15 жовтня у Львові відбулась онлайн презентація та обговорення попередніх результатів “Дослідження про вплив пандемії Covid-19 на генерування твердих побутових відходів”, яке здійснювали ГО “Нуль відходів Львів” (Львів), ГО “Еколтава” (Полтава) та Дослідницька агенція “Фама”, за підтримки міжнародного фонду “Відродження” та Посольства Швеції в Україні та за консультаційної підтримки експертів із “Zero Waste Europe”.
У рамках Дослідження було виконано наступну роботу:
- Зібрано вихідну інформацію про стан сфери поводження з відходами у досліджуваних містах (Львів, Трускавець, Полтава, Миргород).
- Проведено морфологічне дослідження твердих побутових відходів у Львові та Полтаві, а також здійснено експертну оцінку структури ТПВ.
- Проведено 34 глибинні інтерв’ю із представниками/цями влади, компаній-перевізників ТПВ, власників пунктів прийому вторсировини, закладів громадського харчування та рітейлу.
- Здійснено контент-аналіз повідомлень у ЗМІ про кореляцію тем карантин та поводження з відходами у період з 1 по 30 квітня 2020.
- Здійснено аналіз протоколів ТЕБ і НС у досліджуваних містах та розпоряджень МОЗ щодо функціонування закладів громадського харчування, рітейлу, готелів, салонів краси та перукарень.
- Проаналізовано іноземний досвід реагування на виклики пандемії.
“Власне, ми у Львові до карантину дуже багато працювали над зменшенням кількості тих відходів, які не піддаються переробці. Зокрема, показовою у нашій діяльності стала кампанія зі зменшення обігу поліетиленових пакетів “Без поліетилену”, під час та після якої вдалось багато досягнути. Тому, коли ми побачили те, що з настанням пандемії збільшується кількість твердих побутових відходів, ми захотіли зрозуміти, що ж відбувається у цій сфері зараз.” – повідомляє Ірина Миронова, виконавча директорка ГО “Нуль відходів Львів”. – “Один з перевізників інформував у квітні місяці про те, що, з одного боку, в центрі міста Львова, де зосереджується основна кількість готелів та ресторанів міста, кількість відходів зменшилась, з іншого ж, на контейнерних майданчиках житлового сектору кількість відходів збільшувалась. Тому однією з цілей цього проєкту було дослідити, що саме відбувалося з відходами під час пандемії та в порівнянні з іноземними практиками та напрацювати рекомендації щодо поводження з відходами у часі пандемії”.
“У процесі дослідження виникли труднощі, які стосувались обліку відходів: він майже не ведеться. Якщо ж його і ведуть, то, найчастіше, параметри різні та неуніфіковані, через що не було змоги провести кількісний аналіз. Отримана інформація якісної частини дослідження базується на експертних інтерв’ю з представниками органів місцевого самоврядування (ОМС) та компаній-перевізників, паралельно здійснювався морфологічний аналіз відходів. На основі отриманих даних ми якраз і змогли виділити ці проблемні точки і сформували наші рекомендації для ОМС”, – розповіла Мар’яна Малачівська, виконавча директорка Дослідницької агенції “Фама”.
Переглянути презентацію можна за посиланням – https://youtu.be/wIcZMiICF-U