Чи потрібні окремі контейнери для збору використаних одноразових засобів індивідуального захисту від населення

Зараз одним з найактуальніших питань є раціональність використання мешканцями/цями одноразових масок чи рукавиць та, відповідно, їх утилізація. Щодо першого, то звернемось до авторитетних рекомендацій – від Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), яка рекомендує носити маски лише тим людям, які доглядають за хворими чи тим, що мають виражену симптоматику вірусу. Для тих, хто, скажімо, йде в супермаркет, достатньо використовувати багаторазову маску, захисні властивості якої не лише достатні для того, щоб зменшити поширення великих крапель аерозолю на упакування товарів (умовах контрольованої кількості покупців, температурного скринінгу на вході, використання засобів для дезінфекції ) І тут дати посилання на дослідження по багаторазових масках, але й створює менше сміття: після використання такі маски варто попрати за високої температури та/або промити дезінфекційним розчином, просушити і їх можна використовувати повторно, не забруднивши довкілля та зекономивши власні кошти.

ВООЗ наголошує на тому, що перевіреними і першочерговими засобами захисту є: 

  1. Самоізоляція.
  2. Зберігати дистанцію, коли ви знаходитесь у публічному просторі.
  3.  Регулярно дезінфікувати руки.

Тобто, коли ми говоримо про індивідуальні засоби захисту, які використовують здорові люди в побуті, – одноразові захисні маски та рукавички – хочемо зауважити, що ці засоби не потребують спеціального додаткового обладнання для утилізації. Тобто, їх можна викидати у звичайні смітники. Небезпека, на яку люди додатково наражаються, коли виходять з дому, щоб віднести ці засоби в пункт збору, є високою. Відповідно, створювати систему окремого збору та утилізації одноразових засобів індивідуального захисту ми не вважаємо доцільним.

Разом з тим, важливо подбати про карантинування відходів й достатній захист для працівників комунальної сфери, які здійснюють збір та вивіз ТПВ з контейнерних майданчиків житлової зони міста.

Водночас, наголошуємо, що вкрай необхідним є налагодження системи збору від населення протермінованих ліків, зокрема, антибіотиків та інших медичних відходів, що потребують утилізації .   

Інша справа, коли говоримо про ті ж засоби захисту, які використовує персонал в медичних установах. Ці засоби індивідуального захисту повинні утилізовувати виключно на спеціальних підприємствах, які мають для цього відповідну ліцензію. 

Ну і про екологічно-естетичний план використання одноразових засобів: багато людей викидає їх прямо на вулиці. Порахуйте, скільки масок та рукавичок ви побачите по дорозі до найближчого супермаркету. Як мінімум 1 маска на 2 хвилин пішої ходи та й знайдеться. І це вже питання культури! Більшість масок виготовлені з синтетичних матеріалів і не повинні потрапляти в довкілля. Ба більше, навіть потрапивши на сміттєзвалище, вони ще десятиліттями залишатимуться там, допоки не розпадуться. 

Кажуть, що за період карантину зменшилось навантаження на довкілля. В короткостроковій перспективі це так, але коли ми побачимо, наскільки зросла кількість побутових відходів, ми від цієї тези легко відмовимось.

Будьмо здорові та не зраджуймо дарма своїм принципам!

 

Ваша команда ГО “Нуль відходів Львів”