Менструальні чаші під час війни: як обрати і правильно використовувати?

ГО «Нуль відходів Львів» за підтримки іноземних партнерів забезпечує безкоштовними багаторазовими засобами менструальної гігієни жінок у Львові — внутрішньо переміщених осіб, волонтерок, лікарок, а також інших жінок, чиє життя зазнало змін через воєнні дії. В рамках проєкту відбувся вебінар «Багаторазові засоби гігієни в часі війни», на якому ми обговорювали особливості використання менструальних чаш з точки зору медицини, правила догляду за чашами, а також ділилися власним досвідом. 

 

Спікерками виступили:

Наталія Новікова, гінекологиня, Південна Африка;

Шанел Мартінусен, лікарка, засновниця бренду чаш «F-word Cup», Південна Африка;

Анна-Марія Домінік, проєктна менеджерка «Greenzone Association», ГО «Zoldovezet Torsulos», Угорщина.

Вебінар доступний для перегляду на нашому YouTube-каналі.

У цьому тексті ми зібрали для вас відповіді на найпоширеніші запитання на цю тему.

Які бувають менструальні чаші?

Усі чаші схожі між собою за формою, із невеликими відмінностями між чашами різних виробників. Може відрізнятися форма нижньої частини чаші, “стебло” — воно може бути у вигляді трубки, кільця або видовження самої чаші. Чаші бувають різного кольору та розміру. Шкала розмірів залежить від виробника. Наприклад, у чаш “F-word cup” менша чаша має обʼєм 15 мл, більша — 20 мл.

Як підібрати розмір чаші?

Менші чаші рекомендують для жінок, які ще не народжували та/або мають не дуже інтенсивні виділення. Якщо ви народжували або дуже часто змінюєте тампони чи прокладки, якщо цикл тривалий та болючий — рекомендуємо використовувати чашу більшого розміру.

Чи підходить менструальна чаша для дівчат-підлітків?

Так, з точки зору фізіології немає застережень щодо використання чаш у підлітковому віці. Якщо дівчина готова користуватися чашею, треба пояснити правила користування та не створювати штучних табу. Важливо нормалізувати менструацію як природний процес. Іноді проблема саме в неготовності мами відкрито обговорювати менструальні питання. Використання чаші ніяк не впливає на цноту.

Як доглядати за чашею?

Після кожного спорожнення чашу варто мити теплою водою з милом. Існують також спеціальні дезінфекційні засоби для чаш, але і цього способу цілком достатньо. Якщо ви хочете обробити чашу спиртовмісним антисептиком, обовʼязково перед введенням ретельно промийте її водою.

Між циклами чашу варто загорнути в тканину та прокипʼятити.

Якщо з часом чаша жовтіє чи на ній зʼявляються плями, її можна замочити в перекисі водню для відновлення кольору.

Як правильно вводити чашу?

Вводити чашу потрібно чистими руками, зігнувши її, щоб зменшити в обʼємі. Це можна робити різними способами, найпростіший — зігнути обідок чаші, як літеру “С”. Після введення потрібно переконатися, що чаша повністю розкрилась всередині. Для цього проведіть пальцем навколо чаші, ви маєте відчути її правильну круглу форму. Якщо чаша не розкрилась, натисніть на її основу.

Після введення чаші її “хвостик” не має відчуватися ззовні, тому вводити її треба достатньо глибоко. Не хвилюйтесь, чаша не підніметься вище, ніж потрібно. Вона залишиться у вагінальному каналі нижче шийки матки.

Як часто спорожнювати чашу?

Спостереження показують, що чаша наповнюється в середньому за 12 годин. Проте це залежить від дня циклу та інтенсивності виділень, в перші дні це доведеться робити трохи частіше. Зручно спорожнювати чашу зранку та ввечері, а за потреби — ще один раз протягом дня.

Чи можливі протікання чаші? 

Правильно встановлена чаша не повинна протікати. Чаша має маленькі отвори у верхній частині, завдяки яким після розкриття утворюється вакуум і чаша надійно фіксується у вагінальному каналі. Якщо чаша протікає, можливий один із трьох варіантів:

– чаша неправильно встановлена (занизько, або ж не повністю розправилась);

– неправильно підібраний розмір чаші;

– чаша переповнена, її потрібно спорожнити.

Чому чашу можна спорожнювати рідше, ніж міняти тампони? Чи не виникне синдром токсичного шоку?

Тампон всмоктує кров та виділення і створює сприятливе середовище для розмноження мікроорганізмів. Чаша працює за іншим принципом: вона не всмоктує виділення і не допускає їх контакт зі слизовою. Якщо правильно доглядати за чашею та вчасно її змінювати, ризик виникнення ускладнень практично нульовий.

Чи можливі випадки індивідуальної непереносності чаш?

Чаші виготовляють з медичного силікону, алергічні реакції на який дуже рідкісні, хоч і можливі. Також в медичній літературі описані поодинокі випадки негативної реакції у жінок на утворення вакууму навколо шийки матки при введенні чаші.

Чи є протипокази для використання менструальних чаш?

Чашу не можна використовувати, якщо є активна вагінальна інфекція. Також деякі захворювання, такі як рак піхви чи рак шийки матки, виключають використання менструальних чаш.

Коли змінювати менструальну чашу?

Різні виробники говорять про використання однієї чаші впродовж 3-5, іноді до 10 років. Чаші не мають терміну придатності, головне — правильно доглядати за вашою чашею та слідкувати за тим, щоб силікон зберігав цілісність та пружність. При перших ознаках псування чашу потрібно замінити на нову.

Якщо ви бажаєте взяти участь у проєкті та безкоштовно отримати багаторазові засоби менструальної гігієни, будь ласка, заповніть форму.

Інформацію про інші багаторазові засоби менструальної гігієни із детальними рекомендаціями щодо їхнього використання ви можете знайти на нашому сайті.

Проєкт реалізовується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки уряду Швеції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *