В межах спільного проєкту з ГО «Екосфера» ми організувала престур до Львова для представників закарпатських ЗМІ. Про те, як вдається впроваджувати принципи zero waste у нашому місті і які тут є практики свідомого поводження з відходами, спілкувалися і показували впродовж тематичної екскурсії.
Співпраця з владою, бізнесом та громадськістю
У червні 2017-го року у Львові ухвалили стратегію поводження з відходами, базовану на принципах Zero Waste. Під час зустрічі із закарпатськими журналістами начальниця управління з питань поводження з відходами Львівської міської ради Оксана Кошак розповіла про амбітні цілі на найближчі 2 роки. Зокрема, побудувати сміттєпереробний завод. На Грибовицькому сміттєзвалищі ЛКП «Зелене місто» проводить рекультивацію, до липня наступного року планують завершити перший етап біологічної рекультивації. Полігон вкриють шаром родючого ґрунту товщиною 30 см, посіють траву та висадять дерева.
Також працюють у напрямку налагодження системи роздільного збору сміття. Завдяки цьому вдалося зменшити об’єми продукування відходів на 10%.
«Лише за цей рік завдяки акценту на роздільний збір відходів ми зібрали 22 тисячі тонни відходів. Майже 9 000 тонн – це органіка. Я вважаю, що ми на початку шляху, у співпраці із Zero Waste Lviv втілюємо надзвичайно багато ініціатив. Вони сприяють тому, щоб наші люди ставали обізнаними у тому, що не потрібно стільки купляти речей, стільки викидати сміття. Майданчики для збору відходів облаштовані спеціальними контейнерами, яких у місті багато. Наші перевізники звітують по кожній окремо роздільно зібраній сировині, по кожній локації, де вони забирали відходи. Ми контролюємо весь цей процес, щоб люди бути впевнені у тому, що сортують недарма» – зазначила Оксана Кошак, начальниця управління з питань поводження з відходами Львівської міськради.
Нагадаємо, що у Львові встановлено 1477 контейнерів для пластику, 255 – для скла, 48 – для паперу, 1283 – для органіки. До свідомих екоініціатив активно долучаються різні організації:
Мережа «Тарілка» забирає продукти із супермаркетів, які за кілька днів підлягають списанню. Далі створюють «банк їжі» та пропонують малозабезпеченим людям.
Мережа «Комірка», де продають екотовари, відмовилася від тари, яка не переробляється. Свідомим споживачам повертають кошти за тару та дають знижку власникам багаторазових торбинок.
«Чисте місто» впроваджує у шкільній програмі заняття з екологічного виховання для дітей.
Львівські заклади дають знижки на каву за умов використання власного багаторазового горнятка.
Численні торгові мережі Львова пропагують ідею використання біорозкладних пакетів, або багаторазових торбинок.
ГО «Оселя» організовує контейнери для збору одягу, книжок, іграшок, та інших речей, які вже могли опинитися на смітнику.
ГО «Зелена Коробка» навчає українців сортувати відходи та пропонує для цього зручні інструменти.
ДП «Бондарівка» запустило Екобус, який збирає термометри, лампи, батарейки та інші небезпечні відходи.
ЛКП «Зелене місто» запустило першу в Україні станцію компостування органічних відходів.
Про компостування
Баки для роздільного збору органіки розміщені практично на всіх контейнерних майданчиках міста. Органічні відходи вивозять в міру накопичування. На компостувальній станції харчові та садово-паркові відходи переробляють у компост. Високоякісне добриво на вигляд нагадує звичайний очищений ґрунт, без жодного специфічного запаху. З однієї тонни зібраних органічних відходів виходить 350 кг компосту. Ґрунтосуміш, виготовлену на основі компосту, використовують як містяни, так і агрофірми. Ціна за одну тонну компосту складає 309 грн.
Технолог ЛКП «Зелене місто» Мирослава Білокур провела екскурсію для закарпатських журналістів та представників «Екосфери». Наразі потужність станції компостування становить 30 тис. тонн на рік. Угоди на вивезення органіки підписали з комунальними та приватними підприємствами Львова, деякими ОСББ та іншими організаціями. Відходи знезаражують та дезінфікують у спеціальних контейнерах. При температурі 70-80 градусів нейтралізується будь-який сторонній запах. На території – асфальтне покриття, тому жоден етап технологічного процесу не несе шкоди ґрунтам чи підземним водам.
З населенням постійно ведуть роз’яснювальні бесіди щодо відповідального сортування органіки: без пляшок, поліетиленових пакетів, молочних продуктів, олії, м’яса та риби.
«Компостування органіки – це той фокус, на який ми маємо орієнтуватися. Будівництво компостувальної станції становило 28 млн грн. Загальна площа – 2.2 га, проте ми розуміємо, що територію потрібно збільшувати. Попит суттєво перевищує виробничу здатність. Маємо замовлень на пів року вперед. Завдяки станції компостування місто зекономило 10 млн грн на захороненні відходів. Сортують органіку також великі ринки і ресторани. Населення не платить за вивезення органіки, для бізнесу діє знижка – 50%. Це вигідно, адже вдвічі дешевше за вивезення змішаних відходів» – зазначила Оксана Кошак.
Збір органіки в ОСББ
У рамках престуру відвідали одне із львівських ОСББ, де сортують органіку. Михайло Дручек – голова ОСББ «Любінська дорога» – облаштував міські компостери обабіч багатоквартирних будинків. За його словами, кількість сміття зменшилася вдвічі. Таким чином за 10 місяців вдалося зекономити 290 тис. грн на вивезенні відходів. Чоловік зізнається: далеко не всі мешканці будинків поділяють ідею сортування органіки. Проте все це – питання часу, а економічну вигоду бачить вже зараз.
Скорочення відходів, як суспільна норма
Підсумовуючи нашу екскурсію, колеги із Закарпаття зазначили, що досвід Львова у напрямку запобігання утворення відходів – хороший приклад комплексного розв’язання екологічної проблеми. Влада, бізнес, громадські організації та екосвідомі мешканці об’єднують зусилля задля пропагування ідеї раціонального поводження з відходами. Це спрацювало. Львів вже має чим пишатися та ділитися з іншими містами України. Віримо, що наш досвід буде корисним і для інших областей.
Цей захід відбувся в межах проєкту «Аналіз i моніторинг впровадження національної політики та регіональних стратегій щодо поводження з ТПВ в областях Карпатського регіону України», який ГО «Нуль відходів Львів» реалізовує у співпраці з ГО «Екосфера» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.
Фото: Андріана Сиванич (Zero Waste Lviv)