Zero Waste косметика. Яка вона? Інтерв’ю із співзасновницею бренду натуральної косметики “Дотик” Христиною Яремою.

zero-waste-cosmetics

Давайте трохи поговоримо про косметичні доглядові засоби. В чому проблема звичайної косметики з супераркету? Чому нам потрібна натуральна косметика і чим вона краща за масмаркет? Чи можливе zero waste упакування для косметики і чому ж тоді, зазвичай, вона в пластику? А розповість усе це нам співзасновниця бренду натуральної косметики “Дотик” Христина Ярема.

Христина Ярема. Дотик

Христино, привіт! Зараз ми знаємо тебе як співзасновницю бренду натуральної косметики “Дотик”, але як так трапилося, що ти почала свій шлях до екосвідомого життя?

Мій шлях почався 5 років тому з розуміння того, що пластик як матеріал може бути поганим, а звичайний дезодорант може викликати рак. Зайшла я у свою ванну, а там нічого зеровейстного. Так і почала гуглити рецепти, закупилась різними інгредієнтами і почала сама робити косметику. Інгредієнтів купили доволі багато, почала робити косметичні засоби подругам, і тут прийшов Олег (прим. – хлопець Христі) і запропонував зробити з цього бізнес. Зараз от проходжу спеціальне навчання – 3 річний курс, що включає 6 програм, щоб вміти виготовляти косметику згідно європейських і світових стандартів.

Твій шлях до “еко”, я так розумію, пролягав, в першу чергу, через доглядову косметику. Але що ж не так з косметикою з супермаркету?

Все не так (сміється). Наприклад, склад. У багатьох косметичних засобах є:

  • мікропластик
  • хімічні та синтетичні складники
  • ембріони та інші тваринні складники 

Шкіра – це найбільший орган людини, тому варто думати про те, що ми на неї наносимо. У випадку мікропластику та синтетичних складників, то для всіх нас ці складники є шкідливими, третя група для мене так само важлива з етичних міркувань, бо не хочу наносити на себе такі речовини.

І, звісно, більшість тари – пластикове пакування, що не лише ускладнює переробку, але й з часом пластик, перебуваючи у тісному контакті з продуктом, може “насичувати” продукт мікропластиком.

Чому нам потрібна натуральна косметика і чи є більш і менш натуральна?

Повторюсь, це вибір кожного з нас і тільки ми маємо вирішувати, що обирати. Але майте на увазі, що натуральне це те, що створене природою. Синтетичне ж – виготовлено у лабораторії. Наприклад, на дереві не ростуть, консерванти, які продовжують життя крему. Тоді де ж межа між натуральним і синтетичним?

Ось 4 види натуральних косметичних компонентів, визнаних міжнародною спільнотою:

  1. Pure naturals: 100% природного походження: рослинні олії та масла холодного віджиму.
  2. Nature derived: Компоненти, отримані з природних матеріалів шляхом хімічних реакцій. 
  3. Nature identicals: Компоненти, ідентичні до природних, але створені у лабораторії. 
  4. Mimicking synthetics: Створені з природних компонентів сполуки, що за формулою копіюють синтетичні матеріали. 

І є таке правило, яке я вивчила за період навчання: варто зважати на склад і краще давати менше дієвих інгредієнтів, не перенасичуючи продукт.

solid shampoo soap bar

А тепер розкажи про пакування. Чому більшість засобів у пластику і чи правда, що крем для обличчя не можна пакувати в скляну баночку бо він вивітриться чи окислюється? Ну і інші повір’я на цю тему.

Пластик дешевий, тому його і використовують. Недолік цього матеріалу – з часом він виділяє мікрочастинки і, відповідно, ви наосите ці пластикові часточки разом з продуктом на обличчя чи тіло. Скло ж як пакувальний матеріал дорожче, відповідно, і сприяє підняттю ціни на готовий продукт (бо ціна тари закладена у ціну продукту).

Вперше чую про вивітрювання, це маячня. Але якщо аналізувати склад продукту та потрібне для нього пакування, то тут виходить наступна логіка: якщо крем на водній основі, то через постійний контакт із водою дерев’яна кришка зігниє, а алюмінієва почне ржавіти. Тому обов’язково має бути прошарок пластику, який відділяє продукт і пакування, щоб зберегти це пакування. Саме тому питання тари делікатне, бо кожна  має свої недоліки. 

