Організація Zero Waste Lviv проводить на прикладі Львова перше в Україні дослідження складу та ролі групи неформальних збирачів вторсировини в управлінні відходами міста.

Цей дослідницький проект відбувається за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та уряду Швеції в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні (EPAIU). 

У чому проблема?

В Україні триває реформа управління відходами. Міста з кількістю населення понад 50 000 мешканців будуть зобов’язані розробити місцеві плани управління відходами. Ці плани стануть реалістичними, якщо базуватимуться на реальних даних й враховуватимуть інтереси всіх стейкхолдерів. На жаль, є маргіналізована група збирачів відходів, інтереси яких не враховано ні на національному, ні на місцевому рівні, а також цілком відсутні дані як про демографічний склад, так і соціально-економічний профіль цієї групи, а також про об’єми вторсировини, які вони повертають в промисловість. Відтак, ці люди можуть опинитись без основного способу заробітку, та, ймовірно, чинитимуть опір й нищитимуть міську інфраструктуру для роздільного збору відходів.

Хоча збирачів вторсировини можна зустріти чи не щодня на вулиці, все ж в українських містах немає стратегій співпраці з ними. Звісно, визнається, що вони вносять величезну роль у скороченні кількості сміття, що потрапляє на полігони.

Світовий досвід

В цей час, у світі є багато досліджень, спрямованих на визначення ролі збирачів вторсировини у зменшенні кількості відходів. Також є низка напрацьованих рекомендацій щодо легалізації статусу збирачів вторсировини у м.Карнатака (Індія), м. Богота (Колумбія), м.Ліма (Перу), м. Сан-Паулу (Бразилія). 

Загалом ця група населення піддається ризику під час збирання вторсировини і потерпає від наслідків контакту з можливими небезпечними речовинами, які помилково потрапляють до загальних відходів. Через свій статус ці люди часто не мають доступу до своєчасної діагностики захворювань чи їх лікування. Існують окремі дослідження, присвячені ризикам, які несе пандемія COVID-19 для цих груп населення та позиції виробників, щодо важливості вкладу збирачів вторсировини у переробку їх продукції та упаковання від неї.

 

Мета дослідження

Привернути суспільну увагу та увагу місцевої влади та стейкхолдерів системи управління відходами до потреби випрацювати політику на основі даних, що враховуватиме роль та інтереси неформальних збирачів вторинної сировини при реформі системи управління відходами. 

Проведення грунтовного дослідження маргніналізованих груп населення, зокрема збирачів вторсировини, надасть дані про їх вікову, статеву, соціальну структуру, основну мотивацію до збирання вторсировини, готовність до легалізації (офіційного працевлаштування) тощо. На основі цих даних буде презентований політичний бріф з рекомендаціями міській вдалі. 

Цільові аудиторії дослідження

  • Неформальні збирачі вторинної сировини
  • Національні й місцеві стейкхолдери системи управління відходами
  • Мешканці міст

 

Географія дослідження – Львівська міська територіальна громада.
Проєктом передбачено ряд досліджень, які дозволять скласти цілісну картину про неформальних збирачів вторинної сировини на території Львівської міської ОТГ.

Етапи проведення дослідження

Цей проект має як теоретичну камерну частину, так і практичне польове дослідження з залученням різних цільових аудиторій. Отримані результати дослідження можуть бути використані органами місцевої влади, установами та організаціями, що займаються вивезенням та переробленням твердих побутових відходів (ТПВ), установами та організаціями соціального характеру чи екологічного спрямування. Ми розділили його на кілька етапів:

Desk Research [камеральне дослідження]

  • Аналіз світових практик дослідження неформального сектору (маргіналізованих груп населення), зокрема їх ролі у переробці ТПВ.

Польове дослідження

  • Полягає у підрахунку кількості збирачів вторсировини міста Львова та проведенні глибинних інтерв’ю з зацікавленими сторонами (стейкхолдерами, представниками неформального сектора). 

Етнографічне дослідження

  • Проведення анкетування та глибинних інтерв’ю, спостереження за типовим днем збирачів вторсировини. 

 

Дослідження з фото та відеографією типового дня різних ідентифікованих категорій збирачів вторсировини стане основою комунікації та привернення уваги суспільства до важливої ролі зменшення кількості відходів, які потрапляють на сміттєзвалища завдяки цим людям. Отримані відеозаписи можуть бути передані для подання на міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

 

Аналіз отриманих даних та представлення результатів.

Очікуваний результат

На основі аналізу всіх зібраних даних та враховуючи світовий досвід, буде написано та прорецензовано політичний бриф з рекомендаціями міській вдалі щодо врахування інтересів збирачів вторсировини при реформуванні системи управління відходами у місті та запропоновано можливі шляхи інтеграції цих людей до формальної системи управління відходами (створення нових робочих місць з офіційним працевлаштування та наданням робітничого гуртожитку) чи іншими можливостями для них забезпечити свої економічні потреби (соціальний пакет). 

Результати проєкту ми презентуємо публічно та висвітлимо їх на інформаційних ресурсах нашої організації та у ЗМІ. Також у центральній частині міста буде проведено вуличну фотовиставку. Надалі фотостенди будуть передані спільноті взаємодопомоги “Емаус-Оселя”.
На даному етапі ми вже провели анкетування та глибинні інтерв’ю зі стейкхолдерами, залученими до процесу управління відходами, і готуємо кластерний аналіз отриманих результатів.