ГО «Нуль відходів Львів» увійшла до коаліції «Чиста Балтика»

ГО «Нуль відходів Львів» увійшла до коаліції «Чиста Балтика» (Coalition Clean Baltic). Ірина Миронова та Євгенія Дев’яткова взяли участь у  щорічній зустрічі мережі, яка відбулася 12-14 червня у німецькому місті Росток. До складу коаліції входять 26 організацій з країн Балтійського регіону. Основною метою організації є сприяння захисту та покращенню навколишнього середовища та природних ресурсів регіону Балтійського моря для нинішнього та майбутніх поколінь.

Один з ключових напрямків роботи цієї коаліції пов’язаний зі зменшенням потрапляння шкідливих речовин, серед яких і медичні відходи, в акваторію Балтійського моря.

«Знайомство з діяльністю «Чистої Балтики» відбулося кілька років тому, коли у Львові проходили загальні збори цієї мережі. Там ми вперше представили діяльність ГО «Нуль відходів Львів» і познайомилися з роботою інших учасників. Зокрема, ГО «Майстерня Мрій» з міста Сокаль поділилася досвідом проєкту зі збору протермінованих ліків. Тоді й з’явилася ідея втілити його у інших містах, – коментує Ірина Миронова, виконавча директорка ГО «Нуль відходів Львів». – У Львові пілотний проєкт зі збору медвідходів від населення ми реалізували наприкінці 2021 року, за консультаційної підтримки організацій членів коаліції та за підтримки Управління екології ЛМР. Попри те, що проєкт завершився два роки тому, до нас дотепер часто звертаються з питанням куди здати протерміновані ліки. Проблема залишається актуальною. Сподіваємося, що вже найближчим часом за підтримки коаліції «Чиста Балтика» ми зможемо реалізувати наступні етапи роботи зі збору протермінованих ліків від населення, а також від благодійних організацій та фондів».

У Львові є чималий запит на збір медичних відходів від благодійних та волонтерських організацій, гумантірних штабів тощо. Це показують результати проведених Zero Waste Lviv досліджень відходів гуманітарної допомоги. Тож приєднавшись до коаліції «Чиста Балтика», ми першочергово працюватимемо в одній з чотирьох робочих груп, діяльність якої стосується саме запобіганню потрапляння небезпечних речовин в акваторію Балтійського моря.

Львів і Балтійське море

Зважаючи на географічне розташування, діяльність мешканців Львова впливає на стан акваторії Балтики. 

Річка Полтва, що бере початок з кількох потоків у Львові (у верхній, південно-східній частині парку «Погулянка») розташована на головному європейському вододілі та впадає з одного боку у Західний Буг, з іншого – у Віслу, що є найбільшою рікою Польщі і басейну Балтійського моря. Через часті паводки та інші проблеми Полтву в межах Львова в кінці XIX ст вирішили сховати під землю. Зокрема русло річки проходить під сучасними вулицями Вітовського та Руставелі, а також проспектами Шевченка, Свободи та Чорновола. У межах міста річище сховане в каналізаційному колекторі. Сюди скидаються стоки зі всього міста, з очисних споруд і таким чином втрапляють у річку Полтву. Стоки можуть містити і токсичні речовини, зокрема медичні відходи та мікропластик. У випадку переливів пов’язаних із зміною клімату – води Полтви поповнюють неочищені стоки. 

2018 року кампанію «Без поліетилену» ГО «Нуль відходів Львів» починала саме з очисних споруд, адже бачили скільки всього втрапляє у міські каналізаційні стоки і далі може йти у довкілля. Щоб цього не допускати, важливо зменшити використання виробів одноразового призначення, зокрема пластикових пакетів, тампонів і прокладок, підгузок, пластикових ватних паличок. Саме ці речі є найчастішими причинами забиття стоків і найбільше шкодять каналізаційним системам і довкіллю.

Зауважимо, що коаліція «Чиста Балтика» вже зараз підтримує Україну і допомога у відновленні нашої держави є серед стратегічних напрямків роботи цієї організації. До складу коаліції від України крім ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv) входять також організації від Львівщини: ГО «Екотерра» (Ecoterra) та ГО «Майстерня Мрій».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *