Зараз у продажі є багато видів текстильних багаторазових засобів гігієни: для дітей – багаторазові тканинні підгузки, тренувальні трусики; для жінок – багаторазові прокладки, менструальні труси. Але чи є стандарти до їх виробництва? І для чого ці стандарти взагалі?
В Україні ми не знайшли державного стандарту для виготовлення таких засобів. Тому в цьому огляді ми розглянемо стандарти для виготовлення багаторазових засобів гігієни країн Африки (так, ми теж були здивовані, що там вони розроблені, а наприклад, в США – ні) та Великобританії. З 2014 року національні стандарти розробили та затвердили (або ж вони перебувають на фінальному етапі розгляду) Танзанія, Уганда, Зімбабве, Малаві, Ефіопія, Південно-Африканська республіка. Регіональні стандарти – Африканська організація стандартизації (36 країн-членів) та Східно-Африканський комітет стандартизації (Танзанія, Кенія, Уганда, Руанда, Бурунді, Південний Судан).
Стандарт для багаторазових засобів гігієни передбачає, що в ньому розписані чіткі вимоги:
- Загальні: терміни та визначення, опис / категоризація, розмір (розміри), складові матеріалу або вимоги до тканин за існуючими стандартами якості, будова виробу;
- Специфікації продукту: якість виготовлення, вбирання та здатність утримувати вологу, місткість, рівень pH, загальна кількість життєздатних бактерій (1000 на грам гігієнічного виробу), мікробіологічні рівні (Enterobacteriaceae, Staphylococcus aureus і Pseudomonas aeruginosa), довговічність (30-60 циклів прання), запах, час висихання, стійкість кольору;
- Упаковка та маркування: маркування, інструкції з використання та догляду, спосіб утилізації;
- Тестування: періодичність і масштаб тестування, рандомізоване або обов’язкове тестування, методи відбору зразків для тестування;
- Методика та процедура випробувань: визначення рН водного екстракту, визначення здатності до поглинання і його швидкості, визначення водорозчинності барвників;
- Виробниче середовище: вимоги до обладнання, вимоги до співробітників.
Слід звернути увагу, що у всіх стандартах африканських країн є рекомендація до маркування рекомендацій з догляду та прання цих засобів, за умов дотримання яких суттєво подовжується термін експлуатації виробу.
Велика відмінність від українського законодавства полягає у тому, що в африканських країнах багаторазові засоби як дитячої, так і менструальної гігієни визнані виробами медичного призначення. В Україні дитячі підгузки, як одноразові, так і багаторазові, не є виробами медичного призначення. У нас є тільки стандарт на засоби сечопоглинальні, який стосується пелюшок, урологічних прокладок та підгузків для дорослих.
В 2019 році у Великобританії був прийнятий білль (тип нормативного документу) про підгузки (A Nappies (Environmental Standards) Bill). Його мета – встановити екологічні стандарти для підгузків, положення про рекламу та промоцію підгузків відповідно до цих стандартів та інші цілі.
У цьому документі встановлюються вимоги до підгузків, які продаються або рекламуються як «багаторазового використання», «біорозкладні», «еко-дружні», «дружні до довкілля» тощо. Також визначено інші подібні терміни (законодавчо гарантовано, що виробники не можуть робити неправдиві заяви про екологічність). Експерти стверджують, що такий документ прийняли через те, що біорозкладні одноразові підгузки використовують приблизно таку саму кількість кінцевої сировини та енергії для виробництва, що й їхні аналоги, що не піддаються біологічному розкладанню.
У публічному доступі має бути інформація про вплив одноразових підгузків на довкілля та фінансові переваги багаторазових підгузків для сімей і місцевої влади, щоб батьки могли приймати обґрунтовані рішення при виборі дитячих підгузків.
Місцевій владі по всій країні рекомендується впроваджувати схеми ваучерів на багаторазові підгузки, щоб зменшити кількість відходів одноразових підгузків і циркуляції пластику одноразового використання в потоці відходів. Схема ваучерів передбачає, що місцева влада покриває частину вартості купівлі багаторазових підгузків для сімей з їхнього муніципалітету (найчастіше це 50£).
На нашу думку, регулювання положень про рекламу та уникнення можливості зловживати термінами «біорозкладний» та з приставкою «еко-» не вводитиме споживача в оману. Адже використання цих термінів може спонукати до купівлі виробів з думкою про те, що вони розкладуться в довкіллі. Хоча насправді це не так. «Еко-» можуть містити трохи менше пластику за рахунок використання його тоншого шару у виробі. Під «біорозкладними» виробами часто маскують оксорозкладні вироби, які у своєму складі містять домішки, які пришвидшують розпадання пластикового виробу на дрібніші частинки, в тому числі і мікропластик. А при вживанні маркування «для компостування» мають бути чітко прописані вимоги компостування (вкладки у гібридних системах підгузків): чи вони підходять для домашнього компостера чи для промислового компостування (аеробне чи анаеробне компостування). І магії саморозкладання не відбувається для цих виробів, якщо їх викинути у загальний смітник.
Без стандартів виробництва виробники можуть поширювати продукти будь-якої якості, функціональності, довговічності тощо; роздрібні продавці / дистриб’ютори / ГО мають обмежені рамки для регулювання, інспектування, сертифікації та забезпечення якості продукції на ринку.
Тому стандарти – це те, чого виробники самі підсвідомо хочуть дотримуватись, щоб могти виготовляти та реалізовувати конкурентоздатну продукцію. Український ринок багаторазових засобів гігієни представлений різними виробниками та дистриб’юторами: від самозайнятих матерів, які розробили та протестували виріб на власних дітях чи на собі, цехів з пошиття таких виробів в Україні, імпортерів товарів світових виробників до простого перепродажу товарів, виготовлених без жодних стандартів. І тут вже покупець іде за репутацією бренду чи ціною. Ми ж як громадська організація, яка популяризує використання скорочення використання одноразового та перехід до використання багаторазових речей у побуті, однозначно виступаємо за те, щоб досвід першого знайомства з багаторазовими підгузками був тільки позитивним. А це в багато чому залежить від якості виробу.
Матеріал підготовлений в межах проєкту з підтримки використання багаторазових підгузків, горщика та методу висаджування немовлят, який реалізовуємо за підтримки Zero Waste Alliance Ukraine та Break Free From Plastic.