Нещодавно ми проводили прямий ефір про гігієну немовлят. Своїм досвідом ділилася Люба Пікулик, мама чарівної Софії. Люба усе випробовує на практиці і розповіла нам багато цікавого. А тепер, Люба ще й написала для нас з вами статтю, щоб ми не втратили цю цінну інформацію. Тому, далі пряма мова від експертки, а в кінці ще трохи цифр від нас. Корисного читання!
“Ви що, не маєте грошей, я дам гроші на памперси!”, “Тобі немає, що робити, вдягни памперс і не муч дитину!”, “То ми за союзу прали пеленки, а тепер є памперси.” …і далі в такому дусі. Чомусь у більшості людей одна з перших асоціацій з немовлям — це брудний підгузок. Але людство тисячоліттями справлялось з вродженою здатністю немовлят випорожнюватись.
Одним з найстаріших методів гігієни є висаджування немовлят. Висаджування грунтується на тому, що немовлята попереджають про те, що вони хочуть випорожнитись, а завдання батьків в цей час — допомогти дитині це зробити. Але як дитина, яка не вміє говорити скаже про свою потребу? Плач, крехтіння, підгинання ніжок, активні пуки, звуки та гримаси, ніби дитина тужиться. Також дитина може хотіти “до туалету” відразу після пробудження чи наприкінці трапези, дещо старші діти можуть завмирати, чи хотіти вибратись з візочка або переноски, дехто може намагатись схопити себе за підгузок та зняти його. Батьки мають роздягнути дитину нижче пояса та взяти дитину на ручки з підігнутими ніжками над мискою, горщиком, ванною, умивальником чи унітазом. Поза навприсядки з підігнутими ніжками не перетискає пряму кишку і максимально допомагає розслабити м’язи тазового дна.
Плюси висаджування:
- це повністю zero waste
- батьки вчаться бачити потреби дитини і вчасно їх задовольняти
- шкіра малюка не контактує з сечею та калом, відповідно, менше подразнюється
- дитину, яку висаджували, легше привчити до горщика
Мінуси висаджування:
- вночі потрібно прокидатись і висаджувати дитину, адже немовля може випорожнюватись і 15-18 разів на добу
- є ризик не встигнути роздягнути дитину або донести до ванни чи туалету
Висаджування не передбачає те, що дитина буде весь час гола чи в звичайній білизні, його цілком можна поєднувати з багаторазовими підгузками.
Мабуть, найпоширеніша альтернатива одноразовим підгузкам — багаторазові підгузки. Вони складаються з самого підгузка та вкладки. Зовнішній підгузок шиють з водонепроникної тканини та мікрофлісу/мікрофібри. Зазвичай, його розмір регулюється кнопками або липучками, відповідно, один підгузок ви можете використовувати від народження дитини до переходу на горщик. У деяких виробників моделі не передбачають можливості регулювання розміру по висоті посадки підгузника, тому в них є окремі моделі для новонароджених і малюків в залежності від ваги. Вкладки ж забезпечують поглинання рідини.
Найчастіше, підгузки поділяють:
- за кількістю шарів: 3х, 4х, 5х та 6х шарові;
- за матеріалом, з якого виготовлені: мікрофібра, бамбук, мюслін, вугільна фібра чи їх поєднань, наприклад, вугільна фібра ззовні та декілька шарів бамбуку всередині).
З віком дитини збільшується і об’єм сечового міхура, тому вкладки потрібно підбирати з більшою кількістю шарів чи використовувати 2-3 вкладки до одного зовнішнього підгузника.
Перед першим використання підгузка його та вкладку необхідно обов’язково випрати. Оскільки зовнішній підгузок містить водонепроникну тканину або мембрану, прати його потрібно при температурі не вище 60°С без використання агресивних плямовивідників, відбілювачів чи пом’якшувачів для тканини, не прасувати, не сушити в сушарці, на батареї чи під прямим сонячним промінням. Вказані вище способи догляду підходять для вкладки, які не містять мембрану.
Багатьох лякає, що доведеться відпирати “номер 2”, але нічого складного у цьому немає — найпростіше змити сильним потоком води з крану чи душа всі залишки, а пляму, що залишилася, затерти господарським милом і відправити на прання з іншими підгузками.
Багаторазові підгузки можна носити не тільки вдома – для вологих підгузків та вкладок є сумки з водонепроникної тканини. Для нічного сну їх також можна використовувати – треба правильно підібрати зовнішній підгузок та вкладки.
Плюси багаторазових підгузків:
- вони економні та довговічні: ними може користуватись не одна дитина
- мають можливість регулювання залежно від віку та фігури дитини
- не містять компонентів, що здатні викликати алергічну реакцію у дітей
- на відміну від одноразового підгузка, температура в них залишається приблизно такою ж, як температура тіла дитини, що не провокує розмноження бактерій та грибків
- батьки краще розуміють потреби своєї дитини та перебувають у взаємодії з нею
- легко оцінити, чи достатньо їдять новонароджені: тест мокрих пеленок – у нормі, кількість попісів за добу має бути не менше 10-12, а в багаторазових підгузках їх легко порахувати
- вони можуть бути кольоровими та їх можна пошити самостійно
Мінуси багаторазових підгузків:
- їх потрібно правильно прати, адже деколи одна помилка у догляді може зруйнувати мембрану чи відшарувати прорезинений шар від тканини
- їх потрібно міняти частіше, ніж одноразовий підгузок
- при використанні декількох вкладок підгузок виглядає на дитині об’ємним
Хорошою заміною одноразовим підгузкам, коли малюка привчають до горщика, є тренувальні трусики. З назви стає зрозуміло, що їх завдання – допомогти дитині зрозуміти зв’язок між відчуттям наповненості сечового міхура та відчуттям дискомфорту, яке виникає, якщо не скористатись горщиком. Тренувальні трусики виглядають як звичайна білизна, та бувають декількох типів:
- Перші — це звичайні трусики, які мають вкладку у відповідних місцях або просто декілька шарів тканини, щоб намокнути від попісу.
- Другі — ззовні мають водонепроникну мембрану, а всередині вбираючий шар.
- Треті — просто мембрана, яка вдягається на звичайні бавовняні трусики.
У всіх варіацій одне завдання: якщо вже трапилась “аварія”, то підлога/килими чи дитячий одяг мають залишитись сухими. Тренувальні трусики розраховані тільки на один попіс, тому не підходять для нічного сну. Прати і сушити, якщо у них є мембрана, слід так само, як багаторазові підгузки. Розмір трусиків не регулюється, хіба є резинка на поясі, тому їх треба ретельно підбирати в залежності від розмірної сітки кожного виробника.”
І на сам кінець ще трохи цифр з Європейського дослідження про Засоби жіночої гігієни та дитячих підгузників:
“У 2017 році у 28-ми країнах ЄС налічувалось понад 15 мільйонів дітей у віці від 0 до 2 років
років, які використовували підгузки. Якщо врахувати, що в середньому за день потрібно 6 разів змінити підгузник, виходить, що у 2017 році було використано 33 млрд одноразових дитячих підгузників.
Орієнтовна середня вага кожного підгузника після використання становить близько 200 г. Тому можна припустити, що на кожну дитину припадає 438 кг брудних підгузників щорічно – це означає, що через 2.5 років одна дитина продукує близько 1 т відходів.”
Як вам такі аргументи? Діліться своїми думками та досвідом з багаторазовими підгузниками чи висаджуванням у коментарях.