«Чистий Луцьк»: 14 фракцій на переробку, справні речі – на повторне використання

Куди відвезти поломану техніку, старі меблі, непотрібний одяг? Де у місті приймають вторсировину для переробки? Ой, як часто задають нам ці питання мешканці Львова. Єдиний майданчик, куди можна було б доставити усе з переліченого, відсортувати за різними критеріями, щоб потім це відправили на подальше перевикористання, ремонт, перероблення чи утилізацію у випадку небезпечних відходів, вирішив би чимало питань львів’ян, які сортують відходи і турбуються про вплив на довкілля. Сподіваємось, що якнайшвидше такі центри відкриють і у Львові, адже вони передбачені кредитною угодою з ЄБРР разом із сміттєпереробним комплексом та рекультивацією полігону. А поки знайомимося з успішним досвідом Луцька, де минулого року облаштували перший (і поки єдиний у місті) муніципальний центр управління відходами «Чистий Луцьк». Про роботу і специфіку такого об’єкту під час візиту нашої команди у Луцьк розповів керівник проєкту Сергій Михалевич.

Чим більше вторсировини втрапить на переробку, тим менше її буде на сміттєвих полігонах. Ми не лише вчимо мешканців правильно сортувати відходи, а й пропагуємо повторне використання. Усе, що привозять у робочому, доброму стані: одяг, взуття, меблі, техніку ми пропонуємо забирати, віддаємо, щоб люди користувалися цими речами. Те, що можна переробити – передаємо на переробку. Що не можна – на утилізацію, щоб не допустити потрапляння у довкілля небезпечних частин, – прокоментував Сергій Михалевич. 

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Для кого?

Робота «Чистого Луцька» налаштована для потреб фізичних осіб, мешканців Луцької громади. Від підприємств та комерційних організацій сировину та відходи тут не приймають.

Прибудинковий компостер

Перше, що бачать відвідувачі, – квіти та рясний урожай на теплих грядках. Поруч – невеликий компостер. Ця локація показує, як правильно управляти органічними відходами, адже їх містяни накопичують щоденно і у великій кількості (майже 40% від загальної маси).

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Що приймають

На території стоїть кілька десятків різних урн, контейнерів, сіток, відсіків для збору відходів (загалом для 14 фракцій). Тут приймають майже усі відходи, які утворюються вдома у повсякденному житті: папір, скло, метал, пластик різних типів: ПЕТ, поліетилен, поліпропілен, пінопласт, паковання Tetra pak. Привезти можна також у доброму стані одяг та взуття для потребуючих, а також у будь-якому стані меблі, побутову техніку, будівельні відходи. Збирають тут і такі небезпечні відходи, як батарейки, акумулятори, люмінесцентні лампи, термометри. Є місце для зелених та харчових відходів.

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Не приймають: автомобільні шини, медичні відходи (ліки), адже їх потрібно окремо правильно утилізовувати і цей вид діяльності потребує ліцензування.

У якому вигляді та стані приймають відходи

Основне правило – все має бути чистим та сухим. Банки з-під консерв, пляшки чи поліетиленові банки з-під хімії мають бути помиті, чисті та сухі. Це, перш за все, вимога, щоб під час накопичення у центрі не було неприємних запахів та не приваблювались гризуни і комахи.

Платно чи безкоштовно

Відходи приймають безкоштовно. Щодо кількості привезеного – нема обмежень. Однак, мешканці самостійно розподіляють привезені відходи у відповідні ємності. Тут нема працівників, які б могли все досортовувати. Робота центру здійнюється коштом КП “Луцькспецкомунтранс”. А от за утилізацію небезпечних відходів сплачує Луцька міська рада з коштів місцевого екологічного фонду. Облаштування станції коштувало 60 000 грн.

Подальший шлях ресурсоцінних відходів

Ресурсоцінні відходи передають підприємцям-заготівельникам, з якими укладені договори. Центр акумулює відходи, які відсортували й привезли мешканці, а вже заготівельники досортовують за потреби, пресують та відправляють  їх на перероблення. 

