Львів - перше місто поза межами Європейського Союзу, яке приєдналось до проєкту “Місто нуль відходів”

30 вересня 2020 року Львів офіційно став першим містом поза Європейським Союзом, яке доєдналось до проєкту “Перехід до “нуля відходів”: одна спільнота за іншою” у рамках програми “Zero Waste Cities”. Відповідний Меморандум підписано між Львівською міською радою та “Zero waste Europe”. 

“Для нас велика честь стати частиною Zero Waste Europe. Львів – перше місто в Україні, яке прийняло концепцію “нуль відходів” як основу стратегії поводження з відходами міста. Спочатку нам слід запобігати утворенню відходів через повторне використання та зменшення обсягу споживання, а потім передавати на переробку те, що підлягає переробці – це шлях, який обрало місто. Щодня ми маємо можливість спостерігати, як нові практики попередження утворення відходів ініціюються та впроваджуються серед громадян та підприємців, і це додає нам впевненості, що ми обрали правильний напрямок ” – цитаємо заступника міського голови з розвитку Андрія Москаленка, який і став підписантом меморандуму про співпрацю Львова з “Zero Waste Europe”.

Ірина Миронова, голова “Zero Waste Lviv”, зазначила: “Ми пройшли довгий шлях з 2017 року, коли була представлена ​​ідея прийняти для міста шлях “Нуль відходів”. У тісній співпраці з міською радою, місцевим бізнесом, неурядовими організаціями та зростаючою кількістю громадян ми сприяли створенню в місті тренду на попередження утворення відходів як першочерговий пріоритет у сфері поводження з відходами та надихнули створення руху по всій Україні “.

Таким чином, міська рада Львова планує удосконалювати систему поводження з відходами та сприяти їх мінімізації. Місцева влада також визнає довгостроковий характер такого зобов’язання та обіцяє продовжувати працювати над досягненням кругової економіки у місті протягом наступних 5-ти та більше років.

Для того, щоб стабільно покращувати управління ресурсами, збільшити амбіції в питаннях повторного використання матеріалів і зменшити кількість твердих побутових відходів,  Львів також відмовитиметься від співпраці з тими  підприємствами з утилізації твердих побутових відходів, що не надають можливості для постійних покращень щодо попередження утворення відходів та рівня переробки.

«Рух міста з “нуль відходів” повинен з чогось починатися, і цей процес починається із зобов’язань та плану. Львів зараз має і те, і інше. “Zero Waste Europe” вітає всі муніципалітети, які хочуть розпочати свій шлях до “нуль відходів”, незалежно від того, з якої точки відправлення, і ми дуже раді вітати місто Львів у нашій мережі. Ми сподіваємось на тісну співпрацю зі Львівською міською радою та громадською організацією “Zero Waste Lviv”, щоб перетворити ці плани на реальність для громади» – каже Джек Маккібан, координатор цієї програми в Zero Waste Europe.

Програма “Zero waste Cities” стартувала цьогоріч в Україні та в 10 інших країнах. Ми розуміємо, що це –  лише перший крок, і потрібно набагато більше роботи для побудови ефективної місцевої стратегії “нуль відходів”, включаючи покращення збору даних, які допоможуть встановити чіткі цілі для зменшення утворення відходів, спираючись на 30% – ціль, яку місто встановило собі ще в 2017 році.

Станом на зараз, вже понад 400 муніципалітетів у Європі приєдналися до цієї програми та поступово втілюють стратегію «нуль відходів» у своїх громадах. Міста, що долучилися до програми “Zero waste Cities” – це Європейські лідери у переході до кругової економіки, вони показують, як політики управління відходами можна адаптувати з метою ефективного попередження утворення відходів та втілювати стратегії повторного використання на місцевому рівні.

В рамках цієї стратегії Муніципалітет планує здійснити наступні кроки:

  1. Визначити кількісні цілі на середній термін (на 5-10 років) та довгий термін (10-20 років) щодо збору та зменшення кількості відходів.
  2. Прийняти програми управління органічними відходами (у т.ч. для харчових відходів) до визначеного терміну на основі збору вторсировини у вуличні баки та/чи компостування в приватних домогосподарствах/громадах, залежно від типу житлової забудови;
  3. Зобов’язується впровадити програми збору вторинної сировини у житлових районах та/чи системи фінансового заохочення та систем відшкодування;
  4. Прийняти програми для вторсировини та органічних відходів, спрямовані на максимізацію охоплення населення та зменшення частки захоронених відходів.
  5. Впровадити локальні заходи з попередження утворення/зменшення кількості відходів згідно з можливостями муніципалітету та юрисдикцією.
  6. Підтримати пошук нових рішень для проблемних продуктів, що не підлягають переробці чи компостуванню, а також підтримати ті заходи та кампанії на місцевому рівні, які спрямовані на пошук нових рішень для таких продуктів.
  7. Кожного року публічно звітувати про прогрес у здійсненні плану  національному члену Zero Waste Europe чи відділу Zero Waste Europe, щоб громада могла відслідковувати прогрес.
  8. Спланувати поступове впровадження структури тарифів “плати за те, що викидаєш” чи інших фінансових заохочень для населення, спрямованих на те, щоб заохотити його менше викидати і більше переробляти.
  9. Запровадити процедуру, яка би залучала кількох стейкхолдерів, напр., Консультативна рада з питань “нуль відходів” (в яку входитимуть мешканці, працівники чи обрані уповноважені особи, експерти та неурядові організації), до розробки, впровадження, моніторингу та адаптації плану чи стратегії «Нуль відходів».
  10. Проводити аудити та дослідження твердих побутових відходів, зокрема залишкових (змішаних), кожних 5 років для того, щоб: проаналізувати прогрес у впровадженні плану «Нуль відходів», оцінити, що належить до категорії матеріалів, які все ще викидаються, та розглянути стратегії та кампанії, спрямовані на подальші покращення, напр., надавати фідбек виробникам і разом з ними працювати над новими рішеннями для матеріалів, продуктів та пакування, яке частково чи цілком не придатне для повторного використання, переробки чи компостування.

 

Довідково: 

Населення міста Львова становить приблизно 755 000 осіб, що робить його найбільшим у західній частині країни та сьомим за величиною містом у всій країні. Протягом минулого року (2019) кількість відходів на жителя/ку міста становив 356 кг на особу.  Це 268 тис. тонн сміття на рік. 

Наразі роздільний збір відходів здійснюється через вуличні контейнери, хоча типи контейнерів відрізняються залежно від того, яка  з 6 львівських компаній з управління відходами обслуговує домогосподарство чи бізнес. Дедалі активно впроваджується збір органічних відходів і частково впроваджується в межах міста система “плати за те, що викидаєш”.

“Zero Waste Cities” – це програма “Zero Waste Europe”, спрямована на допомогу містам та громадам перейти до “нуль відходів”. Вона об’єднує європейську платформу знань для місцевих зацікавлених сторін щодо впровадження найкращих практик, а також програму наставництва та визнання для муніципалітетів. “Zero Waste Cities” управляється спільно міжнародною організацією “Zero Waste Europe” та організаціями-членами.

Метою Програми є пришвидшення переходу до “нуль відходів” на рівні міста – особливо малих та середніх муніципалітетів – шляхом впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегій “нуль відходів” на основі моделей, орієнтованих на громадян. Це призведе до істотного зменшення утворення відходів та збільшення роздільного збору та переробки. Львів також з’явився на карті мережі Zero Waste Europe.