Як підготуватись до зими? Одягніть себе!
Теми підготовки до зими, а найбільше – утеплення, цьогоріч стали для кожного з нас особливо актуальними. Ми ж пропонуємо перш за все почати з себе. А точніше з того, що найближче до тіла – термобілизни. Згадуючи туристичну приказку: «Немає поганої погоди, є погано підібране спорядження», ділимося порадами щодо вибору термобілизни.
Сучасна термобілизна – це не старі розтягнені кальсони чи кусючі рейтузи, а доволі технологічні вироби з синтетичних чи натуральних волокон. Завдання термобілизни – відводити вологу та зберігати тепло. При цьому вона не має дуже щільно обтягувати чи перетискати тіло, адже це порушує кровообіг. Але і від надто вільної користі буде мало.
Найдешевшим варіантом є термобілизна з синтетичних волокон (поліестер, поліамід, еластан)
Переваги:
- швидко сохне
- добре відводить вологу
- доволі зносостійка
- відносно недорога
Недоліки:
- у порівнянні з іншими видами термобілизни – погано гріє
- швидко чути запах поту
- швидко плавиться та починає горіти при контакті з вогнем
Дорожчий варіант – термобілизна з натуральних волокон (вовна)
Переваги:
- добре зігріє
- вбирає вологу
- не так швидко чути запах поту, як у синтетичних виробах
Недоліки:
- повільно сохне
- легко протирається (утворюються дірочки)
- потребує правильного режиму прання
Найкращим варіантом вовняної термобілизни є вироби з мериносової вовни
Вона є найм’якшою та найтоншою, тому дуже цінується.
Доступні також вироби із змішаним складом. Наприклад, вовна та поліестер або вовна та бавовна. Відсоткове співвідношення складників може бут різним. Це спроба виробників поєднати переваги синтетики та натуральних волокон. Однак через те, що там менше вовни, сам матеріал є дешевшим.
До речі, якщо у виробі 95% і більше вовни, то він має усі переваги білизни з натуральних волокон, а трохи синтетичної нитки додали для міцності або для зшивання виробу.
Zero waste аспекти
Найбільш поширений тип синтетичного волокна – поліестер. Його виготовляють з ПЕТ (поліетилентерефталату), що в свою чергу виготовляється з нафти та похідних її переробки.
За даними з Вікіпедії, у 2018 році країна-агресор посідала друге місце у світі за обсягами експорту нафти.
За оцінками експертів, близько 60% ПЕТ, який виготовляють у світі, йде на виготовлення волокон поліестеру для використання у текстильній галузі. Майже половина усього одягу та взуття містить у своєму складі поліестер. Хоча зараз виробники частково переходять до використання волокон поліестеру, який виготовляють з переробленого пластику (зазвичай – з ПЕТ-пляшки або упаковки), все ж дослідники не сприймають це, як хороше рішення. Річ у тому, що під час прання вироби з поліестеру втрачають дрібні часточки пластику (мікропластик), які потрапляють у стічні води, звідти – в екосистему, зокрема у моря та океани.
Інший аспект – це обмежена можливість переробки волокон поліестеру. Доступні способи переробки дуже ресурсо- та енергозатратні. Важливо й те, що при кожній наступній переробці волокна втрачають свою якість та міцність.
Ми ж закликаємо обирати більш сталі варіанти одягу – з натуральних волокон. Також рекомендуємо розглянути можливість придбання одягу у стокових магазинах або вживаний одяг, який після прання ще довго служитиме новим власникам.
Цей допис підготовано в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цього допису і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст допису несе виключно ГО «Нуль відходів Львів».