Традиційно в Україні другий тиждень після Великодня є поминальним. Люди масово відвідують цвинтарі, впорядковують могили. На цвинтарях відбуваються різні обряди, які можуть дуже відрізнятися в залежності від регіону.
Чимало людей в цей час намагаються гарно і святково прикрасити могили своїх рідних. Важливо, щоб ці прагнення не спричинили надмір зайвих і небезпечних для довкілля атрибутів, зокрема пластикових вінків та квітів. В умовах війни традиції і поведінка мають бути максимально безпечними.
Найважливіший момент у підготовці до поминального тижня — прибирання та впорядкування могил своїх близьких. Готуючись до прибирання, важливо подумати про те, які утворяться відходи та що з ними робити.
Якщо біля цвинтаря немає спеціальних контейнерів, то не утворюйте та не підтримуйте стихійних сміттєзвалищ, подбайте про вивезення сміття до відповідного місця.
Візьміть із собою пакети для сміття, відсортуйте вторсировину, яка траплятиметься.
Органічні відходи також зберіть окремо і подбайте про їх компостування.
Щодо цвинтарних оздоб та атрибутів, то передусім треба уникати марнування. Подумайте, чи справді потрібні десятки букетів та лампадок від усіх родичів?
Серед атрибутів, які часто використовуються на могилах, найпоширенішими є квіти. Здається, вже немає людини, яка б не чула про шкідливість пластикових вінків та квітів для довкілля. Просто уявіть, скільки сміття утвориться, якщо на кожну могилу покласти хоча би по одній пластиковій квітці. Тому в жодному разі не потрібно використовувати пластикові квіти та прикраси, подумайте про альтернативу.
Звісно, найкращим в цій ситуації буде використання живих квітів. Але за відсутності змоги часто відвідувати цвинтар і прибирати залишки квітів краще відмовитися від них взагалі. Як варіант довготривалої оздоби може бути використаний вінок із сухоцвітів та інших засушених рослин.
Ще одним поширеним цвинтарним атрибутом є лампадки. Тут необхідно пам’ятати, що лампадки виготовляються зі спеціального скла, яке витримує більшу температуру. В процесі використання воно забруднюється відходами від парафіну, тож таке скло не переробляється. Тому важливо використовувати лампадки повторно та намагатися уникнути накопичення великої їх кількості.
У деяких країнах, зокрема у Польщі, поширюється тенденція ставити на цвинтарях спеціальні шафки, в яких можна залишити непотрібні лампадки. Ці лампадки люди можуть взяти безкоштовно і використати повторно.
Іншим популярним у світі способом вшанування померлих є благодійні пожертви на їхню честь. Кошти, які використовуються на придбання вінків чи інших прикрас, можна спрямувати на благодійні цілі. Таким чином навіть після смерті ваші близькі зможуть долучитися до добрих вчинків. Готуючись до поминального тижня, подумайте про нематеріальне вшанування померлих, адже найважливіше не прикрасити, а пам’ятати.