Безпека багаторазових горнят в часі епідемії SARS-CoV-2

reusable-cups-zwl-1

Хочемо обговорити з вами дуже важливу та актуальну тему – безпеку багаторазових горнят.

Для того, щоб відповісти на ці питання, ми користуємося рекомендаціями Федерального інституту оцінювання ризиків (ФІОР, Німеччина)

Чи може коронавірус SARS-CoV-2 передаватись через посуд та столові прибори в їдальнях та інших закладах громадського харчування? 

В основному, вірус може потрапити на столові прилади чи посуд під час чхання або кашляння на них інфікованої людини, і може виживати на цих твердих поверхнях деякий час. Інфікування є можливим лише тоді, коли вірус передається безпосередньо на слизові оболонки носа, очей, рота та горла через столові прибори або руки. Однак ФІОР ще не зафіксував жодних інфекцій SARS-CoV-2 через цей шлях передачі.

Висновок: інфікування можливе, але малоімовірне, і ще не було зафіксовано жодного випадку.

 

Чи нейтралізується вірус, якщо мити посуд вручну або в посудомийній машині? 

Як і всі оболонкові віруси, генетичний матеріал яких укладений у шар жиру (ліпідний шар), коронавіруси чутливі до речовин, що розчиняють жир, таких, як спирти та поверхнево-активні речовини. Хоча конкретних даних щодо SARS-CoV-2 немає, ці речовини з великою ймовірністю можуть пошкодити вірусну поверхню та нейтралізувати вірус. Особливо, якщо посуд миють і сушать у посудомийній машині при температурі 60 градусів Цельсія і вище.

Висновок: якщо мити і сушити багаторазові горнята в посудомийній машині за температури вище 60 градусів Цельсія, то жоден вірус нам не страшний. 

reusable-cups-zwl-2

Чи може коронавірус передаватись через посудини для напоїв у закладах громадського харчування і призводити до респіраторних інфекцій? 

ФІОР поки не зафіксував випадків такого шляху зараження. У поточному спалаху захворювання на SARS-CoV-2 шлях передачі через стравохід та шлунок не є розповсюдженим. Основна передача відбувається шляхом повітряно-крапельного зараження, яке виникає при кашлі та чханні зараженої особи, а іншими людьми всмоктується через слизові оболонки дихальних шляхів, а також очей, носа чи рота. 

Зараження вірусом через посудини для напоїв, такі як келихи для пиття, у сфері громадського харчування може відбуватися через використання їх зараженою людиною, внаслідок чого вірус потрапляє на склянку через руки або слину. Передача іншій людині через контакт слизової оболонки зі склом теоретично може відбутися, але тільки якщо таку посудину не буде ретельно очищено. Станом на зараз, випадків зараження  SARS-CoV-2 через цей шлях передачі не було зафіксовано. 

Висновок: якщо правильно очищати багаторазові горнята, то вірус не передається від однієї людини до іншої. Як ми пам’ятаємо, необхідна температура – вище 60 градусів Цельсія. На сьогодні стандарт миття в ресторанах та кафе – температура 93-96 градусів Цельсія. 

Чи проводились дослідження щодо ефективності інактивації вірусу під час миття посудин для напоїв?

Для спорідненого SARS-коронавірусу у лабораторному дослідженні було показано, що обробка комерційно доступним миючим засобом протягом 5 хвилин при кімнатній температурі призвела до повної інактивації вірусу. Більш тривалий час обробки і вища температура можуть покращити ефективність інактивації вірусу. Очищення посудин для напоїв у посудомийній машині або машині для миття склянок при температурі 60 градусів Цельсія або вище є особливо ефективною.

 

І останнє питання до вас: чи знаєте ви як і в яких умовах виготовлялися, транспортувалися та зберігалися одноразові горнята для кави? І чи є вони безпечні?

Це питання залишимо відкритим.

 

У тексті є посилання на повний текст рекомендацій ФІОР. Ну раптом ви знаєте німецьку і хочете ознайомитися з оригіналом. А також посилання на дослідження (воно англійською). Тому перечитайте все вищенаписане і робіть свої висновки. Ми свій вже зробили: багаторазове – безпечне. І як у всіх інших сферах життя все залежить від правильної гігієни 😉

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *