На початку 2024 року організація «Zero Waste Lviv» розпочала дворічний проєкт «Menstruation: Empowerment and Sustainability» (MENSY).

Проєкт MENSY націлений на збільшення потенціалу партнерських організацій, що працюють у феміністській та / або екологічній сферах, з метою розробки єдиного набору навчальних ресурсів з менструації та сталості, включаючи елементи, які виявлені найефективнішими у існуючих програмах, та масштабування їх для використання на європейському рівні та поза його межами.

Чому це важливо?

Менструація  ―  це природний процес, який відбувається щомісяця принаймні для половини населення світу протягом певних періодів їхнього життя. І хоча він настільки поширений, він все ще є табу в більшості частин світу, що призводить до недостатніх умов та відсутності системної підтримки для тих, хто має менструацію.

Табу, пов’язане з менструацією, призводить до соціального явища, відомого як бідність через менструацію, що означає, що мільйони людей з менструацією піддаються несправедливості та нерівності через недостатній доступ до засобів гігієни, освіти та санітарних умов.

Що більше, це призводить до відсутності належної інформації та підтримує недоступність безпечних (без токсинів), справедливих (без податків) та циркулярних (повторно використовуваних) продуктів, які потрібні людям з менструацією. Нині переважна більшість менструальних продуктів, що продаються на європейському ринку (і в світі загалом), є одноразовими продуктами: включаючи прокладки, лайнери та тампони.

Ці типи продуктів мають екологічні, економічні, охоронні та соціальні наслідки від виробництва до утилізації і далі. Попри те, що кращі альтернативи, такі як повторно використовувані продукти (наприклад, трусики для менструації та чаші), а також безпечні від токсинів та пластику продукти існують десятиліттями, є багато перешкод для їх загального використання, включаючи недостатність знань та доступність.

Плани та результати проєкту

Через проєкт MENSY партнерські організації залучать принаймні 160 молодіжних лідерів, які зацікавлені у поєднанні екологічного, економічного та гендерного підходів до освіти з питань менструації, шляхом пілотного запуску програми навчання  «Menstruation: Empowerment and Sustainability» (MENSY), а також оцінюючи її перед завершенням. Ми очікуємо, що принаймні 80 молодіжних лідерів з 8 країн Європи зобов’яжуться провести навчання для молоді, з якою вони працюють, протягом року після завершення пілоту.

Крім того, проєкт та його результати будуть використовуватися для адвокації на місцевому, регіональному, національному, європейському та глобальному рівнях. Проєкт MENSY підвищить усвідомленість про бідність через менструацію та рівність, а також про екологічні, охоронні та соціоекономічні наслідки одноразових менструальних продуктів, разом з агресивною і мізогінною маркетинговою політикою, що підтримує існуючий стигматизацію та табу щодо менструації. 

Партнери:

VOICE (Ірландія)  ―  координатори проєкту, Зелена акція / Друзі Землі Хорватії (Хорватія), REZERO (Іспанія), WEN (Велика Британія), Greenzone (Угорщина), ZERO (Португалія), WECF (Нідерланди) і Zero Waste Lviv  ― партнери проєкту.

У Львові ми проєкт реалізовуємо у партнерстві з скаутською організацією «Пласт» .

 

Проєкт фінансується в рамках програми ERASMUS plus (Програма Erasmus+ Дія типу KA220-ADU – Партнерства в галузі молоді) під керівництвом Leargas, національного агентства Ірландії. 

 

Погляди, висловлені в цьому проєкті та проєктних заходах, є винятковою відповідальністю Zero Waste Lviv та партнерів проєкту і не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу.