Міжнародний звіт «Від нуль відходів до нуль викидів: запобігання утворенню відходів як істотна складова протидії зміні клімату» підготований Глобальним альянсом за альтернативи сміттєспалюванню (Global Alliance for Incinerator Alternatives, GAIA). Таке дослідження цьогоріч проведене вперше. Його співавторкою виступила Ірина Миронова, виконавча директорка ГО Zero Waste Lviv. 

Звіт на конкретних прикладах ілюструє, як курс міст на зменшення відходів не лише допомагає у боротьбі зі змінами клімату, а й приносить соціально-економічні та політичні вигоди.

На сектор відходів припадає 20% світових викидів метану, більш небезпечного парникового газу, ніж CO2. Оптимізація системи поводження з відходами могло б скоротити викиди в секторі відходів на 84% (1,4 мільярда тонн) і значно скоротити викиди в інших секторах.

Нижче наведене резюме звіту:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Повний текст звіту українською мовою Оригінал англійською на сайті Gaia

У теоретичній частині проаналізовано, яким чином підхід «нуль відходів» для міста зменшує кількість викидів парникових газів: через налагодження роздільного збору, відокремлення та компостування органічних відходів, перехід до багаторазових речей та засобів.

Для розрахунків автори використали спеціальний інструмент –карбоновий калькулятор. Він дає можливість зрозуміти, як стратегії міст допомагають зменшити викиди парникових газів, тобто поєднати кліматичну стратегію і стратегію «нуль відходів».

Друга частина звіту – практична. Тут проаналізовано приклади восьми міст з різних частин світу (для Європи обрано Львів). У звіті наведено порівняльні розрахунки викидів парникових газів у 2030 році за поточних умов та за умови, що міста впроваджують підхід «нуль відходів».

Згідно зі звітом, опублікованим GAIA, запровадження системи «нуль відходів» у містах по всьому світу є одним із найшвидших і найдоступніших способів зменшити глобальне потепління та залишитися на рівні нижче 1,5 °C.

Приклади міст

У звіті GAIA моделювалися потенційні скорочення викидів у восьми містах світу. Розрахунки показали, що в середньому ці міста можуть скоротити викиди у секторі утилізації відходів майже на 84%. Це можливо досягти через впровадження принципив “нуль відходів”. А деякі міста, такі як Сан-Паулу та Детройт, завдяки цьому зможуть досягти чистих негативних викидів вже до 2030 року. 

Кейси міст, представлені у звіті, викладені окремими файлами нижче:

Львів, Україна Сеул, Південна Корея Сан-Паулу, Бразилія Етеквіні, ПАР Темуко, Чилі Детройт, США Дар-ес-Салам, Танзанія Бандунґ, індонезія

У звіті GAIA також показано, як застосування принципів “нуль відходів” може допомогти містам адаптуватися до ескалації кліматичної кризи, запобігаючи повеням і посухам, зміцнюючи ґрунт і сільське господарство, зменшуючи передачу хвороб і створюючи нові робочі місця.