І важливо думати не лише про кінцевий продукт у призмі zero waste, але й продумати сам процес виробництва від початку до кінця. Інгредієнти для продуктів також важливо купувати у максимально zero waste пакуванні (де це можливо), і обов’язково враховувати і процес транспортування і виробництва.

Окей, про пакування зрозуміли. Але є і тверді продукти, які пакування не потребують: мила, шампуні, кондиціонери, наприклад. Чи є якісна різниця між рідкими і твердими формами цих продуктів?

Різниця між твердими і рідкими засобами: у рідких немає води, тому вони є більш насиченими, а ще в них триваліший строк придатності. Ще один великий плюс: тверді засоби зручні для подорожей.

Якщо твердий шампунь не вимиває добре ваше волосся, то це означає лише те, що ви ще не знайшли “свій” шампунь. Процес може бути довгий і важкий – я пробувала і дорогі, і дешеві засоби, і 3 роки після мого зеровейстного шляху все ще користувалася кондиціонером Dove, бо лише він справлявся із моїм сухим волосся. Тому і тут шлях індивідуальний.

твердий-шампунь-кондиціонер

Є ще й сухі форми звичних рідких косметичних продуктів (інші доглядові: убтани, гідрофільні плитки, крем для рук і тд), як працюють вони?

Так само, як і мила та шампуні: та ж перевага – воду додаєш до продукту самостійно, а в самому продукті немає жодних консервантів, бо немає чого консервувати.

Плавно переходимо до обличчя і до питання, яке турбує багатьох: чи всім потрібні креми для обличчя? Чи обов’язковий він?

Важливо відчувати свої потреби: якщо відчуваєш, що шкіра суха, тоді треба. Я раджу зволожувати шкіру, але не варто забувати, що крем це лише 30-40% успіху. Найважливіше для шкіри – добре харчуватись та пити достатньо води. Є 3 рівні шкіри і на глибинний рівень ніякий крем не проникає і там “діючі речовини” це вітаміни та інші поживності, які ми отримуємо з харчування. Крем з активними компонентами може проникнути на 2й рівень, масло залишається на першому. Клітинки у нашій шкірі оновлюються кожні 28 днів і важливо забезпечити, щоб ці клітини були здоровими.

А які є дієві креми та сироватки для віку 30+ і в чому полягає різниця між молодшою та старшою шкірою?

Догляд за шкірою різного віку і справді має бути різною: з віком шкіра оновлюється довше, вона менш пружна, тому активні компоненти мають проникати у шкіру глибоко і вирівнювати шкіру.

Якщо шукаєте крем саме для цього віку, то зверніть увагу на наступні компоненти, бо саме вони допомагають регенеруванню шкіри: 

  • олія шипшини
  • олія насіння моркви
  • олія кісточок гранату
  • екстракт зеленого чаю чи матчі
  • гіалуронова кислота
  • колаген
  • коланзин
  • екстракт женьшеню
  • екстракт гінкго і ін. 

Ми з тобою багато говорили вже про те, що натуральні засоби накращі і краще давати менше інгредієнтів. Тому навіщо всі ці креми і інші засоби, якщо можна з голови до п‘яток обмаститися кокосовою олією і все?

Сенс є, тому що різні засоби мають різні властивості. Особливо для обличчя потрібно окремий догляд та підхід, бо шкіра на обличчі ніжніша, ніж на тілі. А шкіра під очима ще ніжніша. 

Щодо правильного використання олій у косметичних цілях, то варто зважати на комедогенність – властивість тієї чи іншої олії забивати пори нашої шкіри. Кокосову олію можна використовувати для тіла, але не обличчя (її рівень комедогенності – 4). Олію ж жожоба та шипшини для обличчя можна. Однак, олії не мають бути єдиним доглядом за шкірою, їх варто поєднувати з кремами на водній основі. 

Насамкінець, можеш дати кілька порад чи рецептів, як доглядати за своєю шкірою і не нашкодити їй та собі? 

Щодо рецептів, то їх можете пошукати на сайті wellness mama (https://wellnessmama.com/), там є багато крутих рецептів, частину з яких я сама дуже люблю робити вдома.

Ну і раджу робити масаж обличчя: це можна робити як руками, так і спеціальними роликами чи гуа – ша (масаж для обличчя за допомогою спеціального каменя-шкрібка).

Записала за відеоінтерв’ю: Діана Попфалуші

Фото: Андріана Сиванич, Діана Попфалуші

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *