Спільнота Zero Waste Lviv утворилась наприкінці 2016 року як волонтерський консультаційний центр при ЛМР з питань мінімізації та попередження утворення відходів. Така ініціатива була вкрай актуальна в часи сміттєвої кризи Львова і не втрачає своєї актуальності надалі.

В 2018му році було зареєстровано Громадську організацію “Нуль відходів Львів”.

Місією ГО “Нуль відходів Львів” є сприяння реалізації принципів zero waste в Україні шляхом створення зразкового муніципалітету – Львова, який стане прикладом для інших міст.

ZWL зініціювала, спільно з ЛМР,  провести зустрічі та консультації з ОСББ, представниками бізнесу (зокрема рестораторами та ін.), операторами та переробниками вторсировини, іншими екологічними ініціативами та організаціями міста. В результаті, ці напрацювання стали основою для створення Стратегії поводження з відходами 2017-2020, яка була підтримана ЛМР.

Ідея “Нуль відходів” отримала широку підтримку серед мешканців Львова. Зокрема, було проведено 2 експерименти: 7-денний Zero Waste Challenge у квітні 2017р. та 21-денний Zero Waste Challenge у червні 2017 р., за результатами яких вдалося залучити більше 30 партнерів та провести 13 offline зустрічей та воркшопів. До експерименту долучилось більше 500 учасників, з охопленням близько 650 публікацій онлайн. Крім того, ідея поширилась і за межі Львова. Такі ZW спільноти з’явилися в інших містах (Харків, Київ, Полтава, Запоріжжя, Одеса, Миколаїв та інші).  

Ініціативу підхопили представники бізнесу, зокрема Холдинг емоцій !Фест, впровадивши практики зменшення кількості відходів у семи закладах своєї мережі та надали підтримку при організації ZW Челенджу та ZW Фестивалю (10 лекцій для 200+ гостей). Ідеї ZW Фестивалю згодом впровадили на фестивалях Крафт і Вініл, Свято сиру і вина та були взяті за основу при створенні стартапу Смузі в пузі. А також, як результат було внесено екологічні вимоги для проведення ярмарок в місті.

Крім того, в жовтні 2018 року було проведено ZW Weekend за участі засновниці Zero Waste Austria Гелени Паттерманн. Для поширення досвіду, на зустріч були запрошені ZW ініціативи з різних міст України, зокрема, з Харкова, Полтави, Києва та інших міст. В результаті зустрічі учасники прийняли рішення об’єднатися у всеукраїнську мережу ZW ініціатив. Таким чином була сформована громадська спілка Zero Waste Alliance Ukraine, яка має на меті долучитись до європейській мережі Zero Waste Europe та представляти там Україну, а також лобіювати європейські принципи “нуль відходів” на законодавчому рівні в нашій державі.

Напрямки роботи Zero Waste Lviv:

Робота з владою

Ми працюємо на міському, регіональному та загальноукраїнському рівні.

Як міська ініціатива, ми консультуємо владу міста а також допомагаємо розробляти стратегії та рішення, спрямовані на реформування системи поводження з ТПВ (“Стратегія поводження з ТПВ м. Львів 2017-2019 рр,”, Рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради про обмеження обігу поліетиленових пакетів у торговельних мережах). На національному рівні ми долучались до коментування Національної стратегїі поводження з відходами, також відслідковуємо інші тематичні законопроекти та нововведення на національному рівні.

Робота з бізнесом

Ми допомагаємо бізнесу змінюватися та залучатись до zero waste способу життя.

З ким ми працюємо: Холдинг емоцій “Фест”, “Аґрус”, “Суп культура” (на Героїв УПА), ІТ-команії.

Інформування

Проводимо інформаційні та просвітницькі кампанії, челленджі свідомого споживання та мінімізації відходів, організовуємо zero waste фестивалі, лекторії, майстер-класи, зустрічі.