У червні 2020 року у Львові запрацювала міська станція компостування. Тут переробляють на добрива харчові відходи від містян та бізнесу, а також гілки та опале листя, зібране комунальниками. Це перша подібна станція в Україні та перша система централізованого збору та переробки органічних відходів. На цій сторінці ми розповідаємо більше про роботу станції та процес перетворення сміття на добрива.
Що таке компостування
Компостування — це перетворення органічного сміття на компост (добриво, що за виглядом нагадує чернозем). Цей процес відрізняється від гниття і розкладання, а також від ферментації відходів, яка відбувається в ЕМ-контейнерах під час компостування вдома. Для компостування потрібні спеціальні умови (температура, доступ кисню та сонячного світла, наявність спеціальних корисних бактерій). Саме тому на полігонах та сміттєзвалищах, куди органіка викидається разом із іншими побутовими відходами, компост не утворюється.
Як відбувається компостування
Зібрані органічні відходи на станції розкладають у довгі ряди (бурти), і в них відбувається вся магія. Харчові та садові відходи змішують у співвідношенні 3:2 для кращого результату. Раз на 3-4 дні відходи в кожному бурті перемішують за допомогою спеціальної техніки — аераторів. Аератори зволожують та подрібнюють органіку, вносять корисні мікробіофітобактерії та насичують відходи киснем. Усе це пришвидшує процес утворення компосту. Компостування відбувається з виділенням тепла, в буртах тримається температура 50-60 градусів.
Майданчик станції заасфальтований та облаштований таким чином, щоб уся рідина, що стікає з органічних відходів, потрапляла в каналізацію, а не в ґрунт.
Утворення та дозрівання компосту триває 2-3 місяці. Після цього його збирають та просіюють, і добрива з відходів повністю готові до використання. Лабораторні аналізи показали, що готовий компост відповідає вимогам якості, і він уже користується попитом серед фермерів та сільсько-господарських підприємств.
Що ще можна побачити на станції
Компост-контейнери для знезараження відходів — герметичні ємності, які дозволяють проводити термічну обробку органічних відходів. Протягом 72 години в контейнері підтримується температура 70-80 градусів, завдяки чому гинуть усі шкідливі бактерії та пліснява. Один контейнер вміщує 10 тонн відходів.
Обладнання для просіювання компосту — використовується на останньому етапі виробництва компосту та відсіює усі великі частки та сторонні домішки. Неперероблені рештки відправляються далі в бурти, а неорганічне сміття — на полігон.
Дробарка для деревини — важлива частина обладнання, оскільки дозволяє перетворювати гілки та стовбури дерев на тирсу, яка теж використовується в компостуванні. На станцію звозять багато садових відходів, що їх збирають комунальники по всьому місту. Особливо багато деревини накопичується влітку після буревіїв.
Цікаві цифри
- 462,7 тонн органічних відходів привезли на станцію в квітні 2022 року. Близько третини склали харчові відходи від мешканців та бізнесів, решту — садові відходи. Щомісяця ці цифри різні, але рахунок завжди йде на сотні тонн.
- 1350 контейнерів для збору органічних відходів встановлено у Львові. Це пластикові контейнери меншого розміру, найчастіше зеленого або коричневого кольору, і вони є на 99% усіх контейнерних майданчиків міста.
- 15450 грн було виручено від продажу першої партії львівського компосту у квітні 2021 року. Гроші спрямували на закупівлю кисню для львіських лікарень.
- 39220 кг новорічних ялинок привезли на компостувальну станцію у січні-лютому 2022 року. Це ті ялинки, які мешканці приносили до спеціальних пунктів прийому після завершення свят. І які вже перетворились на добрива.
На фото ви можете бачити, як виглядає готовий продукт, що лише 2-3 місяці тому був сміттям у ваших смітниках, а тепер підживлює ґрунт та приносить гроші місту. А ще компостування — це економія для міста на вивезенні сміття на полігони та економія для тих, хто сортує органіку (оскільки вивезення органічних відходів є безкоштовним для мешканців та вдвічі дешевшим за вивезення несортованих відходів для підприємств).
На львівську компостувальну станцію часто навідуються гості, і туди вже приїжджали переймати досвід працівники комунальних підприємств з усіх обласних центрів України. Тож сподіваємось, що в майбутньому такі станції зʼявлятимуться і в інших містах.