Компостування на прибудинковій території
Встановлення компостера
Вибір місця для компостера
Надзвичайно важливим при встановленні компостера є вибір місця. Найкраще його ставити на газоні на свіжу розрихлену землю (можна навіть трішки її скопати). Це робиться для того, щоб рідина з компосту всотувалася в землю. З тієї ж причини важливо поставити компостер на рівну поверхню – щоб не було жодних проміжків між компостером та поверхнею землі і рідина з компосту не витікала на асфальт за його межі. Так ви уникнете неприємного запаху. А для уникнення проблем з гризунами та безпритульними тваринами (собаки та коти) рекомендуємо убезпечити контейнер сіткою зсередини. Покрокову інструкцію зі встановлення сітки дивіться далі.
Монтаж внутрішньої сітки компостера
Для того, щоб вмонтувати сітку, знімаємо дошки з однієї сторони компостера.
Беремо сітку довжиною 1,5 м і товщиною 1,4 мм. Загинаємо з двох боків приблизно по 17 см. Необхідно, щоб сітка лягла на днище компостеру.
Зігнуту сітку встановлюємо на дно компостери.
Кріпимо сітку саморізами з великими шляпками.
Так само кріпимо сітку саморізами з боків.
Сітку довжиною 3,5 м і товщиною 0,8 мм загинаємо з одного боку приблизно на 30 см.
В кутах з меншої зігнутої сторони робимо два надрізи так, щоб потім сітка могла накластися одна на другу.
Закладаємо сітку на стінку компостеру поверх тієї, що встановлена на дні компостеру.
Кріпимо сітку до боковин саморізами, а також знизу у декількох місцях.
Сітку фіксуємо саморізами зверху і посередині (усього 4 штуки).
Встановлюємо назад дошки, які витягнули перед монтажем.
Процес компостування
Після того, як ви обрали місце, встановили компостер і змонтували сітку, починаємо компостувати.
Як закладати органічні відходи
Найкраще для початку компостування встелити дно компостера шаром садових відходів (орієнтовно 20-30 см). Перш за все, цей шар буде абсорбувати надлишок вологи з першого шару компостування. Співвідношення на 1 частину садових відходів до 3 частин кухонних відходів є найкращим. Зазвичай, в громадському компостері (або у власному компостері біля приватного будинку) кожен присипає за собою органічні відходи листям, але якщо в ОСББ є така можливість, то краще, щоб доглядом за компостером займалась одна людина. Періодичність може бути різна (один раз в день, раз на декілька днів). Наприклад, щоранку після прибирання, якщо за компостером доглядає двірник(-чка). Все залежить від того, скільки квартир сортує і як багато кухонних органічних відходів зносять в компостер. Це буде хорошим запобіжником того, що компост стане надто вологим, відповідно, не буде неприємного запаху та дрозофілів.
Подивіться чудове відео створене в рамках проекту Soil Life in Action, що наочно показує роботу хробаків в компостері.
Ідеально, коли поруч із компостером, де відбувається власне процес компостування, є окремий ящик для садових відходів. Туди складаються гілки, листя, суха трава з території навколо, і саме з нього беруться садові відходи для пересипання кухонних відходів в основному компостері.
Також рекомендуємо добре накрити дерев’яний компостер банером від дощу та снігу, щоб всередину не потрапляв надлишок вологи. Використані банери ви завжди можете взяти у наших друзів Зелена коробка (https://greenbox.net.ua/).
Досипати органічні відходи (як кухонні, так і садові) потрібно зверху компостера. Нижня дверка використовується лише для вигрібання готового компосту.
Як підселити хробаків у компостер
Пересаджувати хробаків треба разом із субстратом, з яким ви їх купили. А щоб хробаки добре прижились, їм потрібно багато цього субстрату, тому при купівлі просіть продавців, щоб не жалкували та насипали вам повний ящик. Щоб поселити хробаків, треба зробити неглибоку ямку ближче до задньої стіни компостера, але не під саму стінку, і викласти їх туди разом із субстратом.
Компостер взимку
Взимку хробаки будуть ховатися від холоду і лізти всередину компостера. Для цього у вуличних компостерах, об’єм яких 900-1000 л, місця достатньо. Дуже важливо, щоб на початок морозів компостер був вже наповнений хоча б на половину і хробаки були заселені та прижилися. Хробаки харчуватимуться тією їжею, що вже є в компостерів. Також при компостуванні виділяється тепло, тому всередині компостера буде зберігатися плюсова температура, навіть якщо органіка ближче до країв компостера примерзне. Та органіка, що примерзе, дуже швидко скомпостується після того, як відтане.
Найпоширеніші помилки під час формування компосту, причини та методи їх вирішення
Проблема |
Причина |
Метод |
Занадто сухий: – компостування зупиняється – сірий грибок |
Через потепління або суху погоду, випарувалось багато води, або додали надто багато сухого листя чи трави, активність мікроорганізмів припинилась |
Перемішати вміст компостера і зволожити, або додати кухонні відходи. |
Занадто мокрий: – неприємний запах гниття – коричнево-чорного кольору – нестача кисню – з’явилися мухи |
Довгі дощі або занадто багато “вологих” відходів (трав’яний клин, кухонні відходи), або мало сухих садових відходів (гілок, кори, сухого листя). |
Додати сухі садові відходи (гілки, солома, сухе листя). Перемішати вміст компостера, це додасть кисню. |
Повільне компостування: – зазвичай сухий – з’являються жучки |
Надто висока частка сухих садових відходів в компості |
Додати більше кухонних відходів. Більші шматки деревини варто подрібнити. |
Поганий запах: – відсутність кисню – занадто вологий, липкий |
Забагато вологих кухонних відходів. |
Розпушити компост, перемішати його і діяти так само, як і у випадку із занадто вологим компостом. |
Поява гризунів |
1.Наявність гризунів в околиці. 2. В компост викинули велику кількість решток тваринного походження (м’ясо, риба, кістки) |
|
Поява грибка |
Надлишок свіжих кухонних відходів, що містять цукор та глюкозу (наприклад, зіпсовані фрукти), особливо на поверхні компосту. |
Свіжі кухонні відходи повинні бути добре перемішані (потрібна аерація). Притрусити листям та травою. |
Що робити з готовим компостом
Готовий компост є цінним добривом як для домашніх рослин, так і для клумб, кущів та дерев на прибудинковій території.
Готовий компост можна перемішувати з землею (ґрунтом) при посадці чи пересадці домашніх вазонів.
Також його можна підмішувати в землю при посадці дерев, кущів та квітів навколо будинку, а також підкопувати (домішувати) до вже існуючих клумб із рослинами.