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Одяг та взуття

Для них виділено окремий морський контейнер. Сюди перекочовує гардероб, який ще придатний для носіння. Речі мають бути чистими і цілими. Їх періодично забирають для потребуючих осіб місцеві волонтерські і благодійні організації. На перероблення їх не відправляють, а передають для подальшого використання. Не придатні для повторного використання речі потрапляють на полігон.

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Меблі та техніка

Якщо ці речі у доброму, робочому стані – їх відставляють окремо. Кожен охочий може приїхати сюди і безкоштовно забрати те, що йому підходить для подальшого використання. Тож непотрібні попереднім власникам робочі пральні машинки, мікрохвилеві печі, телевізори тепер служать новим господарям. Щоб не допустити потрапляння у довкілля небезпечних частин, несправну техніку, а також речі гуртом не віддають. Поломану техніку розбирають і відсортовують на запчастини і метали, а залишки – передають на утилізацію ліцензованим підприємствам. Оплачують за цю послугу з екологічного  фонду міста.

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Цікаві раритети

Серед речей, яких хочуть позбутися лучани, трапляються цікаві раритети. Дискові телефони, військові навушники, касетні магнітофони, старі телевізори, плівкові фотоапарати та прилади для фотосправи дивують і водночас захоплюють сучасну молодь. Тому керівництво вирішило не розбирати їх на компоненти і цінні деталі, а створити невеликий музей, щоб цікаві експонати були доступні до показу. 

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Уже вдалося назбирати цілу колекцію вінтажних екземплярів, які експонують у одному із відсіків. Серед ідей – виокремити їх у повноцінний музей старовинних експонатів.

Розташування 

Муніципальний центр управління відходами знаходиться на околиці міста (вул. Трункіна, 7). Сюди зручно дістатися як приватним авто, так і громадським транспортом. Є й такі, хто приїжджає велосипедом, самокатом чи навіть на таксі. Для зручності містян є столики, де можна перерозподілити і відсортувати привезене.

Час роботи і допомога

Центр відкритий для відвідування щодня, з 7:00 до 20:00. Тут працює консультант, який при потребі розповість що і куди слід викидати, зорієнтує по території, у випадку утруднення з розподілом відходів – допоможе правильно відсортувати.

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Кількість відвідувачів

Щодня сюди приїжджає 15-20 автомобілів та людей. Вони привозять відсортовані вдома відходи. Усе назбиране розподіляють у відповідні баки, сітки, контейнери. 

Перед Новим роком, святами кількість людей, зазвичай, більша, адже всі прибирають вдома і позбуваються непотребу.

Приємно, що «постійні клієнти» поширюють ідею сортування і правильного управління відходами серед своїх знайомих та друзів. Тож кількість екосвідомих мешканців щоразу більша. 

Екскурсії

Територією проводять екскурсії для дітей дошкільного і шкільного віку. У форматі конкурсів та естафет дітлахи вчаться правильно сортувати вдома та дізнаються багато цікавого про відходи. При потребі працівники готові провести ознайомчі екскурсії й для дорослих.

Фото: Надія Кугук (Zero Waste Lviv)

Додаткова інформація

Муніципальний центр управління відходами в обласному центрі Волині запрацював наприкінці жовтня 2022 року. Тут залучено 6 працівників.

Раніше ця територія використовувалася як перевантажувальна станція змішаних відходів. Тут досі знаходиться ззмонтована, проте законсервована, сортувальна лінія, яка виявилась непридатною для досортовування змішаних відходів. Невеликі сміттєвози збирали по Луцьку відходи та привозили сюди, досортовували, відібрані ресурсоцінні відходи пресували, а далі усі залишки вивозили на полігон. Нині ж сміття забирають з контейнерних майданчиків та відразу вивозять на полігон. На полігоні розміщена ще одна сортувальна лінія, на якій досортовують окремо зібрані відходи з міста (пластик), а на цій території – розміщений центр управління відходами.

На сьогодні це перший та наразі єдиний такий майданчик в Луцькій громаді. Однак, у міській раді розглядають у перспективі створення нових, зокрема поблизу густонаселених районів міста з багатоповерховою забудовою.

  Ця адвокаційна кампанія реалізовується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *