Львів’яни та шведи провели екодень та плоггінг у парку

Екосніданок-розмова про досвід Швеції в управлінні відходами та плоггінг у парку «Горіховий гай» за участі екосвідомих містян, представників посольства Швеції та першого заступника міського голови Львова – таким був екодень, організований 8 липня компанією Sigma Software та ГО «Нуль відходів Львів». Захід приурочили 500-річчю незалежності Швеції – країні, яка є світовим лідером у питанні управління відходами: від запобігання утворенню до роздільного збору та перероблення.

Про те, що вже вдалося організувати у Львові і які практики ми можемо запозичити у Швеції з питань культури та стандартів управління відходами, розповіла Ірина Миронова, виконавча директорка ГО «Нуль відходів Львів».

«Досвід Швеції є релевантним для Львова. Продовжується будівництво заводу механіко-біологічної переробки побутових відходів. У цій роботі ми опираємося на досвід багатьох країн, зокрема і шведський. Ключовими питаннями є налагодження інфраструктури і співпраця з мешканцями для вибудови поведінкових моделей.

Львів продовжує роботу на шляху до здобуття статусу міста нуль відходів. І такий статус – це про зміст, про цінності, про структуру багатьох речей, на основі яких прийнята стратегія розвитку Львова.

Ми живемо у період активної війни і мусимо зважати на всі обставини навколо. З одного боку ЗСУ героїчно боронять державу і деокуповують територію, з іншого – ми вже маємо думати і робити дії для перебудови України, щоб стати сильнішими. Зокрема, в екологічній сфері. Тому такі ініціативи, які реалізовує громадська організація «Нуль відходів Львів» про правильне управління відходами, зменшення кількості їх утворення, важливість переходу до циркулярної економіки – це ті ініціативи, що дозволяють нам бути сильнішими. І наше місто може стати у цьому лідером», – прокоментував Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова.

Тимчасово повірений у справах Швеції в Україні Леннарт Ліннер наголосив, що запобігання утворенню відходів є першим кроком в ієрархії управління ними. Це пріоритет шведського законодавства про відходи.

«Рециклювання матеріалів зменшує вплив на довкілля шляхом економії енергії та природних ресурсів. Біологічне перероблення замикає екоцикл і повертає поживні речовини в ґрунт.

У Швеції кожен муніципалітет відповідає за те, щоб побутові відходи в межах громади транспортувалися, перероблялися або утилізувалися. Домогосподарства несуть відповідальність за розділення та зберігання відходів у доступних контейнерах і вони повинні дотримуватися місцевих правил поводження з відходами. Підприємства несуть відповідальність за утилізацію своїх відходів та відходів, на які не поширюється відповідальність виробника.

Мені приємно поділитися з вами досвідом Швеції. Наша країна і надалі підтримуватиме Україну на цьому шляху», – додав Леннарт Ліннер.

Заступник посла Швеції в Україні Каспер Андерсон перебуває в Україні лише місяць. Впродовж свого першого візиту до Львова він доєднався до цих заходів. «Вперше візьму участь у плоггінгу – мені цікаві такі події. Так, вдома я сортую відходи, бо це важливо. Сьогодні я почув багато цікавих речей для себе і захоплююся роботою вашої організації. Навіть в умовах війни ви пропагуєте важливі екологічні цінності. Це дуже потрібно», – розповів Каспер Андерсон.

Екодень продовжився плоггінгом у парку «Горіховий гай». З мішками для різних видів відходів учасники вирушили прибирати один з ярів. Серед знайденого, крім скляних та пет-пляшок, металевих банок з–під напоїв, обгорток від солодощів були й поломаний дитячий візочок, корпус від комп’ютера, залишки арматури. Відсортовану вторсировину віддадуть на переробку, а змішані відходи вивезе перевізник.

«Належне управління відходами сприяє зменшенню впливу на клімат і досягненню глобальних цілей сталого розвитку та національних екологічних цілей. Для успішних змін потрібні дії на всіх рівнях: від щоденної поведінки кожного мешканця до державних програм. Своєю роботою ми привертаємо увагу до цієї теми. Чимало заходів нам вже вдалося провести в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU), яка реалізовується Міжнародним фондом «Відродження» за підтримки уряду Швеції. Сьогодні маємо нагоду попрацювати спільно з представниками посольства Швеції в Україні і це надихає. Стан довкілля, як ніколи на часі. І від нас залежить, що буде з Україною далі», – наголосила Ірина Миронова.

Фото: Віталій Грабар, фотоагенція «Люфа»

Довідка:

Плоггінг – шведський термін, що означає поєднання бігу (або швидкої ходи) та прибирання території від сміття.

Компанія Sigma Software, глобальна компанія з розробки програмного забезпечення україно-шведського походження, з моменту свого заснування розділяє цінності відповідального ставлення до навколишнього середовища. В 2022-23 році соціальні зусилля компанії направлені в першу чергу на підтримку держави та армії в захисті від російського вторгнення, але при цьому компанія переконана у важливості поширення екологічної культури.

Компанія переконана, що українці заслуговують на гідний рівень життя та чисте довкілля в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *