Кожна з нас щомісяця знає, як ці “проблеми та незгоди” нам роблять, все-таки, в житті погоду. І більша половина людства щомісяця відчуває біль та дискомфорт, які означають, що організм здоровий та здатен народити. Поруч із фізіологічними особливостями тут крокує ще один невід’ємний (здавалося б) фактор – сміття. Кожного циклу ми використовуємо більше десяти різних одноразових менструальних засобів, які після використання викидаємо у смітник, або, ще гірше, – змиваємо каналізацією і твоя прокладка подорожуватиме більше, ніж ти.
А якщо я скажу тобі, що це не звичний стан речей? Що є такі засоби, які не лише зроблять твою менструацію комфортнішою і безпечнішою, але й не шкодитимуть довкіллю?
Цікаво? Тоді вмощуйся зручніше, зараз буде лонгрід про “місячне”: Як зробити свою менструацію менш сміттєвою, але не менш комфортною.
Перед тим, як ми перейдемо до опису багаторазових менструальних засобів, хочу тобі розповісти про те, що одноразові прокладки і тампони шкодять як тобі, так і природі. Наведені нижче дані – результат дослідження, здійсненого організаціями Zero Waste Europe та Break Free From Plastic. Переклад цілого звіту можеш прочитати за посиланням.
Ось деякі цифри, які підтверджують негативний вплив використання одноразових засобів менструальної гігієни на здоров’я і довкілля:
- Більшість звичайних одноразових прокладок на 90% складаються із пластику.
- Синтетичні ароматизатори, які додають до одноразових прокладок, можуть містити до 3 900 хімічних речовин (стирол, хлорметан, хлоретан, хлороформ, ацетон та інші); деякі з цих речовин – канцерогени, нейротоксини, можуть викликати подразнення, порушення гормональної та репродуктивної системи.
- у 28-ми країнах ЄС у 2017 році було використано близько 50 мільярдів одиниць одноразових засобів менструальної гігієни, а це близько 590,000 тонн відходів в рік.
- 4% від загального обсягу побутових відходів – це відходи від використаних засобів менструальної гігієни, дитячих підгузків та вологих серветок.
- Із загального об’єму використаних одноразових товарів менструальної гігієни, дитячих підгузків та вологих серветок в 28-ми країнах ЄС 87,4% потрапляє на звалища і 12,6% спалюється.
- За рік використання жінкою одноразових менструальних засобів утворюється 5,3 кг викидів СО2. Тобто, за рік на використання одноразових менструальних засобів у країнах ЄС припадає 245,000 тонн викидів СО2.
А тепер подумай, чи не є шкідливими для нашого організму речі, які сприяють зміні клімату, забруднюють довкілля та не піддаються біологічному розпаду? Звісно, що є. Тому далі пропоную кілька альтернатив.
До речі, багаторазові альтернативи також сприяють економії коштів: якщо порахувати те, які суми ми витрачаємо на прокладки та тампони за рік, то одноразова інвестиція у багаторазові засоби окупить себе дуже скоро.
Дисклеймер: Перед тим, як підбирати будь-які засоби, якими користуватимешся під час менструації, раджу проконсультуватись із лікарем/кою.
Менструальна чаша
Заслуговує “Оскара”. Чесно 🙂 Це максимально комфортний засіб, яким можна користуватись під час менструацій. Менструальна чаша, як вже зрозуміло із назви, це невеликий резервуар чашоподібної форми, який потрібно вводити на невелику глибину у піхву, де він збирає менструальну кров. Чашу варто тримати всередині піхви максимум 8 годин (так говорить виробник, однак лікарі/ки рекомендують змінювати чашу не рідше одного разу на 3-4 години). Чаші виготовляють із медичного силікону. Перед та після циклу потрібно стерилізувати (прокип’ятити) чашу, а під час циклу рекомендується мити її гарячою водою з гіпоалергенним милом чи використовувати антисептик. Ризик протікання – мінімальний, а при правильному встановленні він сходить нанівець. Для підстрахування можна використовувати багаторазові “щоденні” прокладки. Чаші бувають різних цінових сегментів, однак не рекомендуємо замовляти чаші з Аліекспрес, тому що їхня якість може бути сумнівною (а може і не бути, але краще Фортуну не викликати на баттл).
Рекомендації при виборі чаш різняться. Деякі виробники рекомендують обирати чаші згідно розмірів: S для тих, хто не народжували, а L для тих, хто народила. Інші ж звертають увагу на жорсткість: для тих, хто займається спортом та більш активні, радять обирати жорсткіші, для менш активного способу життя – м’якші. Ну і нещодавно відкрила для себе ще одну рекомендацію: менші чаші радять використовувати для днів із меншими виділеннями, більші – коли виділення рясніші.
Багаторазові прокладки
Максимально схожі до своїх одноразових подруг: мають основну частину, яка впитує кров, і “крила”, які фіксують прокладку на нижній білизні (защіпаються). Єдина, але значуща відмінність, – вони багаторазові. Після використання їх потрібно добре промити холодною водою, випрати у пральній машині, висушити і можна використовувати знову. Важливе питання: чи є запах? Ні, нема, якщо вчасно їх змінювати (залежить від рясності виділень). Чи є ризик протікання? Так, є, тому теж треба зважати на рясність.
Бувають щоденні, нічні та звичайні прокладки. Також їх виготовляють з різних матеріалів – бавовняні, вовняні, лляні – та, у більшості випадків, вони мають шар водонепроникної мембрани, яка захищає від протікань.
Менструальні труси
Певно, один із найзручніших винаходів людства. Якщо чаша це інструмент, комфортний і звичний не для всіх, то менструальні труси максимально вигідне вирішення проблеми. Єдиний мінус – якісні труси є недешевими, однак інвестувавши один раз, ти матимеш спокій найближчі 3-5 років. Також рекомендується мати кілька змінних пар, особливо в перші дні, коли виділення рясні. Змінювати їх можна раз чи два рази на день, якщо ж ти в дорозі чи на роботі, то можна зберігати їх у водонепроникних мішечках/торбинках (а-ля плащівка). Запах – відсутній. Протікання – мінімальне, якщо взагалі можливе. Також бувають різної вбиральної здатності.
Існує також думка, що багаторазові прокладки і труси це максимально негігієнічно, і розплідник всього (sic!). Скажу так, всі думки мають право на існування, проте я (і не лише я) впевнена в тому, що багаторазові замінники тампонів та прокладок – якщо за ними правильно доглядати – є кращими варіантами пережити менструацію максимально комфортно, аніж їхні одноразові “подруги”. Доказом цього є частота виникнення синдрому токсичного шоку (СТШ): у жінок, що користуються тампонами, він спостерігається доволі часто, починаючи з з 80-х років минулого століття, напротивагу цьому СТШ від користування чашею був зафіксований за останні 25 років всього 1 раз.
Тільки тобі, так, тобі, що знаходиться з іншої сторони екрану, робити вибір. А я всього лише пропоную варіанти 🙂 Тому бажаю нам з тобою комфортних та екологічних місячних.
А подивитися і почитати все про екологічну менструацію можна у спеціальному розділі на сайті. Там і про кожен багаторазовий замінник окремо, і переклад дослідження, і цікаві факти. А може і ще щось додамо згодом. Залишайтесь на зв’язку!