Жити екодружньо всією родиною – це складно і дорого? А от і ні! І це ми довели у проєкті «Екодружні», що був реалізований у жовтні-листопаді 2022 року в рамках програми «WE ACT: Діємо задля жінок та їхніх можливостей».

Ми провели пілотний проєкт, цікавий марафон-виклик для родин, які погодилися змінювати свої звички, щоб вести більш екологічно-дружній спосіб життя.

Мета проєкту: Згуртувати родини і допомогти їм сформувати і впровадити у своє звичне життя екодружнє ставлення до довкілля у процесі ведення спільного побуту, і при цьому економити ресурси.

Проєкт у цифрах

16 сімей-учасників (по чотири з кожної із чотирьох громад: Львів, Київ, Кривий Ріг, Курненська територіальна громада Житомирської області)

21 день екомарафону

8 впроваджених екологічних звичок

3 навчальні онлайн вебінари

У проєкті «Екодружні» ми запропонували 16-ти родинам (по 4 з кожної із громад) впродовж 21 дня впровадити у своє життя 8 екологічних звичок. Серед них були обов’язкові, такі, як: сортування відходів, використання екоторбинок замість пакетів, багаторазових речей – замість одноразових, а також вирощування дуба Перемоги у домашніх умовах. Інші звички, як наприклад ті, що впливають на енергоефективність помешкання, електроощадність, споживання крафтових локальних продуктів, заохочують до реюзу і рімейку (відремонтувати чи переробити стару техніку, або перешити речі гардеробу), формують нові сімейні екотрадиції, що гуртують всю родину сім’ї-учасниці мали можливість обрати самостійно із пропонованого організаторами переліку.

Учасники

Учасниками проєкту «Екоружні» мали можливість стати по чотири родини з чотирьох громад (Львів, Київ, Кривий Ріг, Курненська територіальна громада Житомирської області). Для участі у конкурсному відборі потрібно було заповнити реєстраційну форму.

Ментори-куратори

Кураторами проєкту, які надавали менторську підтримку і висвітлювали перебіг екомарафону, були представники чотирьох громадських організацій: «Нуль відходів Львів», «Стардуб», «Жіноча сотня м. Кривий Ріг», «Курне 2018». 

Перед початком марафону ми провели інтерв’ю із кожною із родин. Хтось із них уже практикував деякі екозвички, інші мали теоретичні знання і хотіли надати їм практичного застосування.

Чим зацікавив їх наш екомарафон? Які уже мають еконавики і що практикують у своєму побуті? Що мотивує до змін? Які очікування в учасників від проєкту? До яких екоекспериментів вони готові?

Про це ми розпитали відібраних кандидатів. 

Відео-знайомства з учасниками

   

   

Стартові набори

Для впровадження екозвичок у повсякденне життя ми забезпечили учасників матеріалами, серед яких багаторазовий посуд, екоторбинки, контейнери для сортування відходів, енергоощадні лампи та інші потрібні речі. Для сімей з дітьми підгузкового віку – багаторазові підгузки ТМ Еко Пупс – українського виробника інноваційних натуральних товарів трикотажної гігієни для дітей та дорослих на основі непромокальної та паропроникної («дихаючої») мембранної тканини і тренувальні трусики. Тож батьки мали нагоду переконатися у зручності, безпеці та економності сучасних екодружніх засобів дитячої гігієни. 

За перебігом проекту і досягненнями учасників можна було спостерігати в спеціально створеній події у фейсбук. 

Для спілкування між собою та кураторами додатково було створено групу у телеграм. Тут ми розповідали, вчили, консультували і ділилися власним досвідом. Родини ж залюбки ділилися своїми успіхами і запитували у експертів про все, що їх цікавило. 

Вебінари

Впродовж проєкту було проведено три відкритих вебінари. Записи доступні для перегляду за посиланнями:

1. «Zero Waste практики вдома: Що? Для чого? Як?»

2. «Догляд за малюками у стилі zero waste»

3. «Енергоефективність помешкання»

Підсумки та враження

Екологічність сьогодні, як ніколи, на часі. Впродовж цього екочеленджу учасники на власному прикладі переконалися скільки коштів можна заощадити, надавши перевагу багаторазовим речам замість одноразових: це стосується і засобів гігієни, і посуду, і дрібних побутових речей. Відповідно і зменшити кількість утворення відходів. Також навчилися економити, ефективно використовувати наявні ресурси і впровадили звички щодо енергозбереження та ощадливості. А це ой як актуально для усіх.

Своїми враженнями родини поділилися у підсумкових інтерв’ю:

   
   

Бути дружніми до довкілля всією родиною, це не лише про поведінку у побуті, а й про спільне дозвілля, сімейні екоігри, перегляд фільмів на екологічну тематику. Участь у спільному екомарафоні згуртувала родини. Проєкт дав учасникам можливість по-іншому організувати свій побут і стати частиною спільноти прогресивних екосвідомих людей. Приємно, що наші учасники стали амбасадорами екосвідомих дій для своїх друзів і впроваджені екозвички змінили не лише їхній побут, а й побут їхніх друзів та колег. 

Сьогодні, як ніколи, для українців надважливим є раціональне використання ресурсів. Тож здобуті знання допоможуть учасникам і надалі ефективно використовувати наявні ресурси, впливати на енергозбереження та бути ощадними. А отримана на вебінарах інформація, як і подарунки за участь у проєкті, знадобляться ще не раз. 

Це був пілотний проєкт. Його реалізація припала на складний для українців час. Однак, попри вимкнення електрики, перебої зі зв’язком та інші ускладнення, нам вдалося реалізувати усе задумане. Перебуваючи у різних куточках нашої держави, у різних умовах, українці розуміють свою відповідальність, вони об’єднані ініціативою зробити свій побут і повсякденне життя більш дружнім для довкілля, навіть у надскладних умовах війни.

Програма «WE ACT: Діємо задля жінок та їхніх можливостей» впроваджується Фондом ООН у галузі народонаселення, UNFPA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Однією з цілей програми є підвищення гендерної чутливості секторів охорони здоров’я та захисту довкілля. 

Реалізація проєкту «Екодружні» сприяє зменшенню гендерних розривів у сфері захисту довкілля, знайдених дослідженням «Гендерна перспектива сфери захисту довкілля в Україні» проведених UNFPA в рамках програми WE ACT.

#WEACT #ПрямуємоРазом