Відсьогодні в країні почав діяти закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».
У магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг тепер заборонено безоплатно розповсюджувати пластикові пакети. І це — перший етап обмежень.
Львів показував приклад у цій сфері ще задовго до прийняття закону про обмеження обігу пластикових пакетів у червні 2021 року. У 2018 році не лише було прийнято рішення про обмеження комерційного використання одноразових поліетиленових пакетів у торгових мережах м. Львова, але й широкого розголосу набула і кампанія “Без поліетилену”, яку ми стартували у співпраці із Львівською міською радою та рядом торговельних мереж у 2019 році, і її підтримало тодішнє Міністерство екології. “Без поліетилену” стала всеукраїнською кампанією. А ще Львів першим запровадив компостування органічних відходів. Тож поширення біорозкладних пакетів істотно спростить запровадження такої практики і в інших містах.
Закон фіксує державну політику відмови від одноразових фасувальних пакетів. Тобто цей документ відповідає першому пункту ієрархії поводження з відходами — запобігання їх утворенню. Тож принагідно згадаємо і про важливість чимшвидшого розгляду та ухвалення законопроекту 2207-1д “Про управління відходами”, де обов’язково мають бути закладені основи для реалізації механізму розширеної відповідальності виробників.
У березні 2022 року вступає в дію наступний етап цього закону, а зовсім зникнути з магазинів пакетики мають з 1 січня 2023 року. Заборона не поширюється на надтонкі пакети для пакування свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів, льоду. Вони поки що можуть розповсюджуватися як первинна упаковка.
Окрім того, що закон також передбачає:
– Наближення українського законодавства до європейських норм (базується на Директиві 2015/720 «про зменшення споживання легких пластикових пакетів», що вносить зміни у Директиву 94/62 «про упаковку та відходи упаковки»);
– Сприяння модернізації технологічних процесів виробництва;
– Покращення екологічного стану в Україні;
– Зменшення частки відходів, які не переробляються;
– Встановлення відповідальності за порушення вимог Закону та розповсюдження пакетів.
Тож закликаємо переходити на свою тару та багаторазові торбинки! Це весело і корисно для довкілля.