроші у бюджеті для проведення морфологічного аналізу відходів у 10 найвідвідуваніших парках Львова, а згодом – встановити сортувальні конструкції різної візуалізації».
Проведення морфологічного аналізу складу відходів та розробка і виготовлення цього корабля були здійснені в межах проєкту «Перехід до zero waste: громада за громадою» в Україні. Реалізовується Zero Waste Lviv та Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки Zero Waste Europe, MAVA Faundation та Plastic Solutions Fund.
Фото: Zero Waste Lviv (фотограф – Богдан Ємець)