Ну що, продовжуємо святкувати? А як справи у ваших холодильника та смітника? Де зараз більше продуктів?

На жаль, через нашу щедрість чи через традиції, чи ще з якихось причин, на свята прийнято готувати багаааато. Бо щедро, бо приїде родина, друзі, гості, колядники. І всіх необхідно нагодувати. На жаль №2, зазвичай, господині переоцінюють можливості своїх гостей і уся кухня завалена наїдками та залишками наїдків. Викинути у смітник рука не піднімається, а в когось дуже навіть піднімається.

Всім стояти! Нікому не панікувати! Операція з рятування їстівних залишків свята розпочинається негайно!

Звичайно, ми вже розповідали, як попередити утворення харчових (органічних) відходів: планування, складання меню, заготовки, страви-конструктори. Все це профілактичні заходи і наш поїзд вже поїхав. Тепер даємо собі раду з наслідками. 

Отже, що у нас найчастіше залишається після новорічно-різдвяних свят? 

Перша категорія – велика кількість різних готових страв і всіх у невеликій кількості: трохи куті, холодцю,  вареників, олів’є і шуби, того-сього (всякого-різного?). 

Друга категорія – невикористані продукти: варені та запечені овочі, що не пішли в салати, ковбаси та м’яска, сири, сирі овочі та зелень тощо. Давайте ж щось із ними робити. 

Пропонуємо вам такі приклади схем, за якими можна діяти:

Даруємо

Коли гості йдуть, пакуйте їм із собою 😉 Особливо актуально для близької родини. Так і зіпсутися не встигне, і рідним готувати менше, і можна скористатися багаторазовими контейнерами. Не відмовляйтеся від контейнера голубців, пакету пампухів, екстра холодцю чи шматка сирника. 

Виставляємо пріоритети 

Огляньте вміст холодильника. Все, що псується швидше та в чого «термін придатності» сплине от-от йде в хід першим. Стаємо домашніми мерчандайзерами 😉 Це будуть, швидше всього, улюблені майонезні салати, фаршировані яйця і все, що може скиснути. Сюди ж відносимо термічно оброблені продукти. Зварений та очищений буряк зіпсується швидше, ніж свіжий огірок. Але все це за умов правильного зберігання. До речі!

Правильно зберігаємо

Ще раз відкрийте холодильник і перевірте, чи правильно розставлені страви і продукти.  Ви ж знаєте що і як розставляти та зберігати в холодильнику так, щоб продовжити життя продуктів? Чи ні? Пишіть в коментарях і зможемо швидко цю ситуацію виправити. 

Заморозити не можна з’їсти. Де ваша кома? 

Більшість страв можна легенько заморозити і поволі доїдати? Всі готові зараз? Шок-контент! Можна заморозити і борщ, і грибну підливу, і шматок ковбаски, і – навіть – домашній сир! Отакі-то справи. Якщо ви не в силах з’їсти продукти до дня «ч», сміливо відправляйте в морозилку і потрохи діставайте звідти. Скільки ж часу на приготування їжі ви зекономите в найближчі дні чи тижні (тут вже залежить наскільки ви постаралися до свят;)! 🤗

Але давайте одразу домовимося щодо морозилки, бо це просто чорна діра, і якщо туди все закинути то можна про ці продукти успішно забути. По-перше, все структуруємо і підписуємо, а, по-друге, це не вічна панацея і морозилка, то не кріокамера з фантастичних фільмів про далеке майбутнє. Тому регулярно заглядаємо туди і підчищаємо залишки.

Включити режим шеф-кухаря. 

Практикуємо складання страв із залишків продуктів. Особливо актуально, коли залишилося півогірка, 3 оливки, шматок курки, ложка вареної каші, 2 листочки салату. Вже склали страву в своїй уяві? Тут є два варіанти. Перший, описаний вище, зараз модно називати «боул». Просто збираєте невелику кількість продуктів з різних груп. Будується він на основі конструктора, принцип якого – потреби вашого організму. В одній страві мають бути жири, білки та вуглеводи. Тобто, кладемо пів тарілки овочів, трохи білкових продуктів (яйця, курка, квасоля), якийсь жир – сир, оливка, авокадо і якоїсь каші, яко повільні вуглеводи. Можна доповнити соусом. Він у вас міг і готовий залишитися, в принципі))

Варіант другий – це страви з залишків. Тут вже доведеться трохи більше заморочитися, щоб приготувати з того, що у вас є, якусь нову страву. Хочете рецепт «післяріздвяний едішн» для буряків-моркви-оливок?

#залишкисвята. їжа

Операція «реанімація»

Деякі продукти можна убезпечити на довший термін без морозилки, а дещо реанімувати на місці і дати друге життя. Залишилася капуста від голубців, а борщ і тушковану капусту вже бачити не можете – квасимо, залишки вареного буряка від цвіклів (то у нас так бурячки з хроном кличуть на Галичині – прим ред.) чи половинка цибулини – маринуємо для майбутніх страв. А пампух взагалі можна правильно розігріти і він стане як новенький. Запити на рецепти приймаємо в приват 😉

Аналізувати. Лист у майбутнє.

Знову ми з тим своїм попередженням утворення відходів. Зробіть собі нотатку, ідеально електронну, на наступний грудень. Дайте відповідь на такі питання:

  • Що пішло не так? 
  • Чого майже не їли?
  • На скількох осіб розраховували і скільки чого було з’їджено? 
  • Що зіпсувалось? 
  • Що на що замінити? 
  • Будь-яке ваше питання, відповідь на яке допоможе не зіпсувати продукти під час наступних свят.

Не те, щоб ми пропонували рахувати вашим гостям що вони з’їли, а ні, саме це і пропонуємо)) І спробуйте, виходячи зі своїх записів, таки спланувати меню на наступні різдвяні свята 😉 

Ну і останнє, але екстра важливе. Якщо вже трапилася така халепа і щось таки зіпсувалося, то не викидайте в смітник, а компостуйте.

Як правильно компостувати за різних життєвих обставин ми маємо цілий розділ на сайті. Ласкаво просимо у світ компостування!

Ніби все, але у вас точно можуть бути ще ідеї. Пишіть в коментарях в наших соцмережах, як ви не даєте псуватися продуктам? Чи у вас вони не псуються, бо ви ідеально плануєте? Давайте поговоримо, поки ви чекаєте наступних статей із серїї #залишкисвята. Бо ще ж є подарунки, декор, паковання. А там вже і ялинки позбуватися доведеться. Словом, залишаємось на зв’язку.